"Mehmet Yaşin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Yaşin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Yaşin

Türkiye büyük köfte atlası

Köfte denince bende akan sular durur.

En sevdiğim yemeklerin başında. Onun için yıllardan beri köşe bucak köftecilerin peşinde koşturup dururum. Bunu bilenler bana hep köfteci adreslerini sorarlar. İşte herkese bir kerede toptan yanıt.

* Adapazarı denince akla hemen ıslama köfte gelir. Kentte, her köşebaşında bir ıslama köfteci bulabilirsiniz. Ben size 1928’denn beri bu işi yapan Köfteci İsmail ile yine 1912’den beri köfteleriyle damakları şenlendiren Meşhur Köfteci Mustafa Usta’yı öneririm.

* Yolunuz Bursa tarafına düşerse, Kayhan Çarşısı’ndaki Kebapçı İdris’i bulun. Aile 1937’den beri köfteleriyle Kayhan Kebabı yapıyor. Bu kebabın diğer adı da ‘Fakir İskender’i’. Onun kadar lezzetli olduğunu söyleyebilirim. İvezpaşa Çarşısı’ndaki Üç Köfte de 80 yıllık bir tecrübeye sahip. Köfteler soğumasın diye üçer üçer servis edildiği için bu adı takmışlar.

* İnegöl’deki Besler Köftecisi, 1890’dan beri bu işi yapıyor ve İnegöl köftesinin mucidi olduğu söyleniyor. Çifte Fırınlar’ın hemen yanındaki bu tarihi köftecide bol soğanlı piyazla şırayı ihmal etmemek lazım.

* Edirne’de Park Köftecisi, Trakya’nın önde gelen mekânlarından. Keşan’da, Çanakkale yolu üstündeki Kavaklık Restoran’da satır köftesi yemeden geçmek olmaz. Bu köfte insanı şaşırtacak kadar lezzetli.

* Tekirdağ denince ilk akla gelen köfteciyse Özcanlar. Gerçek Tekirdağ köftesini burada yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

* Balıkesir’in Gömeç ilçesindeki Köfteci Ünal’ın küçücük dükkânında lezzetli köfteler pişirdiğini bir kenara yazın. Ödemiş’te Hurşit Kebap’ta yiyeceğiniz yağlı kebabın tadını bir daha hiç unutmayacaksınız. Köfteyle yapılan bu kebabın lezzeti dillere destan.

* Selçuk’ta, Şehabettin Dede Caddesi’ndeki Selçuk Köftecisi bu konuda oldukça iddialı. Salihli’nin odun köftesi, insanın aklını başından alır. Bu köfte için doğru adreslerden biri Cemal Usta’dır.

* Antalya’da Sanayi Sitesi içindeki Özdoyum Restoran’da, yörenin ünlü şiş köftesinin tadına bakabilirsiniz. Tabii yanında tahinli piyazı unutmamak kaydıyla. Yener Ulusoy Bulvarı’ndaki Şişçi Ramazan ve Kazım Özalp Caddesi’ndeki Topçu Kebap da bu özel köftenin en lezzetli yapıldığı mekânlar.

* İnsanın damağını bayram yerine çeviren Burdur’un ünlü şiş köftesini yiyeceğiniz adres Özsarı Kebap. Buranın pideleri de meşhur, aklınızda bulunsun.

* Akşehir’de Kültür Merkezi’ndeki Akkuş Köfte, yörede lezzetiyle ünlü.

* Sivas’ta köfte denince akla gelen ilk isim, Toptancılar Sitesi’ndeki Kirli Ahmet’tir. Ustanın köftesini yiyebilmek için komşu şehirlerden gelenler bile oluyor. Köftenin yanında manda sütünden yapılan yoğurdu da tadın.

* Karadeniz bölgesinde yaşayanlar Akçaabat köftesiyle övünürler. Onun üstüne başka köfte tanımazlar. Bu köftenin en doğru adreslerinden biri de Akçaabat sahilindeki Nihat Usta.

* Mardin’de köfteci sorduğunuzda size mutlaka Rıdo’nun dükkânını gösterecekler. Rıdo’nun, süt kuzusu ve süt danası etlerini karıştırarak yaptığı şiş köftenin ünü bütün bölgeye yayılmış.


Köftenin başkenti İSTANBUL

İstanbul’da köfteci adresi vermek oldukça zor. Öyle çok köfteci var ki, insan seçim yapmakta zorlanıyor. Bir ülke büyüklüğündeki bu kentte, tüm köftecilerin köftelerini tatmak olanaksız olduğu için haksızlık yapmaktan korkarım. Aşağıdaki adresleri verince biliyorum ki birçoğunuz, sizin köftecilerinizin unutulduğundan şikayetçi olacaksınız. Haklısınız. Ama bana bu adresleri bildirirseniz, daha sonraki yazılarımda onlardan da söz ederim. Ayrıca lezzetli köfteler yiyeceğim yeni adresler verdiğiniz için size minnettar kalırım. Aşağıda tanıtacaklarım ‘benim’ köftecilerim. Umarım siz de beğenirsiniz.

* Kadıköy Çarşısı içindeki Adapazarı Islama Köftecisi tam 50 yıldan beri İstanbullulara bu lezzetli köfteyi yediriyor. Piyazı da köftesi kadar lezzetli.

* Tarihi Sultanahmet Köftecisi kentteki en eski köftecilerden biri. 1911’de kurulan köftecinin şöhreti sınırları aşmış, tüm dünyanın bildiği bir lezzet durağı haline gelmiş. Burada köftenin yanısıra irmik helvası da damakta unutulmaz bir tat bırakıyor.

* İstanbul’da köfte denince akla gelen semtlerden bir tanesi de Tuzla. Çarşının içindeki Meraklı Köfteci, lezzetli köfteleriyle 60 yılı aşkın süredir köfteseverleri kendisine çekiyor.

* Sirkeci’de, Hocapaşa Camisi’nin karşısındaki Namlı Rumeli Köftecisi’nin, Trakya ve Balıkesir’den aldıkları dana etiyle yapılan köfteler gerçekten de doyumsuz. Birkaç porsiyon yemeden masadan kalkamam.

* Arnavutköy’deki Ali Baba, köfteseverlerin yakından bildikleri bir adres. Biber turşusu ve acı sos köftelerin lezzetini daha da artırıyor.

* Zincirilikuyu’daki Saraybosna Köftecisi, Balkanların lezzetli köfteleriyle damakları şenlendirir. Bir diğer Balkan köftecisi de Bayrampaşa, Yıldırım mahallesindeki Mirza Köftecisi’dir. Köftelerinden lezzet damladığını söyleyebilirim.

* Cağaloğlu yokuşunun üstündeki Meşhur Filibe Köftecisi, kentin en eskilerinden. 100 yıldan beri dışı iyi pişmiş, içi sulu köfteleriyle damaklara neşe katıyor. Tarihi Merkezefendi Köftecisi de dananın kaburgası, kuzunun boşluğundan çıkan etlerle muhteşem köfteler yapıyor.

* Çengelköy’deki Recep Usta, düğme büyüklüğündeki köfteleriyle 65 yıldan beri köfteseverleri sevindiriyor.

* Balat’taki Köfteci Arnavut (veya Mavi Köşe) lezzetli köfteleriyle insanın aklını başından alıyor.

X