"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Evde safari keyfi

Afrika’nın güneyinde, safari meraklılarına vahşi doğanın ortasında en konforlu şekilde hizmet vermek için kurulan ekolojik resort’lar, safari lodge’ları ve çadır-oteller, kıtanın sıcak ve insancıl ruhunu hissettiren, ilham verici bir dekorasyon diline sahip.


1.Toprak renkleri


Köklü, vahşi, gizemli, naif ve hümanist kültürlerin etkisindeki Afrika kökenli safari stili, doğaya dönük ve konforlu detaylarıyla yazlık evlere uygun pek çok şifre barındırıyor içinde. Formlar ve semboller arasında ufak farklılıklar olsa da tüm kıtada geçerli olan en önemli stil anahtarı, günbatımı ve toprak renklerinin ahşap malzeme ile birleşiminden doğan sıcaklık hissi. Dokumalarda kimi zaman tarçın ve kırmızı ile güçlenen, aksesuarlarda boynuzlar, dreamcatcher’lar, bronz ve sedef objeler ile yöreselleşen bu renk paleti, hem iç hem de dış mekanlarda dinlendirici ve samimi bir etki yaratmak için ideal olacaktır.

2.Ateş böcekleri gibi


Açıkhavada uzun zaman geçirildiği için, ahşap deck’ler ve güverteler üzerinde kurgulanan oturma grupları bu stilin önemli bir parçası. Kolonyal döneme gönderme yapan mobilyaların yanı sıra, açılıp kapanan rejisör koltukları ve salıncaklar kullanılabiliyor. Kilimler sadece içeride değil teras ve taraçalarda da yaygın, birkaç tanesi yan yana serilebiliyor. Karakteristik bir Afrika akşamı görüntüsü için bolca fener aydınlatma şart. Dış mekan için tasarlanmış ayaklı küvetler, tik zeminli duşlar ve dış mekan şömineleri de çok belirgin stil detayları olacaktır.

3.Sereserpe rahatlık

Doğanın kalbinde olup da kısıtlanmış hissetmeye imkan yok; zaten safari tarzının pek çok detayı da bu özgürlük hissini güçlendiriyor. Yüksek pencereler, branda tentelerin altına kurulmuş geniş sedirli alanlar, alçak mobilyalar, büyük minderler, hasır day-bed’ler ve elbette hamaklar... Yataklar genellikle cibinlikli, ayak uçlarına puf ya da tabureler yerleştiriliyor. Gözü yoran desenler ve kalabalık aksesuar grupları yok. Gerektiğinde aynı sehpanın ya da objenin çoklu kullanımıyla dengeli ve huzur verici bir düzenleme sağlanıyor.

4.Lüks Afrika


Sükunti ve sakinliği bozmadan lüks olabilmenin ipuçları da var safari stilinde. Krem, beyaz ve fildişi tonlarına ilave edebileceğiniz siyah geometrik desenler ve doğal yüzeyler, işlenmemiş deri, kanvas ve taş dokuları, ahşabın ağırlıkta olduğu bir mekanda seçkin bir görüntü yaratacaktır. Tıpkı Güney Afrikalı tasarımcı Stephen Falcke tarafından tasarlanan Molori safari otelinde olduğu gibi. Burayı çekici kılan en önemli özellik, çağdaş Avrupa dokunuşlarının, geleneksel Afrika havasıyla sentezlenmiş olması. Venedik şamdanları ve Philippe Starck tasarımı banyolar, ahşap heykellerle birlikte kullanılmış.

5.El yapımı olan daha değerli


Kenya’nın Lamu takımadasında yer alan The Majlis, eski bir aile villasından dönüştürülmüş, dekorasyonda Afrika ile Asya’nın yollarının kesiştiği bir butik otel. Angelina Jolie ve Brad Pitt çifti 5 sene önce yeni yıla burada girdiklerinde ünü pekişti. Sanatçı Armando Tanzini ve mimar Amedeo Strada’nın yaptığı odalar, yüksek ve kirişli tavanlarıyla bölgenin karakteristik özelliklerini taşıyor. Hepsi el yapımı koyu renk ahşap mobilyalar, kafesli formlar, göz alıcı renklerde kilimler, Hint tarzı sandık ve sehpalar, Swahili’ye özgü taş oymaları ve Doğu Afrikalı yerel sanatçılarının heykelleri, Avrupa’ya özgü lüks konfor anlayışıyla bir araya getirilmiş.

6.Doğaya saygı


Safari kamplarını toz duman içinde, susuz, elektriksiz, medeniyetten uzak sananlar, dünyanın en ünlü ‘glamping’ (glamourous camping, yani şık ve büyüleyici kamp merkezleri) alanlarından biri olan Singita’yı görmeli. Mara nehrinin kenarında, ikisi Güney Afrika’da, ikisi Tanzanya ve biri Zimbabwe’de olmak üzere toplam yarım milyon dönüm el değmemiş arazi üzerine yayılan bu turizm oluşumunda, tüm ihtiyaçlar güneş panellerinden elde edilen elektrikle karşılanıyor; mimaride ise geri dönüşümlü malzemeler tercih edilmiş. Dekorasyon stiline bölgenin yarı göçebe yerli halkı olarak bilinen Masailerin süsleme gelenekleri ilham veriyor. Ayrıca kampın her yerinde Afrikalı genç sanatçılara ait sanat eserler var.

Safari notları


- Safari tarzı dendiğinde akla ilk gelenler geleneksel Afrika maskları ile zebra, zürafa, leopar deseni baskılı kumaşlar, yastıklar ve post halılar olsa da, aslında bu macerayı sevenlerin konakladığı yerler çok daha rafine ve doğal bir tarzla dekore ediliyor.
- En önemli iki dekorasyon elemanı renk ve malzeme. Toprak, çöl ve baharat renklerini siyah ya da yanık bir turuncu ile tamamlayabilirsiniz. Malzemelerde ise hiç de mükemmel olmayan, doğal yüzeyli hasır ve ahşaplar ön planda. Geleneksel Afrika sepetleri de farklı amaçlarla kullanılabilir.
- Afrika’daki mekanlar yoğun nemli iklimde havanın sirküle olabilmesi için fazla eşyadan arındırılır; siz de bu tarzda düzenleyeceğiniz bir odaya eşya yığmayın. Dönem olarak kolonyal tarzda mobilyaları seçebilirsiniz.Çadır hayatı


‘Glamping’ adı verilen şık ve lüks çadırlar, Afrika safari turizminin en ilginç oyuncusu. Otel konforundan vazgeçmek istemeyen ama yine de safari kampı yapmak isteyen üst gelir grubu için yaratılmış bu konaklama yöntemi, hem bireysel hem de ailece safari keyfini yaşamayı mümkün kılıyor. Üstelik doğaya zarar vermeden! Çünkü bu çadırları kurmanın belli kuralları var: Kendi elektriğini üretebilmeli, üzerine kurulduğu ortama adapte olabilmeli, habitata ve mevcut floraya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmeli.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI