"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Katırı ‘imha’ ettiren zihniyet

Van’da adamın birinin kangal cinsi köpeği çalınır. Daha doğrusu adam “Çalındı” diyordur. Aradan bir hafta geçer, adam başka bir mahallede köpeğini bulur. Onu görünce şeytan görmüşe dönen hayvanı traktörünün arkasına zincirle bağlar adam; Van-Erciş karayolu üzerindeki evine götürür.

Sonradan ortaya çıkar... Meğer köpek 3 gün evvel bu zalim sahibinden kaçmış.
Bir köpeğin sahibinden kaçması için ne tür bir zulme maruz kaldığını hayal edin isterseniz. Ya da boşverin.
* * *
İzmir’de başka bir zalim, köpeğini minibüsün arkasına bağlayarak sürükler. Binlercemiz gözyaşlarımız sel köpeğin kanlar içinde sürüklenişini meşum videodan izleriz. Hepimiz birer tık’ız sonuçta. Gözyaşlarımızın da bir değeri yok o köpeğin canı gibi.
* * *
Erzurum’da insanlıktan istifa etmiş birileri, bir sokak köpeğine boynunu demir telle sıkarak işkence ederler. Çektikleri yetmez gibi hayvan üstüne bir de merdiven altındaki boşlukta sıkışıp kalır.
* * *
Ankara’da caninin teki bir sokak köpeğini çivili sopa ve sivri bir cisimle öldüresiye döver.
Ölümcül darbelerden hayvanın yüzü gözü kan içerisinde kalır, kafası davul gibi şişer.
Adını Garip koydular. Ne koysunlar, garibim?
* * *
Bursa’da daha zıplayarak sağa sola koşmaktan ısırmayı bile öğrenmeye vakit bulamamış bir yavru köpeğin kulaklarını vahşice keserler. Yavru kanlar içinde ve sızlar halde bir inşaat şantiyesinde bulunur. Adını Can koydular. Ne koysunlar, canım?
* * *
Samsun’da bir sokak köpeğinin arka ayaklarını bağlarlar, hayvanı bıçaklayarak öldürürler ve boş araziye atarlar.
* * *
İstanbul Fatih’te bir kadın, kedi ve köpeklere musallat olur. İki yavru kediyi acımasızca tekmeler, ardından ayaklarıyla başlarını ezerek minikleri öldürür.
* * *
Samsun’da şehre inen yavru yaban domuzunu bir grup cani, sokaklarda kovalayıp taşlaya taşlaya linç ederler. Sonra da pişkince hayvanın cesedinin başında kameralara gülümserler.
* * *
En son Hakkari Yüksekova’da kaçakçılık gerekçesiyle yapılan operasyonda el konan 97 katıra mahkemeden ne karar çıkar buyurursunuz?
“Derhal itlaf ve imha” kararı. İmha ne? Eşya mı bu?
Hakimin hayvana “imha” kararı verdiği ülkede sokaklarda hayvanlara zulmediliyor diye şaşırmalı mıyız, emin değilim.
* * *
Kendini her canlıdan üstün gören insanın kibrini neye borçlu olduğunu anlamak güç.
Kalp, vicdan yok hükmünde.
Yasalar deseniz, yerlerde.
Şu vahşetlerde imzası olan caniler birkaç yüz lira ceza ödeyip işlerine bakıyorlar.
Din adamları deseniz, bu ortamda çok lazım gibi “Evde köpek beslemeyin” türünde fetvalar veriyorlar.
Barınaklara her gün eziyet görmüş onlarca hayvan getiriliyor, hayvanseverler yetişemiyorlar.
Yapılan çalışmalar, hayvanlara karşı zulüm barındıran eylemlerde bulunan bireylerle insanlara zarar veren bireyler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Yani, hayvanları sallamıyorlar, biliyoruz.
Ama bari insanları düşünüyorlarsa şu canileri yıldıracak hayvanlara zulmü nitelikli suçlar kapsamına alan bir yasa çıkarsınlar.
Bugün hayvana, yarın insana neticede.

X