"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Aynı dili konuşmasak da...

Gelecek yılın en merakla beklenen projelerinden “Blade Runner” uyarlamasıyla karşımıza çıkacak olan Denis Villeneuve’ün eleştirmenlerden övgüler toplayan son filmi “Arrival: Geliş”, özgünlüğü ve görselliğiyle yılın en iyi bilimkurgularından biri sayılıyor.

Bağımsız filmlerden hoşlananlar için “Kaptan Fantastik”, karanlık fantezilere hayır demeyenlere “Canavarın Çağrısı” ve Çağan Irmak komedisi “Benim Adım Feridun”, haftanın diğer seçenekleri...

Arrival: Geliş
(Arrival)
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Michael Stuhlbarg, Forest Whitaker/ 2016-ABD-116’/DRAM, GİZEM, BİLİMKURGU

“Incendies/İçimdeki Yangın”, “Enemy/Düşman”, “Prisoners” filmleriyle türler arasında başarıyla gezen Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve en son, yine bir kadın karakteri başrole taşıdığı başarılı gerilimi “Sicario” ile kariyerinin inşasına başarıyla devam etmişti. Prömiyerini yaptığı Venedik’te büyük ilgi gören “Arrival: Geliş” ise, Villeneuve’ün bilimkurguda da ne kadar başarılı olabileceğinin kanıtı. Film, gizemli uzay gemilerinin dünyanın farklı bölgelerine iniş yapmalarıyla birlikte başlıyor. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranırken hükümet alanında uzman dilbilimci Louise Banks ile fizikçi Ian Donnelly’i göreve çağırıyor. Amaç, uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunun anlaşılması ve bunun yolu da onların dilini çözmekten geçiyor. Görselliği ve felsefesiyle “Interstellar/Yıldızlararası”, “The Tree of Life/Hayat Ağacı” gibi filmlerle karşılaştırılan “Arrival: Geliş”, bilimkurgu türünde karşımıza ender çıkan özgünlükte bir film ve türün tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsat.

Aynı dili konuşmasak da...

MEDENİYETTEN UZAKTA BİR AİLE
Kaptan Fantastik
(Captain Fantastic)
Yönetmen: Matt Ross
Oyuncular: Viggo Mortensen, George MacKay, Frank Langella
016-ABD-118’/DRAM, KOMEDİ

Ben ve Leslie, çocuklarını geleneksel eğitim sisteminden farklı ve toplumsal normlardan uzakta, Kuzeybatı Pasifik’te satın aldıkları bir arazide yetiştirirler. Aile başlangıçta çok mutludur ancak Leslie’nin ölümüyle yaşadıkları bu cennet düzen bozulur. Ben, şehre götürmeye mecbur kaldığı çocuklarının, bu yeni yaşam biçiminin içinde kaybolmamaları için uğraşırken bir yandan da onları annelerinin olmadığı yeni bir hayata hazırlamaya çalışır. “American Psycho/Amerikan Sapığı”, “The Aviator”, “Face/Off” gibi filmlerden ve “American Horror Story”, “Silicon Valley” gibi dizilerden aşina olduğumuz aktör Matt Ross’un ikinci kez kamera arkasına geçtiği film, yılın en çok konuşulan ve ödüllü bağımsızlarındandı.

Aynı dili konuşmasak da...

ÇOCUK FİLMİ OLAMAYACAK KADAR KARANLIK VE TUHAF!
Canavarın Çağrısı
(A Monster Call)
Yönetmen: Juan Antonio Bayona
Oyuncular: Sigourney Weaver, Felicity Jones, Lewis MacDougall, Liam Neeson
2016-ABD-115’/AKSİYON, FANTASTİK, MACERA

2007’de yönettiği ilk filmi “The Orphanage/Yetimhane” bir anda eleştirmenlerce yeni yetenek ilan edilen, hızlıca geçiş yaptığı Hollywood’da çektiği “The Impossible” ile başarısını çok da yükseltmeden sürdüren Katalan yönetmen Juan Antonio Bayona, bu kez bir edebiyat uyarlamasıyla karşımızda. İngiliz yazar Patrick Ness’in çok satan romanından uyarlanan film, tam da yönetmenin tekinsiz dünyasına denk düşüyor. 12 yaşındaki Conor, canavar ve peri masallarının fantastik dünyasına kaçmak üzeredir. Bulunduğu okul eğitimden zorbalarla doludur. Conor beklenmedik bir şekilde en olasılık dışı dostunu çağırmış bulunur. Bir gece saat tam 12:07’de yatak odasının penceresinde beliren, 13 metrelik Canavar, o geceden sonra her akşam o saatte Conor’u ziyaret etmeye başlar. Çocuklar için fazlasıyla karanlık bulunan film, tuhaflığıyla göz alan bir fantastik. Kaçırmayın!

Aynı dili konuşmasak da...

AŞK TESADÜFLERİ SEVER
Benim Adım Feridun
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Halil Sezai Paracıkoğlu, Büşra Pekin, Suzan Aksoy, Özge Borak
2016-ABD-115’/AKSİYON, FANTASTİK, MACERA

Çağan Irmak bu kez Mahir Ünsal Eriş’in aynı adlı eserinden uyarladığı bir komediyle karşımızda. Sevgilisi Ayla tarafından terk edilen Ersan, bu ayrılığı kabullenir ve yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu düşünür. Erdek’teki çocukluk evine gider, orada da aradığı huzuru bulamayan Ersan çareyi uzun süredir gitmediği Erdek sahiline gitmekte bulur. Sahile yakın bir düğün salonundan gelen sesler dikkatini çeker ve bir şeyler içip çıkarım düşüncesiyle girdiği düğündeki damadın babası onu yıllar önce Almanya’ya yerleşen kardeşinin oğlu Feridun sanır.

 

YILDIZ TABLOSU

Albüm ***
Çok Uzak Fazla Yakın **
Dağ II *
Demir Yumruk (Hands of Stone) **
Doktor Strange (Doctor Strange) ****
Ekşi Elmalar **
Hesaplaşma (The Accountant) **
Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (Muhammad: The Messenger of God) **
İkimizin Yerine **
Julieta **
Köstebek (Imperium) **
Kubo ve Sihirli Telleri (Kubo and the Two Strings) ***
Nefesini Tut (Don’t Breathe) ***
O Kadın (Elle) *****
Oyun (Nerve) **
Rus’un Oyunu *
Rüya **
Suikast (Mechanic: Resurrection) **
Troller (Trolls) *

X