"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Onun ofisi vahşi doğa

EDWARD John Sales (Eddie), Güney Afrika’daki doğal park Shambala Zulu Camp’te yaşıyor ve çalışıyor.

Eddie Zulu Camp’te saha rehberliği yapıyor, insanları safariye çıkarıp onlarla birlikte Afrika’nın vahşi doğasının izini sürüyor. Günbatımında bir gergedanı izlemek için arabayı durduruyor, dönüp bana “İşte burası benim ofisim” diyor. O anda onun dünyanın en şanslı insanı olduğunu düşünüyorum.
Onun ofisi vahşi doğaŞehirde doğup büyümüş. Doğa sevgisi çocukken gittiği safarilerde filizlenmiş. Bilgi teknolojisi teknisyeni diploması var ama 2006’da Lompopo’da vahşi doğa rehberliği eğitimi aldığından beri doğanın göbeğinde hayvanlarla ve onlara ilgi duyan insanlarla çevrili.

Şehir yaşamıyla doğada yaşamı kıyaslar mısın?
Doğada huzurlusun. Şehirden daha güvenli ve havası tertemiz. Sabah 04.30 gibi kalkıyorum, ziyaretçileri safariye çıkarıyorum. Onlara merak ettikleri her şeyi anlatıyorum. Akşam 10 gibi yatıyorum.

Teknoloji hayatının bir parçası mı?
Gösterişli TV dizilerinin bana kattığı bir şey yok, televizyonumu sattım. İnterneti işle ilgili e-posta atmam gerektiği zaman kullanıyorum. O da ayda bir falan. Ya da gündemi meşgul eden bir olay olduğunda bir haber sitesine girip bilgileniyorum.

Buradan dünya nasıl görünüyor?
Dünyada olup bitenlerle ilgilenmiyorum. Umursamadığımdan değil ama iş yüküm fazla, vaktim yok.

Doğada çalışmadan yaşasan sıkılır mıydın?
Hayır. Doğada olmayı şehirde olmaya hep yeğledim. Ayın bir haftası izinliyim, ailemi ziyarete şehre gidiyorum. Arada bir medeniyette olmak iyi geliyor.

Safariye gelenlerin ortak noktası ne?
Şehirdeki hayatlarını unutup kendilerini doğaya veriyorlar. Bazen barda ellerinde telefonları, iPad’leri görüyorum ama safariye çıktıkları an şalteri indirebiliyorlar.

En çok görmek istedikleri hayvan hangisi?
İlk sırada filler var. Bir de zürafa. Bir keresinde 3 Avrupalı kadınla 3 gün zürafaları aradık. Son gün döndüğümüzde kampın kapısında zürafanın bize baktığını gördük. Sevinçten çıldırdılar. O gece aslanlar zürafayı mideye indirmiş. Kadınlara söyleyemedim. Söylesem çok üzülürlerdi.

En değerli hayvan hangisi?

Nesilleri tükenmekte olan gergedanlar önceliğimiz. Bizonları yetiştiriyoruz, maddi değerleri yüksek.

Hiç tehlike atlattın mı?
Bir grup ziyaretçiye kuralları anlatmış, asla arabadan inmemelerini söylemiştim. Yolda, ağzında yakaladığı avla koşan bir çakal gördük ve ben fotoğraf çekmeleri için arabayı durdurdum. Durduğumda adam “Bekle, çabucak gidip ne yakaladığına bakayım” dedi. Bir anda arabadan atladı. Dönmesi için seslendim. Kazasız atlattık. Arabadan indiğiniz anda hayvanlar için avsınız.

Doğa senin için ne anlama geliyor?
Her zaman muhafaza edilmesi, sürekliliğinin sağlaması gereken bir şey. Sahada çalışarak istenmeyen yangınların çıkmamasına, kaçak avlanılmamasına, doğanın korunmasına yardımcı olduğumu hissediyorum.

İklim değişikliğinin etkileri burada hissediliyor mu?
Seller, dolu fırtınaları oluyor. Devletin iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için elinden geleni yaptığını biliyoruz. Araçların karbon emisyonunu azaltmak için önlemler alıyor; kömür madenciliğini sınırlamaya çalışıyor. Geri dönüşüm konusunda alışkanlıkları değiştirmeye çabalıyor.

X