"Mehmet Y. Yılmaz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Y. Yılmaz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Y. Yılmaz

Beşiktaş hak etmişti

MAÇ beklediğim gibi başlamadı.

F.Bahçe’nin topu rakibe bırakıp, ceza sahasını kapatarak hızlı hücum arayacağını düşünüyordum, tersi oldu. 10 dakikada F.Bahçe’nin kurduğu baskının pozisyon ya da golle neticelenmemiş olmasının nedeni, Fırat Aydınus’un atak kesmeye yönelik erken kasti faulleri cezalandırmamak konusunda kararlı olmasıydı.

Tolgay’ın 1. dakika biterken Josef’e, Atınç’ın 7. dakikada Lens’e faulleri ve cezasız kalması Fenerbahçe’nin direncini kırdı, topun sahibi Beşiktaş’ın olmasını sağladı. Bundan sonraki 35 dakika, F.Bahçe’nin eksikliklerini hissettiği bir oyun olarak gelişti. Mehmet Topal’ın ve Şener’in yokluğunda forma şansı bulan Neustadter ve İsmail Köybaşı, yokların yerini dolduramadılar.

ADVOCAAT ÇÖZEMEDİ

Nitekim ikinci yarıda ikisi çıktı, Ozan ve Salih oyuna girdi. Beşiktaş’ın Gökhan ve Ricardo ile İsmail’in kapatmaya çalıştığı kanadı otobana çevirmelerinin bir sonucu zaten olmalıydı ve nitekim F.Bahçe atağında Sow’un kullanamadığı topun Tolgay ve Ricardo üzerinden Aboubakar’ı bulması bunu sağladı.

F.Bahçe’nin ilk yarıyı tek gol yiyerek bitirmiş olması aslında çok da haklı bir durum değil. Aboubakar ve Talisca skoru daha önce bulabilir, soyunma odasına iki-üç farklı galip olarak gidebilirdi. Çünkü F.Bahçe, orta sahada topu tutamadı, uzun topları doğru atamadı ve geriden çıkardıkları her top, Beşiktaş atağına dönüştü.

İkinci yarıdaki değişikliklerden sonra da F.Bahçe açısından bir şey değişmedi. Beşiktaş’ın baskısını kıramadılar, topu ileriye taşıyamadılar. F.Bahçe’nin dün sahadaki aczinin nedeni sezon başında doğru kadro planlamasının yapılmamış olmasıydı. Advocaat da bu dengesiz kadroya bir çözüm yaratamadı.

FAULLER LİGİ!

İlk devre nasıl golle bittiyse, maç bu kez beklenmeyen bir golle berabere bitti. Beşiktaş hak ettiği bir maçı alamadı. Ligimiz ne yazık ki bir fauller ligi oldu. Teknik adamlar bunu ‘mücadele’ diye yorumluyor ama işin gerçeği şu ki, bu, futbolu öldürüyor, Türk takımlarının da Avrupa’nın sıradan takımlarına karşı yetersiz kalmalarına neden oluyor. Sorumlu kuşkusuz ki teknik direktörlerdir ama hakemlerin onlara Anadolu deyişiyle ‘peşkir tuttukları’da bir gerçek.

X