"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Tatilden tek bir kilo almadan dönme rehberi

Tatil sezonu için tasarlanmış bu basit planı takip ederek seyahatlerinizden kilo almadan dönebilirsiniz. Bu yeme stratejileri vücudunuzu yağın zararlı etkilerini yavaşlatmaya ve şeker emilimini durdurmaya hazırlıyor. Ama planda küçük bir kaçamak kısmı da var!

* Tatilden önceki hafta
Limonlu beyaz çay için. Beyaz çaydaki antioksidanlar vücudunuzun şekere karşı gösterdiği tepkiyi stabilize etmeye yardımcı olur ve limonsa vücudun bu antioksidanları kullanma kabiliyetini artırır. Tatil öncesi haftasında bu kombinasyonu günde iki defa içerek vücudunuzu tatil kaçamaklarına karşı hazırlayın.

* Büyük öğün günü
Saat 10.00’dan önce makro değerleri yüksek bir kahvaltı yapın. Vücudun ihtiyaç duyduğu yağ, karbonhidrat ve proteini erken saatte almak vücudunuzu daha sonra kalori yakmaya hazırlayabilir.

* Partiden 15 dakika önce
Yüksek lifli krakerler yiyin. Lif, yağın emilimini azaltabilir ve bu krakerler (porsiyon başına en az 6 gram lif içeren olmalı) midenizde genişleyerek daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Böylece yemekte daha az yersiniz. Krakerlerle birlikte bol su tüketerek krakerlerin midenizde daha hacimli omasını sağlayın.

* Öğün başlangıcı
Sirke kullanın. Sirkedeki asit vücudunuzun şekeri işlemesinde destek olarak büyük bir öğün sonrasında şeker seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Sirkeyi (elma sirkesi en ideali) öğünün başlangıcında salatanıza koyabilirsiniz; hatta yemekten önce birkaç yudum doğrudan bile içebilirsiniz.

* Tatlı sırasında
Tartın üsttteki kıtır kısmını atlayıp sadece içini yiyin. Bu sayede yaklaşık 125 kalori ve 7 gram yağdan tasarruf etmiş olursunuz.

‘The Dr. Oz Show’ haftaiçi her gün saat 19.30’da D-Smart 20’nci kanal Maxsmart Premium HD’de yayınlanıyor

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI