"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Kalbiniz, hem gençliğinizde hem yaşlılığınızda sağlığınızın en önemli parçalarından biridir. Kalbiniz ne kadar kuvvetli olursa, kalp atışlarınız da o kadar iyi olur, bu da yaşınız ilerledikçe o kadar iyi hissetmeniz anlamına gelir. Kalp sağlığınızı nasıl koruyacağınızı birkaç basit adımla öğrenin.

RAKAMLARLA KOLESTEROL

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Kolesterol vücudunuzda farklı formlarda dolaşır ve bazıları sağlığınız için zararlıdır. LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) yani kötü kolesterol, doktorların kanınızdaki kolesterolün düşürülmeye ihtiyacı olup olmadığına karar vermek için kullandığı kolesterol rakamıdır. Kolesterolünüzü ölçmek için basit bir kan tahlili yapılması yeterlidir. Eğer 40 yaşın altındaysanız LDL’nizi 130 mg/dl‘nin altında tutmaya çalışın. Eğer 40 yaşın üstündeyseniz 70’in altında tutun.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Yalnızca yaşam tarzınızı değiştirerek kolesterolünüzü düşürmenin çeşitli yolları vardır. Kolesterolü düşürmenin en önemli kurallarından biri kilo vermektir. Haftanın birkaç günü spor yapmak ve meyve-sebze, tahıllarla dolu dengeli bir beslenme planı uygulamak da kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olurken birkaç kilo vermenize de vesile olabilir. Sigarayı bırakmak da HDL yani iyi kolesterolünüzü artırarak kalp krizi riskini azaltır. 

RAKAMLARLA TANSİYON

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Yüksek tansiyon, kalbinizin normalden daha zorlanarak çalışmasına neden olur. Tansiyonun yüksekliği ne kadar uzun sürerse, kalbinize o kadar zarar verir. Ne yazık ki yüksek tansiyonun semptomları çoğunlukla kendini göstermeyebiliyor. Bu yüzden yılda en az bir kere tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz büyük önem taşıyor. İdeal rakamlar 120/80 mm/Hg’nin altıdır. 140/90 mm/Hg’nin üzerinde herhangi bir rakam hipertansiyon olarak kabul edilir.

TANSİYONUNUZU DÜŞÜRMEK İÇİN

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Fazla kilo, tansiyonunuzu da etkiler. Meyve ve sebzeler bakımından zengin, sağlıklı bir beslenme programı uygulamak ve düzenli spor yapmak tansiyonunuzu ve kilonuzu düşürmeye yardımcı olur. Çok fazla sodyum tüketmek de yüksek tansiyonla bağdaştırılır. Sodyum alımınızı günde 2300 mg’nin altında tutmaya özen gösterin. Eğer 50 yaşın üzerindeyseniz veya diyabet ya da yüksek tansiyonunuz varsa, sodyum alımınız günde 1500 mg’nin altında olmalı. Stresten uzak durmak da tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilir.

BEL ÇEVRENİZİ ÖLÇÜN

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Kilo verme programlarının çoğu sağlıklı kiloyu baz alarak BMI, yani vücut kitle indeksine odaklanır ancak bel çevresinin de en az kilo kadar önemli olduğu kabul edilmeye başlamıştır. Kilonuzun dağıldığı yer sağlığınızı nasıl etkilediğini belirler. Bel çevrenizde toplanan kilolar, kalça bölgesinde toplanan kilolara oranla daha fazla sağlık problemine yol açma eğilimindedirler. Erkeklerin bel çevresi 90 cm, kadınlarınki ise 82 cm’den aşağıda olmalıdır. 

KAN ŞEKERİNİZİ KONTROL EDİN

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Diyabet, kalp hastalığına en çok etki eden faktörlerden biridir. Doktorunuz hemoglobin A1C (HbA1C) ismindeki, geçen üç ay boyunca ortalama kan şekerinizin ne olduğunu gösteren bu tahlille kan şekerinizi kontrol edebilir. Sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden önceki kan şekeriniz 100 mg/dL’nin altında olmalıdır. HbA1C ise yüzde 5.7’den az olmalıdır.

DİYABETTEN KORUNMAK

Kalbiniz için sağlıklı rakamlara ulaşın

Diyabet riskiniz, en çok ne yediğinizden ve ne kadar spor yaptığınızdan etkilenir. Spor yapmak, vücudunuzu, kan şekerinizi düşük seviyede tutmaya yardımcı olan insülin hormonuna karşı daha hassas hale getirir. Bu da kan şekerinizin gün içinde normal seviyede kalmasına yardımcı olur. Çok fazla işlenmiş şeker veya un içeren tatlılardan uzak durmalısınız. Bu yiyecekler kan şekerinizi aniden yükselterek vücudunuzun kan şekerini kontrol altında tutmasını zorlaştırır ve sizi diyabete sürükleyebilir.

‘The Dr: Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. Kanal Max Smart Premium HD’de yayımlanmaktadır. 

 

X