"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Hâkimlere açık mektup

3 erkeğin otomobille 230 metre sürüklediği kadın arka tekerleğin altında kalıp can veriyor.

Bu 3’ünün 36’şar yıl ağır hapis cezaları duruşmadaki ‘iyi halleri’ nedeniyle 30’ar yıla iniyor.
Adam aracına aldığı Japon turiste cinsel saldırıdan tutuksuz yargılanıp 1 yıl 8 ay hapis cezası alıyor. Duruşmadaki ‘saygın tutumu’ nedeniyle kuş gibi ceza da erteleniyor.
Sevgilisini öldürdükten sonra cesedini parçalara ayırıp çöp konteynerine atan adamın cezası ‘iyi hal’den 25 yıla iniyor.
Tacizci polis amirine ‘iyi hal’ indirimi ve en alt sınırdan ceza uygulanıyor. Bu da ‘5 taksitte ödemek üzere 2 bin 500 TL para cezası’na çevriliyor.
4 küçük kıza cinsel istismarda bulunan okul yöneticisine iki kız için en az ceza uygulanıyor. Diğer iki kızın da beden ve ruh sağlığı bozulmadığı gerekçesiyle basit cinsel istismar suçundan ceza veriliyor. ‘İyi hal’den yararlanıyor ve cezası 6’da bir düşüyor.
4 ve 6 yaşlarında iki çocuğa cinsel tacizde bulunan adamın 25 yıl hapis cezası ‘çocukların ruh sağlığının bozuk olmadığı’ gerekçesiyle 5 yıla indirilip adam tahliye ediyor.
Karısını katleden adama verilen müebbet cezası, kadının sevgilisi var diye 18 yıla iniyor. Bir de üstüne ‘iyi hal’ indirimi alıyor.
Eşini 16 yerinden bıçaklayarak öldüren adamın cezası, kadının eşini aldattığı gerekçesiyle 20 yıla iniyor.
10 yaşındaki 6 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunan öğretmene akıl sağlığının yerinde olmadığı bahanesiyle ceza indirimi uygulanıyor; ceza 18 yıl 9 ay hapis.
3 yaşındaki çocuğa tecavüz ederken suçüstü yakalanan sanığa ‘iyi halden’ 2 yıl 4 ay ceza indirimi uygulanıyor.
5.5 yaşından itibaren 5 yıl boyunca amcasının cinsel istismarına uğrayan çocuğun ‘bekâreti bozulmadı’ diye eylem ‘basit cinsel istismar’ sayılıyor. Amcanın cezası 3 yıla kadar inebiliyor.
12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu için 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılan sanığa dair karar ‘mağdurun şikâyetlerinin tedavi sonucu düzeldiği’ gerekçesiyle bozuluyor.
Eski sevgilisini öldürüp ellerini kesen adamın ömür boyu hapis cezası ‘iyi hali’ gözetilerek 25 yıla indiriliyor.
Eşi ve onun sevgilisini balkondan atarak öldüren adam -kadının sevgilisinin boynundaki ruj lekesi ağır tahrik indirimine neden sayılarak- 25 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.
Eşini sokak ortasında boğazından bıçaklayarak öldüren adam, tahrik indiriminden faydalanarak 15 yıl hapis cezası yiyor. Cinayette ona yardım eden taksici beraat ediyor.

*

Böyle daha onlarca, yüzlerce yargı kararı sayabilirim size.
Kravat taktı, önünü ilikledi, hâkime “Efendim” dedi diye ‘iyi hal’den indirim alanlar...
Karısının kendisini aldattığını iddia ederek tahrik indiriminden faydalananlar...
Kadının giydiği elbisenin rengini, makyajını, minisini, taytını, oturuşunu, içtiği iki birayı tahrik nedeni sayan hâkimler...
Bunları sıralayacak olsak değil bu köşe, şu elinizde tuttuğunuz gazetenin tüm sayfaları yetmez.

*

Eril yargının karşısına çıktığınızda her ne tür vahşete imza atmış olursanız olun “Erkeklik gururum zedelendi” deyin yetiyor. Bir de üstüne “Pişmanım sayın hâkim” derseniz ceza daha da iniyor.
Sayın hâkimler...
Ülkenin trajik kadın tablosundaki iziniz uzaydan bile görülüyor.
Sizin koruduğunuz erkekler, sizin muhafaza ettiğiniz zihniyet kadınları sinek gibi eziyor.
Sizin ‘adaletiniz’ her gün can alıyor.
Sayın hâkimler, sizin adınıza biz utanmaktan bıktık usandık!

X