"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Nasıl ‘Fantastik’ oldum!

Yılın gişe canavarlarından Fant4stik (Fantastik Dörtlü), süper kahramanlarımızın doğuş hikâyelerine ortak ediyor bizi. Venedik’ten kadın oyuncu ödüllü “Aç Kalpler” ve Jake Gyllenhaal ve Rachel McAdams’lı etkileyici spor-drama “Son Şans”, haftanın en iyi seçenekleri.

Fant4stik (Fantastik Dörtlü)
Fant4stic
Yönetmen: Josh Trank
2015/ABD/100’

Marvel’ın uzun soluklu süper kahraman serisi Fantastik Dörtlü’de dördüncü filmdeyiz. Bu kez kahramanlarımızın doğuşuna tanık oluyor ve onların gençlik yıllarına gidiyoruz. Yaşam tarzı birbirinden farklı ve uyumsuz dört genç, alternatif ve aynı zamanda tehlikeli bir boyuta ışınlanarak olağanüstü bir fiziksel değişime uğramışlardır. Bunu öğrenen Washington hükümeti, fantastik güce sahip bu dörtlüyü kontrol altına alma peşindedir. Gençler bir araya gelip, yeteneklerini en iyi şekilde kullanarak, dünyayı tehdit eden gizemli güce karşı gelmelidir.

Son yılların en gözde genç oyuncuları Miles Teller, Kate Mara, Michael B. Jordan ve Toby Kebbell başrollerde.

İkinci bir şans daha

Son Şans
Southpaw
Yönetmen:
2015/ABD/124’

“Büyük” Billy Hope’un Dünya Hafif Siklet Boks Şampiyonluğu’nu kazanmasını ve sonrasında yaşananları anlatan film, yılın beklenen yapımlarındandı. Görünüşte son derece etkileyici bir kariyerin yanı sıra mutlu bir aile hayatına sahip olan Billy Hope, geri dönüşü olmayan bir trajedi yaşar ve menajerinin de kendisini bırakmasıyla iyice dibe vurur. Yaşadığı kasabadaki küçük bir spor salonunda kariyerine geri dönmek için çalışmaya başlayan Hope, en zorlu dövüşçüleri eğiten emekli bir boksör ve antrenör olan Tick Willis’ın yönlendirmesiyle kaybettiklerini geri kazanmak için zorlu bir mücadele içine girer.

Jake Gyllenhaal’ın övgü toplayan performansına güzel İngiliz oyuncu Rachel McAdams eşlik ediyor.

Mina’nın bebeği

Aç Kalpler
Hungry Hearts
Yönetmen: Saverio Costanzo
2014/İtalya/109’

New York’ta tesadüf eseri tanışıp, evlenen Jude ve Mina’nın hayatı, bebeklerinin dünyaya gelmesiyle birlikte değişecektir. Ebeveynlik konusunda birbirlerinden çok farklı düşünen bu genç çiftin ilişkisi yavaş yavaş çatırdamaya başlarken, Mina’nın bebek üzerindeki etkisi korkunç bir yola doğru gitmektedir. Polanski’nin “Rosemary’nin Bebeği” filmiyle karşılaştırılan hikâye, oldukça sarsıcı. Venedik’te en iyi kadın oyuncu seçilen Alba Rohrwacher ve bağımsız sinemanın son dönem gözdelerinden Adam Driver çok başarılı.

Küçüklere seslenen animasyon

Kaptan Cingöz Macera Peşinde
Albert
Yönetmen: Karsten Kiilerich
2015/Danimarka/81’

Zeki bir çocuk olan Albert, muziplikleri ve sakarlıklarıyla kasaba halkını canından bezdirmiştir. Bir gün kazara kasabanın en büyük gururu ve simgesi olan ünlü balon kaptanı Leopoldus’un heykelini kırar. Kasaba halkının bu duruma çok üzüldüğünü gören Kaptan Cingöz hatasını tamir etmek üzere kasabayı terk etmeye karar verir. Danimarka yapımı bu animasyon küçük izleyicilere sesleniyor.

Motorsikletli hayalet gençlerin peşinde

Vahşet Geçidi
Lemon Tree Passage
Yönetmen: David Campbell
2014/Avustralya/84’

Motosikletli bir hayaletin geceleri gençlerin peşine düşme efsanesinden yola çıkan film, bir grup gencin bu hayaletle karşılaşmasını konu alıyor. Gerçek bir olaydan esinlendiğini iddia eden film, haftanın tek korku seçeneği.

X