"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Yaşıtlarımdan hızlı mı yaşlanıyorum?

İşte bu sorunun cevabını bulabilmeniz için üç basit test.

Hafıza testi

Test: Çekmeceden almanız gereken 10 eşya sayın. Sonra, çekmeceye doğru gidin ve saydığınız 10 eşyayı alın.
Neden yapıyoruz: Normal bir insan kısa süreli bellekte, 5-9 birimlik sözcük kapasitesine sahiptir. Beynimizse ‘kullan ya da kaybet’ mantığıyla işler.
Zamanı yavaşlatın: Her gün, ağızdan veya dilaltı kapsül olarak 25 mikrogram B12 vitamini alabilirsiniz.

Denge testi

Test: Oturun ve bağdaş kurun. Oturduğunuz pozisyondan, ellerinizi kullanmadan kalkmaya çalışın.
Neden yapıyoruz: Alt vücut kuvvetiyle birlikte denge, düşme riskini azaltır. Unutmayın ki düşme, yaşlı insanlarda travmaya bağlı ölümlerin başlıca nedenidir.
Zamanı yavaşlatın: Dengenizi geliştirin. Tek bacak üzerinde 10 saniye boyunca ayakta durun. Alıştıkça, süreyi uzatın ve gözünüz kapalı yapmaya çalışın.

Kuvvet testi

Test: 10 saniyede 3 kavanoz kapağı açmayı deneyin.
Neden yapıyoruz: Kapak açma eylemi, genel kas kuvvetini ölçen basit bir test. Kavanoz açma gibi günlük işleri yapmak için yeterli kas gücüne sahip değilseniz bu, yaşlandığınızın bir göstergesi.
Zamanı yavaşlatın: Kuvvetinizi arttırmak için lastik bir topu, günde üç kere, 90 saniye boyunca sıkın. Kaslarınızı biraz da olsa kuvvetlendirmek, yaşamınıza birkaç yıl katabilir.

Dua etmenin sağlığa faydaları

Rahatlatıyor: Bir meditasyon biçimi olarak ibadet (dini tercihleriniz ne olursa olsun) nefes almayı ve beyin faaliyetini yavaşlatır, kalp atış hızını ve tansiyonu azaltıp, düzenler.
Pozitif etkileri bulunuyor: İbadetiniz bittiğinde hissettiğiniz duyguların vücut genelinde pozitif fizyolojik etkilere sebep olduğuna dair bazı kanıtlar var. Stres hormonu seviyesi düşer, daha da önemlisi, bağışıklık sistemimiz daha telaşsız hale gelir. Sonuç: Daha sakin, daha güzel bir yaşam.
Yanınıza kâr kalıyor (plasebo etkisi gibi): Dua etmenin fizyolojik faydaları olsa da olmasa da bazen plasebo etkisinin çok güçlü olduğu görülüyor. Burada demek istediğim şu: Kendiniz için iyi bir şeyler yaptığınızı düşünmek de zaten duanın önemli bir parçası.

X