"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Bir First Lady’nin Portresi

Natalie Portman’ın performansıyla geçen yılın en çok konuşulan filmlerinden birine dönüşen “Jackie”, A.B.D.’nin First Lady’si Jacqueline Kennedy’nin etkileyici bir portresini çiziyor. Zoey Deutch ve James Franco’lı vasat komedi “Bu da Nereden Çıktı?”, Ata Demirer’in yazdığı ve oynadığı “Olanlar Oldu” ve yılın en iyi animasyonlarından “Mona”, haftanın diğer seçenekleri...

Bir First Lady’nin Portresi

Jackie
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwin, Billy Crudup
2016-ŞİLİ, FRANSA, ABD–100’/ BİYOGRAFİ, DRAM

İlk filmi “Fuga”dan beri “Tony Manero”, “No” gibi filmleriyle sadık takipçilerini yaratmış Şilili yönetmen Pablo Larraín’in son filmi “Jackie”, John F. Kennedy suikastının sonrasına odaklanıyor ve A.B.D.’nin First Lady’si Jacqueline Kennedy’nin etkileyici bir portresini çiziyor. Natalie Portman’ın övgülere boğulan ve Oscar’a göz kırpan oyunculuğuyla öne çıkan filmde, bir yandan tüm ulusun gözleri üzerindeyken travmayı atlatmaya çalışan, bir yandan da kocasının mirasını yaşatıp çocukları için vakur bir duruş sergilemek zorunda bırakılan bir kadının hikâyesini izliyoruz. Haftanın en iyisi.

NEDEN O?!
Bu da Nereden Çıktı?
(Why Him?)
Yönetmen: John Hamburg
Oyuncular: Zoey Deutch, Bryan Cranston, James Franco
2016-ABD–111’/ KOMEDİ

Ned tatil vakti ailesi ile birlikte, Stanford’da yaşayan kızını ziyarete gider. Ancak burada en büyük kabuslarından biri olacak, sosyal ilişkilerinde gariplikleri olan Silikon Vadisi milyarderlerinden Laird ile tanışır. Ned kendisini teknoloji dünyasında kaybolmuş hissederken Laird’in kızına evlenme teklif edeceğini öğrenince paniğe kapılır. Adını son yıllarda daha sık duymaya alıştığımız Zoey Deutch ile James Franco’yu buluşturan bu komedi, Amerika’daki gösterimlerinde eleştirmenlerden ağır eleştiriler almıştı.

Bir First Lady’nin Portresi

ATA DEMİRER’İ ÖZLEYENLERE
Olanlar Oldu
Yönetmen: Hakan Algül
Oyuncular: Ata Demirer, Tuvana Türkay, Salih Kalyon, Ülkü Duru
2016-TÜRKİYE/KOMEDİ

“Eyyvah Eyvah” filmlerinin yönetmeni Hakan Algül ile Ata Demirer’i bir kez daha buluşturan “Olanlar Oldu”, Ege’nin bir kıyı kasabasında birlikte yaşayan Zafer ve annesi Döndü Hanım’ın komik hikâyesini anlatıyor. Yaşı geçmekte olan oğlunun kasabanın güzeli Mehtap’tan ayrılmış olmasına ve hâlâ evlenmemiş olmasına üzülen Döndü, bu gidişata son vermek için harekete geçer. Ata Demirer’in senaryosunu yazdığı komedide, hem Zafer’i hem de annesini canlandırıyor.

Bir First Lady’nin Portresi

MOANA’NIN CESARETİ
Moana
Yönetmen: Ron Clements, John Musker
2016-ABD–107’/ANİMASYON, MACERA, KOMEDİ

Antik Polenezya’da yaşayan bir kabilenin şefinin kızı olan Moana, yaşadığı adaya yapılan laneti bozmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Amacı laneti yapan yarı tanrıyı bulmak ve halkını eski huzurlu günlerine kavuşturmak olan Moana, bu yolculukta bir zamanların kudretli yarı tanrısı Maui ile tanışacak ve birbirinden heyecanlı maceralar yaşayacaktır. Daha önce “The Little Mermaid / Küçük Denizkızı”, “The Princess & The Frog/Prenses ve Kurbağa”, “Aladdin”, “Herkül” gibi Disney klasiklerinde de birlikte çalışmış John Husker ve Ron Clements’ın yönettiği film, “Frozen” gibi genç bir kadın karakteri başrole taşıyor. Küçük izleyiciler kadar yetişkinlere de seslenen film, yılın en iyi animasyonlarından.

YILDIZ TABLOSU

American Honey ****
Assassin’s Creed **
Aşıklar Şehri (La La Land) ***
Çalgı Çengi: İkimiz *
Çin Seddi (The Great Wall) **
Kabakçığın Hayatı (My Life as a Courgette) ****
Lanetli Ev (The House on Pine Street) *
Müttefik (Allied) **
Queen of Katwe *
Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge) ***
Uzay Yolcuları (Passengers) **

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI