"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Yükseklik korkusu olanlar uzak dursun

Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin arasına gerdiği ip üzerinde yürüyen Phillippe Petit’in bu eşsiz macerasını anlatan “Tehlikeli Yürüyüş” haftanın en merak uyandıran yapımı.

Alejandro Amenábar’ın 6 yıl sonraki dönüş filmi “Korku Terapisi” ve Keanu Reeves’li “Yanlış Kapı” gerilim meraklılarına, “Mantıksız Adam” Woody Allen’dan hala vazgeçemeyen sinema tutkunlarına önerilir.

Tehlikeli Yürüyüş
The Walk
Yönetmen: Robert Zemeckis
2015/ABD/123’

Phillippe Petit adlı Fransız gösteri ustasının, New York’taki ünlü Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin arasına gerdiği ip üzerinde yürüyüşünün hikâyesini anlatan film, görselliği ve gerilimiyle seyirciyi heyecanlı bir maceraya davet ediyor. Joseph Gordon Levitt’in Philippe Petit’e hayat verdiği filmi, yükseklik korkusu olanlara önermeyiz.

İpek Yolu’nda macera
Ejder Kılıcı
Dragon Blade
Yönetmen: Daniel Lee
2015/Çin/127’

General Lucius önderliğindeki Romalı büyük bir lejyon ordusu Publius’u, hain kardeşi Tiberius’dan korumak için uzak doğuya gelmiştir. General Lucius, Batı Bölgesi İpek Yolu Koruma Ordusu’nun kumandanı Huo An’e karşı savaşır. İkisi de ihanete uğramıştır ve birbirlerinin büyük saygısını kazanırlar. Ünlü Hong Konglu aktör Jackie Chan’ı başrole taşıyan film, John Cusack ve Adrien Brody gibi ünlü isimleri de ağırlıyor. Tarihi aksiyonlardan hoşlananların ilgisini çekebilir.

Bir suçun ardındaki gerçekler
Regression: Korku Terapisi
Regression
Yönetmen: Alejandro Amenábar
2015/İspanya-Kanada-ABD/106’

90’larda Minnesota’da geçen filmde, Angela adlı bir kadının babasını tacizle suçlaması üzerine olayı araştıran dedektif Bruce Kenner’ın yaşadıklarını anlatıyor. Baba ne olup bittiğine dair hiçbir şey hatırlayamasa da suçlamaları kabul eder. Tanınmış psikolog Dr. Raines, babanın anılarını teker teker birleştirmeye başladıkça ülke çapında yaşanmış dehşet verici bir gizem de ortaya çıkmış olur.
“Tez”, “Aç Gözünü” ve “Diğerleri” gibi filmlerle 90 sonlarına damgasını vuran ama 2009 yapımı görkemli filmi “Agora”dan beri sesi soluğu çıkmayan Alejandro Amenábar’ın yönettiği bu gerilimde, Ethan Hawke ve Emma Watson başrolde.

Woody Allen’dan orta yaş bunalımı
Mantıksız Adam
Irrational Man
Yönetmen: Woody Allen
2015/ABD/95’

Son dönemlerde yaşamaktan zevk alamayan, duygusal olarak dibe vurmuş bir felsefe profesörü olan Abe, yaptığı hiçbir şeyle fark yaratamadığına inanmaktadır. Hayatında yeni bir sayfa açmak için küçük bir kasabada ders vermeye başlar. Aynı üniversitede hocalık yapan, mutsuz bir kadın olan Rita ile ilişki yaşamaya başlayan Abe’in hayatı, dersine giren öğrencisi Jill’le birlikte değişecektir. Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey’in başrolünde olduğu film, Woody Allen’ın filmografisinin vasat halkalarından.

Yabancılara güvenme
Yanlış Kapı
Knock Knock
Yönetmen: Eli Roth
2015/Şili-ABD/99’

“Otel” serisinin yaratıcısı Eli Roth, bu kez Keanu Reeves’in başrolünde olduğu bir gerilimle karşımızda. Başarılı bir mimar olan ve mutlu bir evlilik sürdüren Evan’ın hayatı, eşinin ve çocuklarının evde olmadığı bir hafta sonu değişecektir. Kapısını çalan ve kaybolduklarını iddia eden masum görünüşlü iki genç kadınla o gece birlikte olan Evan, sonrasında kurtulamayacağı bir cezayı da çekmek zorunda kalacaktır.

X