"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Ermeni ve Kürt meseleleri beyazperdede

Fatih Akın “Kesik” ile Ermeni meselesini, Hüseyin Karabey de “Sesime Gel” ile Kürt meselesini kendi hikayeleriyle anlatıyor.

İş dünyasına savaş açmış kahramanlarımız geri dönüyor, “Patrondan Kurtulma Sanatı 2” ile eğlence devam ediyor. Ve işte, haftanın öne çıkan filmleri:

İŞ DÜNYASI HALA KORKUNÇ
Patrondan Kurtulma Sanatı 2
Horrible Bosses 2
Yönetmen: Sean Anders
2014/ABD/108’

Üç sene önce ilkini izlediğimiz “Patrondan Kurtulma Sanatı” aynı eğlencede yoluna devam ediyor. Bu bölümde kahramanlarımız Nick, Dale ve Kurt’ü kendi şirketlerini kurmaya çalışırken izliyoruz. Ancak işler yine istedikleri gibi gitmiyor, bu kez oyununa geldikleri yatırımcının oğlunu fidye istemek için kaçırıyorlar. Jason Bateman, Jason Sudeikis, Charlie Day, Jennifer Aniston, Kevin Spacey ve Jamie Foxx ilk filmin kaldığı yerden devam ediyorlar. Bu kez onlara baba-oğul rolünde Christoph Waltz ve Chris Pine eşlik ediyor. İlkini sevdiyseniz ve komedi arıyorsanız tam da size göre.

FATİH AKIN’IN CESARETİ
Kesik
The Cut
Yönetmen: Fatih Akın
2014/Almanya-Fransa-Polonya-Türkiye/138’

Fatih Akın’ın daha gösterime girmeden Türkiye’de tartışmalar yaratan filmi “Kesik”, 1915 yılının Mardin’inde başlıyor. Osmanlı askerlerinin bir gece şehirdeki tüm Ermeni erkekleri toplayıp ailelerinden koparmalarından yıllar sonra, o geceyi yaşamış demirci Nazarat Manukyan iki kızının hâlâ hayatta olduğunu öğreniyor ve onları bulmak için uzun bir yolculuğa çıkıyor. Filmin dışarıda aldığı eleştiriler pek de parlak olmasa da Fatih Akın’ın cesareti için bile izlenmeyi hak ediyor.

DENGBEJLERLE YOLCULUK
Sesime Gel
Were Dengê Min
Yönetmen: Hüseyin Karabey
2014/Türkiye-Almanya-Fransa/105´

2008’de çektiği “Gitmek”ten beri daha çok yapımcı kimliğini sürdüren Hüseyin Karabey’in yeni filmi “Sesime Gel”, gözaltındaki oğlunu kurtarmak için “silah bulmaya” çalışan Berfe nine ile torunu Jiyan’ın hikâyesini anlatıyor. Çıktıkları bu yolculukta bizleri Kürt kültürünün ayrılmaz bir parçası olan dengbejlerle buluşturan film, Kürt sinemasının son dönemdeki önemli örneklerinden.

X