"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Medeniyeti yollar değil, çocukların hali belirler

Türkiye’de kente göçün yoğun olduğu 1970’lerde sokaklardaki çocuk sayısının arttığı ve bu çocukların suça bulaştığı görülünce bir grup iyi yürekli insan Koruncuk Vakfı’nı kuruyorlar.

Vakıf çocuklara giysi, yiyecek yardımı yapıyor. 13 yılın sonunda sokaklarda çocukların bitmediğini ve bu işin böyle gitmediğini görüyorlar. Biraz araştırınca SOS Kindergartens adlı STK karşılarına çıkıyor. II. Dünya Savaşı’nda kocasını kaybeden kadınlarla korunmaya ihtiyacı olan çocukları bir köyde buluşturan STK’dan ‘çocuk köyü sistemi’ni alıyorlar.
Bir hayırseverin de Koruncuk Vakfı’na 40 dönüm arazi bağışlamasıyla 1992’de Bolluca Çocuk Köyü kapıları korunmaya ihtiyacı olan çocuklara açılıyor.
40 dönümde 12 aile evi, bu evlerde tam zamanlı çalışan bakıcı anneler, psikologlar, spor ve kültür faaliyetlerini yürüten öğretmenler var.
*
Köyde şu anda korunmaya ihtiyacı olan 127 çocuk yaşıyor.
Bebekken 4 kardeşiyle birlikte cami avlusuna bırakılan da var, babası hapiste olan da; onu istismar eden ailesinden uzaklaştırılan da. Çocukluğunu yaşamamış veya şiddet görmüş bir çocuğun hafızasını sıfırlayamazsınız. Ama Bolluca’da kırık vazonun parçalarını altın tutkalla yapıştırarak vazoyu eskisinden daha güzel hale getirmeye çalışıyorlar. Çocuğun işinde, evinde, suça itilmediği bir dünyada mutlu bir birey olması için uğraşıyorlar. Nitekim, buradan milli yüzücü de çıkıyor, sınavlarda il birincisi de.
*
Köydeki çocuklar çevre okullara gidiyorlar. Bu devlet okulları da olabiliyor, köyden 25 çocuğa tam burs veren İstek Vakfı gibi özel okullar da.
Çoban olmak isteyen çocuk da var burada, üniversitede fizik bölümünde okuyan da.
Çocuklar burada müzikle, dansla haşır neşir oluyorlar. Futbol oynuyor, yelkene gidiyorlar. Odeabank çocukları basketbola, Finansbank tenise götürüyor.
Bolluca her ay yurttaşların 20 lira, 50 lira bağışlarıyla hayatını sürdürüyor ama şirketlerin katkıları da fayda ediyor. Örneğin, Microsoft köydeki bilgisayar odasını yeniledi; Google ortak alanı tasarlıyor. Şahin Sucukları bir reklam kampanyasıyla eğitim ve sağlık giderlerine ortak oluyor. Çocuklar tatile giderken Kamil Koç otobüs tahsis ediyor.
Vakıf şimdi İzmir Urla’da yeni bir çocuk köyü yapmak gayesinde. Yıllardır kenara koyduklarıyla 2 milyon TL ceplerinde. 6 milyon TL daha biriktirmeleri gerek.
*
Siz de Koruncuk Vakfı’na destek olabilirsiniz.
Adım Adım koşularına katılarak onlar için bağış toplayabilirsiniz.
Her hafta vakfın internet sitesinde ihtiyaç listesi yayımlanıyor; bakıp o ihtiyaçlara cevap olabilirsiniz.
‘Koruncuk’ları okulunuza, işyerinize davet edebilirsiniz. Gidip onlarla tanışabilirsiniz.
*
Ülkemizde onbinlerce korunmaya ihtiyacı olan çocuk var. Bunların sadece 127’si Bolluca Çocuk Köyü gibi bir yerde yaşayabilecek kadar şanslı.
Bir ülkenin medeniyet seviyesini yolları, köprüleri, çok güçlü ordusu falan değil...
Korunma ihtiyacında olan çocuklarının durumu ortaya koyar.
Hepimiz onlar için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

X