"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Scarlet insan beyninin çok ötesinde

Luc Besson sinemasının kadın aksiyon kahramanlarından yenisiyle tanışın: Lucy. Sıradan bir kadının insan beyninin çok ötesinde bir kapasiteye sahip, acımasız bir savaşçıya dönüşmesini konu alan “Lucy”nin başrolünde ise Scarlet Johansson var.

Lucy
Yönetmen: Luc Besson
2014/Fransa/89’

“Nikita”, “Leon/Sevginin Gücü”, “Fifth Element/5. Element” filmlerinde unutulmaz kadın aksiyon karakterleri yaratan Luc Besson’ın yeni kahramanı Lucy. Yanlışlıkla içine çekildiği karanlık bir anlaşma sonucu insan beyninin çok ötesinde bir kapasiteye sahip, acımasız bir savaşçıya dönüşen bir kadının hikayesini anlatan filmde Scarlet Johansson başrolde. Besson’ın ilk dönem filmlerine geri dönemeyeceğini bir süredir kabul etmiştik ama yine de “Lucy” Johansson hatırına izlenecektir.

Dünyayı uğurböceği kurtaracak

Minuscule: Kayıp Karıncalar Vadisi
Miniscule: Valley of the Lost Ants
Yönetmen: Thomas Szabo, Helene Griaud
2014/Fransa-Belçika/89’

Sessiz ve huzurlu bir ormanda yapılan neşeli bir piknikten geriye kalan yemekler, ormanın küçük sakinleri karıncaları çok sevindirir. Fakat iki farklı karınca grubunun yiyecekler yüzünden arası açılır. İki grup arasında başlayan yemek savaşı, kırmızı ve siyah karıncaları ikiye böler. Kendini bu kavganın ortasında bulan küçük ve sevimli uğurböceği Mandible, siyah karıncalardan biriyle çok yakın arkadaş olur ve karınca yuvasını, kırmızı karıncaların istilasından kurtarması için ona yardım eder. Klasik Amerikan animasyonlarından sıkıldıysanız ve farklı tatlar arıyorsanız “Minuscle” tam size göre.

İlişki bu, başlar ve biter

Haftasonu
Weekend
Yönetmen: Andrew Haigh
2011/İngiltere/97’

Bir grup arkadaşıyla takıldıktan sonra tek başına bir gece kulübüne geçen Russell, çapkınlık peşindedir. Bir süre orada takıldıktan sonra Glen ile birlikte kulüpten ayrılır. Barlarda ve yatak odalarında geçen, kimi zaman sarhoş, kimi zaman kafaları güzel bir halde dolaştıkları, hikâyeler anlatıp seviştikleri bir hafta sonu böylece başlar. Eşcinsel sinemanın son yıllardaki en önemli örneklerinden biri sayılan “Haftasonu”, gecikmeli de olsa gösterimde. Sevgili olma halini etkileyici bir gözlemle ve cinsel yönelimlerin ötesinde bir bakışla anlatan film, haftanın en iyi seçeneği.

Artık üniversiteliler

Liseli Polisler
22 Jump Street
Yönetmen: Phil Lord, Christopher Miller
2014/ABD/112’

İki yıl önce ilkini izlediğimiz “Liseli Polisler”in devamı olan film, kahramanlarımız Schmidt ve Jenko’yu yeniden bir araya getiriyor. Bu kez bir üniversitede gizli görevin başına geçen ikilinin, sadece davayı çözmekle kalmayıp, olgun bir ilişki yürütüp yürütemeyeceklerine karar vermeleri de gerekmektedir. Jonah Hill ve Channing Tatum’un başrolünde olduğu film, haftanın komedi seçeneği.

Hollywood sinemasının yeni starlarından Amber Stevens’ın performansı da beğeni topluyor.

X