"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Benzemez kimse sana

Haftanın tek romantik film seçeneği Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’li “Aşk Sana Benzer”. “Artist”in Oscarlı yönetmeni Michel Hazanavicius’un savaş trajedili filmi “Arayış”, Bill Murray’nin oyunculuğuyla değer kazanan, sımcısıcak “Benim Komşum Bir Melek” haftanın diğer seçenekleri...

Aşk Sana Benzer
Yönetmen: A. Taner Elhan
Türkiye/2015

Gazeteci kimliğiyle tanıdığımız Bedia Ceylan Güzelce’nin senaryosunu yazdığı film, Ege’de bir balıkçı kasabasında aile yadigarı restoranı kaybetmemek için büyük bir mücadele veren Ali ile kasabaya yolu düşen gizemli bir genç kadın olan Deniz’in arasındaki aşk hikayesini anlatıyor. Televizyon dünyasının iki meşhur ismi Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’i başrole taşıyan film, haftanın tek romantik film seçeneği.

Yanıtı olmayan sorular
Neden Tarkovski Olamıyorum
Yönetmen: Murat Düzgünoğlu
2014/Türkiye

Büyük hayalleri olan ve hayatını televizyona ucuz türkü filmleri çekerek sürdüren, 30’larında, Tarkovski hayranı bir yönetmen olan Bahadır’ın traji-komik hikâyesini konu alan filmi yeni Türkiye sinemasını takip edenlere tavsiye ederiz.

Ev değil komşu alacaksın
Benim Komşum Bir Melek
St. Vincent
Yönetmen: Theodore Melfi
2014/ABD/102’

12 yaşındaki oğlu Oliver’la birlikte yaşayan Maggie’nin hayatı Brooklyn’deki yeni evlerine taşınmasıyla değişir. Sadece onun değil; uzun saatler çalışmak zorunda kaldığı için gündüzleri oğlunu bıraktığı olan huysuz, aksi emekli komşusu Vincent’ınki de… Geçen yılın en çok konuşulan bağımsızlarından olan filmde, özellikle Bill Murray’nin oyunculuğu övgüyle karşılanmıştı.

Cesaret için büyük yürek yeter
Cesur Tom ve Sihirli Ayna
Tom Little and the Magic Mirror
Yönetmen: Ernesto Padron
2014/İspanya-Küba/73’

Büyülü bir krallıkta güzel bir prensesin gönlünü kazanmak ve krallığı, kötü bir cadının yaptığı büyüden kurtarmak için hayatının en büyük macerasına atılan küçük ama cesur Tom’un yaşadıklarını anlatan bu animasyon, sadece küçük izleyicilere hitap ediyor.

Bir savaş, dört trajik hayat
Arayış
The Search
Yönetmen: Michel Hazanavicius
2014/Fransa/149’

Üç sene önce “Artist” ile Oscar’a uzanan Fransız yönetmen Michel Hazanavicius, bu kez trajedilerle dolu dört hayat hikayesini 90’lar sonunda, İkinci Rus-Çeçen Savaşı’nda buluşturuyor. Bir Çeçen köyünde yaşayan ve gözleri önünde annebabasının Rus askerleri tarafından kurşuna dizilişine tanık olan Hadji, Avrupa Birliği Heyeti Sorumlusu Carol, savaşın ortasında kardeşini bulmaya çalışan Raissa ve tutuklanıp Rus ordusuna katılmak zorunda kalan 20 yaşındaki Kolia’nın hayatları bu korkunç savaşın ortasında kesişiyor. Dramatik olarak samimiyetsiz bulunup eleştiriler alan filmin başrolünde, “Artist” ve “The Past/Geçmiş” filmlerinin Arjantinli oyuncusu Bérénice Bejo var.

Köstebekgiller: Perili Orman
Yönetmen: Mustafa Kotan

Başrollerini İnci Türkay ve Ruhi Sarı’nın paylaştığı bu aile filmi, doğal güzellikleri yok ederek zenginliklerine zenginlik katmaya çalışan otel sahibi Fahri Fırfır ve otel müdürü Şehnaz Şıkır’a karşı, ormanı korumak için mücadele veren bir ailenin, sevimli köstebekler Boyo, Süslü, Kösteban, Köstepem ve Köstosun’la işbirliği yapması sonucu yaşadığı maceralar anlatılıyor.

X