"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Tüm ev kuşatma altında

Aralık ayı başladığında sadece bir kapı çelengiyle harekete geçen süsleme güdümüz, ayın sonu yaklaştığında evde el atmadık köşe bırakmaz.

Çünkü en modernist tarzlar bile sokaklardaki yeni yıl atmosferinin ışıltısı ve masalsı havası karşısında aciz kalır!

Tüm ev kuşatma altında

1. Hazırlıklar tamam mı?

Eğer hala bir çam ağacınız yoksa, bugün harekete geçin ve hızlı bir formül uygulayın. Ikea’da ve Crate&Barrel’da satılan metal ağaçlardan uygun bulduğunuz bir boyu alarak; üzerine tek renkte süsleme yapın. Şömine çevresine, duvar nişlerine ve radyatör tablalarının üzerine gerçek ya da led ışıklı mumlar yerleştirin. 2015 sizi de heyecanlandırsın!

2. Detaylarla zenginleştirin

Kutlama dekorlarını küçük ama dikkat çekici fikirlerle zenginleştirmek isteyenlere iki öneri: İçki kadehlerine Noel Baba şapkası dikmek ve tarçın çubuklarından mini ağaç tasarlamak. İkincisi için geniş bir oval muma teller saplamanız, o tellere de önce tarçın çubuklarını, tepelerine de küçük kırmızı ağaç toplarını geçirmeniz yeterli.


3. Çocuk partisi

Yılbaşı gecesini çocuklarla geçirmemenin vicdan azabını azaltmak için, onlara mutfakta küçük bir arkadaş partisi hediye edin. Bir kahvaltı ya da 5 çayı olabilir; önemli olan zamanı değil; onlar için hazırlayacağınız özel detaylar. Kurabiye evler, isimlerinin yazılı olduğu sandalyeler, Ren geyikleri ve içinde minik hediyeler bulacakları geleneksel hediye çorapları kalplerini fethedecektir.

4. Kar yağıyorsa

Eğer yılın son gününü karlar altında geçirdiğiniz bir coğrafyadaysanız, tek başınıza bile olsanız kendiniz için bir keyif köşesi hazırlayabilirsiniz. Yumuşacık bir post örtü, çam dalları, cam fenerler, kağıttan yıldızlar ve belki sıcak bir kadeh... Sessizliğin büyüsünde yeni yıl kararları almak ideal olabilir.

5. Kırmızı donanım

2015’e bütün kırmızıları donanıp girmek adettense, evde de kırmızının girmediği da bırakmamak gerek. Kokina çiçeklerinin sade güzelliğinden, narın bereketinden, geleneksel İskandinav yastıklarının rahatlığından yansıyan ateş kırmızısı, yılın yorgunluğunu üzerinizden atmak için gereken enerjiyi de eve taşıyacaktır.


6. Uyurken de kutlamak için

Hızınızı alamayıp yatak odasına girdiyseniz, göz yorucu eylemlere kalkışmadan önce frene basın; yapacaklarınızı kar tanesi temalı nevresim takımları, pötikare yastıklar, ışık dizileri, şeffaf cam süsler ve ekose tekstillerle sınırlı tutun. Renk terapistleri aktive edici enerjisi nedeniyle yatak odasında kırmızı renk önermiyorlar.

7. Marakeş havası

Kutlamanız için belirlediğiniz temayı sadece yemeklerle sınırlı tutmayın, evinizi de seçtiğiniz temaya göre dekore edin. Aynı şekilde sofranızı ve yemek takımlarınızı da. Örneğin, biraz oryantal ve Fas temalı bir rüzgar estirmek istiyorsanız, akşam yemeğinde misafirlerinize egzotik lezzetler sunabilirsiniz. Masanızda ise payetli runner’lar, parlak yüzeyli servisler, yüksek şamdanlar ve gold detaylı takımlar olmalı.

8. Şeker ağacı

Çocuk odası için nokta ışıklarla aydınlanan bir tül perdenin önünde şeker gibi bir ağaç hazırlayabilirsiniz. Süsleme için onlardan mutlaka yardım alın; en güzel baston şeker, lolipop, dondurma, kurabiye ve cupcake formlu süslerin yerini onlardan daha iyi bilen olamaz! Renk teması için beyaz ve pastel tonlar çok uygun.

9. Evinizin önü boş kalmasın

Evinizin önünde küçük bir teras, balkon ya da veranda varsa, orayı da fazla gösterişli olmayan bir stilde dekore etmeniz hoş olacaktır. Eski ahşap kasaları sehpa ya da çam saksısı olarak kullanabilir; hasır sepetlerin içine kozalaklar doldurabilirsiniz. Ortamı tamamlayacak en karakteristik eşya ise, üzerine ekose şal atılı, eski bir sallanan koltuk!

10. Neden pikniğe çıkmıyorsunuz?

Eğer yılbaşı günü evde misafir ağırlayacaksınız, ev yapımı lezzetleri, kendi yaptığınız tarçınlı çörekleri ve kış mevsiminin vazgeçilmez lezzeti kestaneyi listenize ekleyin. Artık özel parti organizasyonlarında organik yiyecekler de oldukça popüler olmaya başladı. Bunlar diğer parti yiyecekleri kadar da pahalı değil. Ayrıca vejetaryenler da dikkate alınmalı. Eğer yemek hazırlama konusunda iyi değilseniz, samimi bir ortamda bir barbekü veya piknik hazırlamak da eğlenceli olabilir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI