"Mehmet Yaşin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Yaşin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Yaşin

Finlandıyalılar neden kurşun döküyor?

Arjantinliler 12’den önce kurufasulye yiyor, Koreliler tırmıkla şeytan kovalıyor.

Dünyanın değişik yerlerindeki ‘kutlamalar’ bildiğiniz gibi değil.

Üç gün sonra 2014 bitiyor. Bütün dünya eski yılı yolcu ederken çeşitli inanışları deniyorlar. Kimi özel yiyecekleri yiyor, kimi evinde temizlik yapıp, eski yılın kötülüklerinden arınıyor, kimi ıslık çalıyor, kimi kurşun döküyor. Bunların hepsinin amacı mutlu, bereketli ve sağlıklı bir yeni yıl geçirmek. Bakalım dünyanın dört bir yanınıda bu özel gece nasıl kutlanıyor?


Brezilya- Yeni yılın ilk günü bütün evlerde ya mercimek çorbası içiliyor ya da pilavla birlikte mercimek yemeği yeniyor. Ayrıca yeni yıl gecesi, içi çiçekler, mumlarla dolu küçük kayıklar İpenama Plajından okyanusa bırakılıyor. 1992’den beri gelenekselleşen farklı bir yılbaşı alışkanlığı da binlerce balonu gökyüzüne salmak.
Sibirya: Yılbaşı ağacını Baykal Gölü’nün diplerine bırakmak, Sibiryalılara göre bol şans getiriyor. Yalnız bu geleneği sadece profesyonel dalgıçlar uygulayabiliyor, diğerleri seyrediyor.
İskoçya: Kökeni Vikinglere fdayanan adete göre, saat 12’ye elinde meşalelerle ‘ateş dansı’ yaparak girmek, uğur getiriyor.
Güney Afrika: Yılbaşında Johannesburg sokaklarında gezmek istiyorsanız dikkat! Camdan aşağı eksi eşyayı, tabağı çanağı fırlatmak eski bir gelenek. Böylelikle eskilere veda ediliyor, yeniler için yer açılıyor.
İspanya: Ülkede yeni yıl çanları çalmaya başladığında herkes 12 tane üzüm yiyerek dilek tutuyor. Bu adeti, bir üzüm üreticisi 1850 yılında başlatmış. Üretici o yıl elinde kalan fazla mahsulü yeni yıl akşamı meydanlarda eğlenenlere dağıtmış. O gece üzüm yemek ondan sonra gelenek haline gelmiş.
Yunanistan: Komşuda yeni yıl akşamı kapılara bir baş soğan asılıyor. Bu, yeniden doğuşun sembolü olarak kabul ediliyor. Anne-babalar ertesi sabah kapıdaki soğanı çocuklarının başlarına vurarak onları uyandırıyorlar. Ayrıca yeni yılın ilk günü kapının eşiğinde nar kırarak, bereketli bir yıl diliyorlar.
Romanya: Ayı postu giyerek sokaklarda dans etmek eski bir adet. Amaç şeytanı korkutarak kaçırmak.
Japonya: Budist tapınakları yılbaşı gecesi çanlarını 108 kere çalarak, yeni yıl tanrısı Toshigami’ye “hoşgeldin” diyorlar. Japon kadınları o gece evlerini köşe bucak bir güzel temizliyorlar.
İtalya: Fazla eski olmayan, 1946 yılına dayanan geleneğe göre yeni yılda Tiber Nehri’ne atlayarak derdinizden tasanızdan arınıyorsunuz.
Kolombiya: Yeni yıl gecesi herkes evinin önünde, kağıt ve tahtadan yapılmış, kötü ruhları temsil eden kuklaları yakıyorlar. Böylelikle yeni yıla kötü şanlardan arınarak gireceklerine inanıyorlar.
Estonya- Evlerde, yılbaşı akşamı için yedi, dokuz veya oniki çeşit yemek hazırlanıyor. Her yemeğin gelecek yıl kazanç, sağlık ve uğur getireceğine inanıyorlar. Yemeklerin bir bölümü de, o gece eve geleceğine inandıkları atalarının ruhları için masada bırakılıyor.

Finlandıyalılar neden kurşun döküyor


Finlandiya: Yeni yıl akşamı, küçük bir tavanın içinde kalay eritiliyor. Daha sonra tava buzlu suya sokuluyor. Donup çeşitli şekillere bürünen kalay parçalarına bakılarak gelecek okunmaya çalışılıyor. Bu adet bizdeki “kurşun dökme”nin bire bir aynısı.

Finlandıyalılar neden kurşun döküyor


İrlanda- Bekar kadınlar yeni yıl gecesi yorganlarının altına ökseotu koyuyorlar. Bu otun gelecek yılda hayırlı bir koca bulmalarına yardımcı olacağına inanıyorlar. Ayrıca yeni yılın ilk günü eve gelecek ilk konuk da gelecek için önemli ipuçları veriyor. Eğer eve ilk gelen uzun boylu, yakışıklı bir erkekse, yeni yılın şanslı geçeceğine inanıyorlar. Eğer ilk gelen konuk, kızıl saçlı bir kadınsa, uğursuzluklarla dolu bir yeni yıl geçirecekleri için kara yaslara bürünüyorlar.

Almanya- Geceyi çeşitli kurabiyeler yiyerek geçiren Almanlar, o gece bütün televizyon kanallarında siyah-beyaz olarak yayınlanan, 1920 yapımı İngiliz müzikali “Dinner For One”ı izliyorlar.
Arjantin: Gece yarısı 12 olmadan kurufasulye yemenin yeni yılda uğur getireceğine inanılıyor. Onun için o gün bütün evlerde bu yemek pişiyor. Bazıları ise geceyarısı evlerinin önünde bavulla dolaşıyorlar. Bunun, yeni yılda çok seyahata çıkmalarını sağlayacağını söylüyorlar.
Kore- Yeni yıl gecesi kapının önüne süpürge, tırmık, elek koyup, şeytanın ve kötü ruhların eve girmesini önlemeye çalışıyorlar. Ertesi gün en yeni elbiseler giyinerek ailenin yaşlıları ziyaret ediliyor. Yeni yılın ilk günü ise mükellef bir sofra kuruluyor. Mutlaka bir kase pirinç çorbası içiyorlar. Bunun, sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlayacağına inanıyorlar.

X