"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

20 yıl sonra kaldığımız yerden

Haftanın en heyecan verici filmi “T2 Trainspotting” hiç kuşkusuz. 90’ların kült filminin 20 yıl sonra gelen devam filminde kahramanlarımızla yeniden karşılaşmak ilginç olacak görünüyor. Kaptan Cousteau’nun anılarına dayanarak çekilen “Derinliklere Yolculuk”, vasat gerilim “Saplantı”, Sean Penn’in Cannes’da yuhalanan filmi “Gerçeğin İki Yüzü” ve Fransız komedisi “Çılgın Ziyaretçiler 3: İhtilal”, haftanın diğer seçenekleri.

20 yıl sonra kaldığımız yerden

T2 Trainspotting
Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller
2017-İNGİLTERE-117’/DRAM

Danny Boyle’un 1996’da Irvine Welsh’in efsanevi romanından uyarladığı ve sinema tarihinin en kült filmlerinden birisi oluveren “Trainspotting”in devam filmi olan “T2 Trainspotting”, bizi Mark Renton ile birlikte Edinburgh’a, Spud, Sick Boy ve Begbie’nin 20 yıl sonraki yaşamlarına götürüyor. Bu kez Welsh’in devam romanından uyarlanan ve oyuncularını korumayı başaran film, ilk kez !f İstanbul’da gösterilmişti. İlki kadar başarılı değil ama yine de kahramanlarımızı özleyenler kaçırmasın.

Kaptan Cousteau olmak
Derinliklere Yolculuk
(The Odyssey)
Yönetmen: Jerome Salle
Oyuncular: Lambert Wilson, Audrey Tautou, Pierre Niney, Laurent Lucas
2016-FRANSA-122’/BİYOGRAFİ, MACERA 

“Anthony Zimmer” filmiyle tanıdığımız Fransız yönetmen Jerome Salle’nin son filmi, bilim insanı, fotoğrafçı, yönetmen ve yazar Kaptan Cousteau’nun Akdeniz’den Antarktika’ya uzanan hikâyesini anlatıyor. Bir yandan Cousteau’yu Cousteau yapan olayları öğrenirken, bri yandan da ailesinin içindeki dalgalanmaları da izliyoruz. Kahramanının hikâyesinden beklenildiği gibi görsel olarak ziyafet çeken film, senaryo konusunda aynı başarıyı gösteremiyor ne yazık ki. Yine de Cousteau’nun hikâyesini merak edenlere tavsiye edilir.

İÇ SAVAŞTA AŞK
Gerçeğin İki Yüzü
(The Last Face)
Yönetmen: Sean Pennn
Oyuncular: Javier Bardem, Charlize Theron, Adele Exarchopoulos
2016-ABD-130’/DRAM

Oyuncu kimliğinden hepten vazgeçmiş görünen Sean Penn’in ahlaki açıdan hasarlı bulunup Cannes’da yuhalanan son filmi “Gerçeğin İki Yüzü”, Güney Sudan’da süren iç savaş sırasında tanışan iki doktorun hikâyesini konu alıyor. Film her ne kadar Javier Bardem ve Charlize Theron’u bir araya getiriyor olsa da eleştirmenlerden aldığı yorumlar gerçekten de korkunç. Örneğin Metacritic’teki puanı 16 iken, imdb’de de sadece 3 puan alabildi. Seçim sizin.

GEÇMİŞİN PEŞİNDE
Saplantı
(Unforgettable)
Yönetmen: Denise Di Novi
Oyuncular: Katherine Heigl, Rosario Dawson, Geoff Stults
017-ABD-100’/DRAM, GERİLİM

Bitmiş evliliğini bir saplantı haline getiren bir kadının eski eşinin yeni hayatını bozma girişimlerini anlatan bu gerilim, televizyon filmi tadında ve vasatın da altında.

ZİYARETÇİLER FRANSIZ İHTİLALİ’NDE
Çılgın Ziyaretçiler 3: İhtilal
(Les Visiteurs: La Revolution)
Yönetmen: Jean Marie Poire
Oyuncular: Christian Clavier, Jean Reno, Franck Dubosc
2017-ABD-136’/KOMEDİ, FANTASTİK

Tarihin çeşitli dönemlerinde zaman yolculukları yapan Godefroy le Hardi ile uşağının çılgın maceralarını anlatan “Ziyaretçiler” serisinin 3. filminde bu kez Fransız İhtilali’ne doğru yolculuğa çıkıyoruz. İlkini 1993’te izlediğimiz filmde, Christian Clavier ve Jean Reno bir kez daha başrolde.

YILDIZ TABLOSU

Aşk Uykusu *
Aşkın Krallığı (A United Kingdom) **
Ay Işığı (Moonlight) *****
Çatışma (Clash) ***
Dalida **
Dehşet Odası (Green Room) ***
Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) ***
Gelecek Günler (Things to Come) *****
Hayat (Life) **
Hızlı ve Öfkeli 8 (The Fate of the Furious) **
Kabuktaki Hayalet (Ghost in the Shell) ***
Kapan (Get Out) ***
Kayıp Şehir Z (The Lost City of Z) ***
Kong: Kafatası Adası (Kong: Skull Island) **
Otopsi (The Autopsy of Jane Doe) ***
Ölümcül Deney: Dejavu (Tell me How I Die) *
Silence **
Son Macera (Going in Style) **
Şirinler: Kayıp Köy (Smurfs: The Lost Village) *
The Circle ***

X