"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Oscar’lara ısınıyoruz

Oscar adayları teker teker sinemalarda. Özellikle oyunculuklarıyla dikkat çeken, 5 Oscar adayı “Foxcatcher Takımı”, yabancı dilde en iyi film adaylarından “Timbuktu” ve görüntü ve kostüm dahil 4 dalda adaylığı bulunan “Mr. Turner”, törene hazırlık yapan sinemaseverler için kaçırılmayacak seçenekler. Fantastik film arayanlara da Julianne Moore’lu “Yedinci Oğul” tavsiyemiz.

Sanki bugün

Timbuktu
Yönetmen: Abderrahmane Sissako
2014/Fransa-Moritanya/97’

Kidane, Timbuktu yakınlarındaki çölde karısı Satima, kızı Toya ve 12 yaşındaki çobanları Issan ile birlikte kendi halinde bir hayat yaşamaktadır. Ancak Timbuktu yeni islamist–köktenci yönetim altına girmiştir. Acı ve sefalet içindeki halk bu cihatçı terör karşısında kaderlerine boyun eğmeyi reddederken, şehirde müzik, kahkaha, sigara ve futbol dahi yasaklanır. Yeni mahkemeler Timbuktu’ya trajik ve absürd kurallar uygulamaktadır. Cannes’dan iki ödül alan ve Oscar’larda da yabancı dilde en iyi film dalında aday olan “Timbuktu”, günümüz dünyasına dair çok şeyler söylüyor. Kaçırmayın!

Bir ressamın portresi

Mr. Turner
Yönetmen: Mike Leigh
2014/ İngiltere-Fransa/150’

19. yüzyıl İngiliz ressamı Turner’ın hayatının son 25 senesini anlatan film, sanatçının yolculukları, sanatı, aşk ve cinsel hayatı ile dönemin Londra sanat dünyasını perdeye taşıyor. Geçen yıl Cannes’da en iyi erkek oyuncu dalında ödül alan Timothy Spall’ın oyunculuğu bile “Mr. Turner”ı kaçırmamanız için yeterli neden. Filmin görüntü ve kostüm dahil 4 dalda Oscar adaylığı olduğunu hatırlatalım.

Ve karşınızda Mortdecai

Üçkağıtçı Mortdecai
Mortdecai
Yönetmen: David Koepp
2015/ABD/106’

“Mission Impossible”, “Jurassic Park”, “Spiderman” gibi pek çok gişe filminin senaristi olarak bildiğimiz David Koepp, 2004’te çektiği “Secret Window”da birlikte çalıştığı Johnny Depp’i de yanına katıp, Kyril Bonfiglioli’nin popüler üçlemesini perdeye taşıyor. Bıyıklarına ve eşine düşkün sanat eseri satıcısı İngiliz aristokrat Charlie Mortdecai’nin maceralarını anlatan bu komedi, Depp’in abartılı oyunculuğuna yaslanıyor. Gwyneth Paltrow ve Ewan McGregor filmin diğer ünlü isimleri.

Oyuncu filmi

Foxcatcher Takımı
Yönetmen: Bennett Miller
2014/ABD/129’

“Capote”, “Moneyball” filmleriyle biyografi anlatmadaki rüştünü ispatlamış Bennett Miller, bu kez eksantrik bir milyoner ve iki şampiyon güreşçi arasındaki trajik ilişkinin karanlık ve büyüleyici hikayesini anlatıyor. Altın Madalyalı güreşçi Mark Schultz, 1988 Seul Olimpiyatları için bir ekip oluşturmak için zengin varis John du Pont tarafından Pont mülküne davet edilir. Shultz nihayet saygın kardeşi Dave’in gölgesinde dışarı adım atabilmek umuduyla, fırsata atlar. Gizli ihtiyaçları doğrultusunda motivasyon bulan DuPont, dünya standardında bir güreş takımını çalıştırarak onu onaylamayan annesi ve etrafındakilerin saygısını kazanmayı amaçlamaktadır. Sulu komedileriyle tanıdığımız Steve Carell’ın kariyerinin en iyi oyunculuğunu verdiği Mark Ruffalo, Channing Tatum ve Vanessa Redgrave’in de ona kusursuzca eşlik ettiği film, oyunculuklar başta olmak üzere 5 dalda Oscar adayı.

Yerli komedi sevenlere

İçimdeki Ses
Yönetmen: Çağrı Bayrak
2015/Türkiye

Yazar olan Selim, doğru dürüst bir ilişkisi olamadığından, yalnızlıktan kurtulmak için son çare annesiyle birlikte yaşamaya karar verir. Gittiği spor salonunda güzel ve zengin Ayşıl ile tanışır. Selim’e aşık olan Ayşıl, mutluluğa giden yolun Selim’in umreden yeni dönmüş, kendi kafasındaki gelin adayını arayan annesi Mehpare ve onun arkadaş grubundan geçtiğini düşünür. Ayşıl, Mehpare ve onun tayfasıyla bir yolculuğa çıkmayı göze alır. Yerli komediler arasında özgün olmaya pek de çalışmayan filmde Engin Günaydın başrolde.

Kehanet gerçek oluyor

Yedinci Oğul
Seventh Son
Yönetmen: Sergey Bodrov
2014/ABD-İngiltere/102’
Efsanelerle sihrin çarpıştığı büyüler zamanında, mistik bir tarikatın geriye kalan tek savaşçısı, geleceğine dair kehanetlerde bulunulan bir kahramanı, son Yedinci Oğul’u bulmak üzere yola çıkar. Çiftçi olan bu genç kahraman, savaşlarla güçlenmiş rehberiyle birlikte karanlık bir kraliçeyi ve kraliçenin krallıklarına karşı gönderdiği doğaüstü suikastçı ordusunu yenmek üzere bir maceraya atılır. Julianne Moore’un kötü cadıyı canlandırdığı film, fantastik tutkunlarına sesleniyor.

Bu köyden çıkış yok

Helak: Kayıp Köy
Yönetmen: Özgür Bakar
2014/Türkiye

İşledikleri suçtan kaçan bir aile, saklanmak için bir köye sığınır. Ancak, burada yaşanan bir takım paranormal olaylar hepsinin korkulu rüyası haline gelir. Saklandıkları bu köyden çıkmaya çalıştıkça, köy hepsi için derinleşen bir labirente dönüşecektir. İflah olmaz yerli korku tutkunlarına önerilir.

X