"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Kraliçe uyanıyor

Yılın beklenen gişe filmlerinden “Mumya”, Tom Cruise ve Russell Crowe’u buluşturan ve orijinal filme en sadık uyarlama. İstanbul’un kedilerini başrole taşıyan belgesel “Kedi”, vampir filmlerine ilgi duyanlara “Vampir Cehennemi: İstila”, Avrupa sineması takipçilerine “Bir Nefes” haftanın diğer seçenekleri.

Kraliçe uyanıyor

Mumya
(The Mummy)
Yönetmen: Alex Kurtzman
Oyuncular: Tom Cruise, Russell Crowe, Sofia Boutella
2017-ABD-141’
AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

“Fringe”in yaratıcısı, “Star Trek”, “Transformers”, “Mission: Impossible III” gibi pek çok gişe canavarı filmin senaristi Alex Kurtzman, dört yıl önce yönettiği “People Like Us” ile yönetmenliği de sevmiş olmalı ki hikâyesini de yazdığı yeni “Mumya” filminde de kamera arkasına geçiyor. İlki 1932’de çekilen ve 90’ların sonunda efektleri tazelenmiş bir halde yeniden beyazperdeye gelen Mumya,orijinal filme sadık bir uyarlama. Sıkıca mühürlenmiş antik bir mezarın askeri bir operasyon sonucu açılması ve insanlara dair duyduğu nefretin intikamını almaya ant içmiş antik kraliçenin ruhunun uyanmasını konu alan filmde, Tom Cruise ve Russell Crowe başrolde.

DÜNYA VAMPİRLERİN İŞGALİNDE
Vampir Cehennemi: İstila
(The Stakelander)
Yönetmen: Dan Berk, Robert Olsen
Oyuncular: Connor Paolo, Nick Damici, Laura Abramsen
2016-ABD-81’
MACERA, KORKU

İki yıl önce yönettikleri düşük bütçeli gerilimleri “Body”den sonra yeniden bir araya gelen Berk ve Olsen ikilisi, bu kez medeniyetin çöktüğü bir dünyada arşı hayatta kalma mücadelesi veren bir grup insanın yaşadıklarını anlatan korku filmleriyle karşımızda. Filmin senaristi de olan Nick Damici vampir avcısı Mister rolünde.

MUTLULUĞUN PEŞİNDE İKİ KADIN
Bir Nefes
(One Breath)
Yönetmen: Ramin Bahrani
Oyuncular: Jördis Triebel, Chara Mata Giannatou, Benjamin Sadler
2016-ALMANYA, YUNANİSTAN-971’
DRAM

Yunanistan’da iş bulamadığı için Almanya’ya taşınan ve burada hamile olduğunu öğrenmesiyle hayatı daha da içinden çıkılmaz hale gelen Elena’nın yolu, bebeğine bakıcı arayan, düzenli ve rahat bir hayata sahip Tessa ile kesişir. Farklı ülkelerden ve geçmişlerden gelen bu iki kadının mutlu olmak gibi ortak bir hayalleri vardır. Almanya’da bir çok festivale uğrayan ve özellikle Tessa rolündeki Jördis Triebel’in oyunculuğuyla öne çıkan film, haftanın en iyi seçeneklerinden.

Kraliçe uyanıyor

İSTANBUL’UN KEDİLERİ BAŞROLDE
Kedi
Yönetmen: Ceyda Torun
2015-TÜRKİYE, ABD-80’
BELGESEL

İlk gösterimini geçen yıl !f İstanbul’da yapan belgesel, İstanbul’un sokaklarında yaşayan kedilerin peşlerine takılıyor. Özellikle Amerika’da yakaladığı vizyon başarısıyla çok konuşulan film, kedi tutkunlarını cezbedecektir.

KUĞU PRENSES VE ARKADAŞLARI
Prenses ve Kurbağa: Ajanlar İş Başında
(The Swan Princess Royally Undercover)
Yönetmen: Richard Rich
2017-ABD-79’
AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

İlkini 1994’te çektiği “Kuğu Prenses”in büyük ilgi görmesiyle prensesin maceralarını seriye dönüştüren Richard Rich’in son filmi, Amerika’da doğrudan videoya çıkmış vasat bir animasyon.

YILDIZ TABLOSU

Anayurt Oteli *****
Aşk ve Savaş (On the Milky Road) **
Aşkın Çekimi (Their Finest) ***
Deha (Gifted) **
Gelecek Günler (Things to Come) *****
Hayat (Life) **
Karanlık Görev (Age of Shadows) **
Kaptan Düşükdon: Destansı İlk Film (Captain Underpants: The First Epic Movie) **
Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales) **
Kaygı ****
Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: The Legend of the Sword) ***
Sahil Güvenlik (Baywatch) *
Şeytanın Doğuşu (First Born) *
T2 Trainspotting ***
The Circle ***
Wonder (Wonder Woman) **
Yaratık: Covenant (Alien: Covenant) **

X