"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Hobbit’in sinema serüveninde son durak

Yılın beklenen gişe canavarı “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” gösterimde! Juliette Binoche’lu drama “Sils Maria ve Perde” kuşkusuz haftanın en iyisi. Shailene Woodley’li “Karda Bir Beyaz Kuş” ve Charlotte Gainsbourg’lu “Hayatımın Şansı”, çok da beklentiye girmeden oyuncuların hatırına izleme bekliyor.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
The Hobbit: The Battle Of The Five Armies
Yönetmen: Peter Jackson
2014/Yeni Zelanda-ABD/144’

Peter Jackson’ın Hobbit macerası sona eriyor. Erebor Cüceleri yurtlarının zenginliğine yeniden kavuşmuştur ancak şimdi Ejderha Smaug’u Göl Kasabası’nın savunmasız halkının üzerine serbest bırakmış olmanın sonuçlarıyla yüzleşmek zorundadırlar. Ejderha-hastalığına yakalanmış olan Dağın Altındaki Kral Thorin Meşekalkan efsanevi Arkentaşı’nı ararken dostluğu ve onuru feda etmiştir. Thorin’in mantıklı düşünmesine yardım edemeyen Bilbo, ileride daha büyük tehlikelerin yattığından habersiz, umutsuzca ve tehlikeli bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Yüzüklerin Efendisi serisinin hayranları sinemaya!

“Sonra işte yaşlandım”

Sils Maria ve Perde
Clouds of Sils Maria
2014/Fransa-Almanya/124’
Yönetmen: Olivier Assayas

Kariyerinin zirvesine ulaşan Maria Enders, yirmi yıl önce ona şöhret kapılarını açan bir oyunda Sigrid rolünü yeniden oynaması için teklif alır. Ancak bu kez Sigrid rolünü genç bir Hollywood aktrisi oynayacaktır. Maria kendini aynanın öteki tarafında, hırslı ve çekici bir kadınla yüz yüze bulur. Bu kadın aslında Maria’nın kişiliğinin rahatsız edici bir yansımasından başka bir şey değildir. Juliette Binoche, Kristen Stewart ve Chloe Grace Moretz’in kusursuz bir uyumla oynadıkları film, Cannes’da yarışmanın favorilerindendi. Kaçırmayın!

Annem kayboldu, hükümsüzdür

Karda Bir Beyaz Kuş
White Bird in a Blizzard
2014/Fransa-ABD/91’
Yönetmen: Gregg Araki

“The Doom Generation”, “Mysterious Skin” filmleriyle tanıdığımız ayrıksı yönetmen Gregg Araki’nin önceki işlerini aratan son filmi, annesi ortadan kaybolan genç bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. 17 yaşındaki Kat, yıllardır onu ezen duygusal baskılardan kurtulmanın heyecanıyla annesi Eve’in yokluğunu hiç yadırgamaz bile. Bir yandan büyüme sancıları çekerken bir yandan da rüyalarında annesinin yardım çağrılarını görmeye devam eder. En son “Uyumsuz” ve “Aynı Yıldızın Altında” filmlerinde izlediğimiz Shailene Woodley’nin başrolünde olduğu filmde anne Eve’i ise Eva Green canlandırıyor.

Fransa’da göçmen olmak

Hayatımın Şansı
Samba
2014/Fransa/124’
Yönetmen: Eric Toledano, Olivier Nakache

Daha iyi bir hayat umuduyla geldiği Fransa’da düşük gelirli birçok işe girerek tutunmaya çalışan Samba, belgelerindeki eksik nedeniyle göçmenlik bürosu tarafından sınır dışı edilmek üzeredir. Alice ise bir şirkette üst düzey yöneticiyken geçirdiği bunalım sonucunda psikolojik tedavisinin bir parçası olarak göçmenlik bürosunda görevlendirilmiştir. İkilinin yolları çakışır ve duygusal çekim artar. Omar Sy ve Charlotte Gainsbourg’un başrolünde olduğu film, Fransız filmlerine karşı koyamayanlar için.

X