"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Her zevke uygun film

Bu hafta gösterime giren filmler her zevke sesleniyor. Komedi arayanlar sıra dışı Fransız filmi ‘Ben Kendim ve Annem’i kaçırmasın.

Yılın en iyi korku filmlerinden ‘Karabasan’, İspanya’dan ithal animasyon ‘Kahraman Şövalye Justin’, serinin üçüncü ve son filmiyle hızlı aksiyon ‘Cehennem Melekleri 3’ haftanın diğer seçenekleri arasında yer alıyor.

ANNE BEN ERKEK MİYİM?

Ben Kendim ve Annem
Les Garçons et Guillaume a Table
Yönetmen: Guillaume Galienne
2013/Fransa-Belçika/83’

Oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Guillaume Galienne’in ilk yönetmenlik denemesi “Ben Kendim ve Annem”, ülkesi Fransa başta olmak üzere pek çok ülke festivalinde büyük ilgi gören bir komedi. Film, orta sınıfa mensup, huysuz Bayan Gallienne’in üç çocuğundan “Guillaume”nin hikayesini anlatıyor. İki çocuğunu “oğlum” diye seven Bayan Gallienne üçüncü çocuğuna “Guillaume” diye seslenmektedir. Bunun sonucu yaşı ilerledikçe Guillame, kendisini bir erkek olarak görmemeye ve kimliğini sorgulamaya başlar. Bu yıl Fransa’nın Oscar’ları César Ödülleri’nde En İyi Film başta olmak üzere, başrolünde de izleyeceğimiz Galienne’ye erkek oyuncu dalında da ödül getiren film, haftanın en eğlenceli seçeneği.

TESTOSTERON PATLAMASINDA SON DURAK

Cehennem Melekleri 3
The Expendables 3
Yönetmen: Patrick Hughes
2014/ABFransa/126’

İlk iki filmin gişedeki başarısı 3. filmin kapılarını çoktan açmıştı. Aksiyon sinemasının en tanınmış aktörlerini bir araya getiren seriye bu kez Antonio Banderas, Mel Gibson, Harrison Ford, Wesley Snipes gibi isimler de ekleniyor. Bir zamanlar Barney ile birlikte ekibin kurulmasında rol alan Conrad Stonebanks, şimdilerde silah satıcısı olarak çalışmaktadır ve bu durum ekibin geri kalanını rahatsız eder. Bu nedenle Stonebanks ekibi dağıtmayı kafasına koymuştur. Barney ise karşı bir hamle olarak, yeni ve genç üyelerin de eklendiği ekibini yeniden toplar. Yine bol patlamalı ve gürültülü bir “Cehennem Melekleri”ne hazırsanız, sizi sinemaya alalım.

İSPANYA’NIN EN İYİ ANİMASYONU

Kahraman Şövalye Justin
Justin and the Knights of Valour
Yönetmen: Manuel Sicilia
2013/İspanya/90’

İspanyol yapımı bu animasyon, bürokratların yönettiği ve şövalyelerin yasaklandığı bir krallıkta yaşayan ve en büyük hayali tıpkı büyükbabası gibi, Kahraman Şövalyelere katılmak olan Justin adlı bir çocuğun maceralarını anlatıyor. Ülkesinde sinema yazarlarınca en iyi animasyon seçilen film, daha çok küçük seyircilere sesleniyor.

YILIN EN İYİ KORKU FİLMLERİNDEN

Karabasan
The Babadook
Yönetmen: Jennifer Kent
2014/Avusturalya/92’

Bir trafik kazasında kocasını kaybeden Amelia, olayın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen bu olayı atlatamamış, içine kapanık oğlu Samuel ile münzevi bir hayat sürmektedir. Bir gün evlerinde “Bay Babadook” isimli esrarengiz bir çocuk kitabı bulan anne-oğulun hayatı, gotik çizimler ve ürkütücü tekerlemelerle dolu bu kitabı okumalarıyla birdenbire bir kabusa dönüşür. İlk yönetmenlik denemesinde Jennifer Kent, etkileyici bir atmosfer çizmeyi başarmış ve ortaya yılın en iyi korku filmlerinden biri çıkmış. Konusuyla 90’ların “Candyman/Şeker Adam’ın Laneti”ni hatırlatan “Karabasan”ı, türün tutkunlarına tavsiye ederiz.

X