"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Amy’e görkemli ve kederli bir ağıt

2011’de kaybettiğimiz ve erken ölümüyle hayranlarını derinden üzen efsanevi müzik yazarı ve şarkıcı Amy Winehouse’un hayatını konu alan “Amy”, haftanın en kişisel ve duygusal filmi.

Guillermo del Toro’nun köklerine döndüğü korku ve fantastik yapımı “Kızıl Tepe”, Johnny Depp’li kara film “Kara Düzen” ve Uğur Yücel ile Meltem Cumbul’un başrolünde olduğu yerli komedi “Yaktın Beni” haftanın diğer seçenekleri...

Amy
Yönetmen: Asif Kapadia
2015/ABD-İngiltere/128’

TEMMUZ 2011’de kaybettiğimiz, geride sadece 2 albüm bırakmasına rağmen müzik tarihinin en yetenekli ve hayranlık uyandırıcı isimlerinden biri sayılan Amy Winehouse’un hayatını anlatan belgesel, yılın en dokunaklı filmlerinden biri. 14 yaşındaki Amy’nin çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile ortak arkadaşlarının doğum gününde çekilen şarkı söyledikleri bir videoyla başlayan film, şarkıcı ve besteci Winehouse’un çocukluğundan ölümüne dek hayatını daha önce hiç görmediğimiz görüntüler ve fotoğraflar eşliğinde anlatıyor. Yılın en çok konuşulan belgesellerinden biri olan “Amy”, sanatçının hayranlarını derinden etkileyecek bir keder ve hüzne sahip.

Kızıl olduğu kadar kapkaranlık bir tepe
Kızıl Tepe
Crimson Peak
Yönetmen: Guillermo del Toro
2015/ABD/119’

“HELLBOY” serisinin yanı sıra modern klasikler arasına çoktan girmiş “Pan’ın Labirenti”yle tanıdığımız Guillermo del Toro, o çok sevdiğimiz fantastik ve korku dolu dünyasına geri dönüyor ve bizi Kızıl Tepe’ye götürüyor. Filmde olaylar, annesiz büyüyen Edith’in babasının ölümünden sonra Thomas’la evlenmesi ve onun lüks aile malikânesine yerleşmesiyle başlıyor. Bu karanlık ve gotik malikâne ise çevrede korkuyla anılan, adı da karlar arasından sızarak dağın yüzeyini lekeleyen kan kırmızı bir kilden gelen “Kızıl Tepe”de bulunuyor. Bir süre sonra da, Edith’in gördüğü korkutucu kâbuslar ve kızıl hayaletlerin peşinde “Kızıl Tepe”nin korkutucu dünyasına tanık oluyoruz. Başrollerini Mia Wasikowska ve Jessica Chastain’in paylaştığı film, yönetmenin o karanlık ve şaşırtıcı dünyasını özleyenleri memnun edecek görünüyor.

Baba-oğul Yücel’lerden komedi
Yaktın Beni
Yönetmen: Can Yücel
2015/Türkiye/100’

AİLESİNİ kaybettikten sonra tek başına yaşadığı evinde bir düzen kurup, İpek ile evlenmek isteyen Selam’ın hayatı yıllar sonra hiç beklenmeyecek bir şekilde karşısına çıkan dayısı Macit’le değişir. Macit’in Leyla’ya aşık olması ve Selam’la yaşamaya karar vermesi bir dolu dolambaçlı olaya neden olacaktır. Uğur Yücel’in bu kez oğlu Can Yücel’e teslim ettiği filmde Meltem Cumbul, Sinem Kobal, Hasibe Eren gibi isimleri de izliyoruz. Yerli komedi arayanlara…

Kontrolden çıkan suçlar
Kara Düzen
Black Mass
Yönetmen: Scott Cooper
2015/ABD/122’

1970’lerin Güney Boston’unda geçen film, FBI Ajanı John Conolly’nin, İrlandalı gangster Whitey Bulger’ı ortak düşmanları İtalyan mafyasını çökertmek için işbirliği yapmaya ikna edişini konu alıyor. Whitey Bulger aynı zamanda eyalet senatörünün de erkek kardeşidir ve FBI muhbiri olmayı kabul etmiştir. Bir süre sonra Whitey Bulger kontroden çıkacak ve Boston tarihinin en azılı gangsterine dönüşecektir. Johnny Depp’in büyük övgüler topladığı filmde, Benedict Cumberbatch, Joel Edgerton ve Sienna Miller’ı da izliyoruz. Kara film meraklıları kaçırmasın.

X