"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

İki orgazm, bir kahkaha ne kriz kalır ne daralma

Kalp hastalıkları hem kadın hem erkeklerde ölüm nedenleri arasında birinci sırada.

Fakat uyarıları vaktinde fark etmek çoğu zaman hayat kurtarıyor: İşte kalbinizle ilgili aklınızdan hiç çıkarmamanız gereken 8 önemli bilgi!

-7-8 saat uyumak kalbi korur: Gece altı saatten az uyuyan insanlar, 7-8 saat uyuyanlara kıyasla iki kat daha fazla kalp hastalığı riski altında. Az uyku, hücrelerinizin insüline karşı daha dirençli olmasına yol açıyor, bu da kan şekerinin yükselmesi, kilo alımı ve kalp hastalığı sonucuna neden oluyor. Yorgunluk, kadınların çoğunlukla görmezden geldiği bir belirti. Eğer iyi bir uykudan sonra bile kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız, derhal doktorunuza danışın.
-4.5 kilo vermek bile riski azaltıyor: Kilonuz önemli ama bel ölçünüz kalp sağlığı için daha önemli. Kadınlarda 90, erkeklerde 100 santimin üzerinde bir bel ölçüsü, kalp hastalığı riski demek. Kilonuzun yüzde 5-10’unu verdiğiniz takdirde bile kalp sağlığınız önemli ölçüde gelişiyor. Haftada en az üç kez, 30-60 dakika aerobik, hele bir de bunu Akdeniz diyetiyle birleştirirseniz, kalbinizi güçlendirmeye, yüksek kolesterol ve tansiyonu düşürmeye yardım ediyor.
-Kahkaha atmak atardamarları rahatlatır: Gülmek, gerçekten en iyi ilaç. Vücudumuz, kahkahaya stres hormonu kortizolü azaltarak yanıt veriyor. Düşük stresli ve kortizollü olmak, tansiyonu düşürüyor; ruh halini ve bağışıklığı güçlendiriyor. Çalışmalar, depresyonda olan bireylerin kalp krizi geçirme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.
-Günde bir kadeh kalbinizi güçlendiriyor: Günde bir kadeh kırmızı şarabın kalp sağlığınızın korunmasına yardım edebileceğini duymuşsunuzdur. Çünkü kırmızı şarap, kalp damarlarını korumaya yardımcı oluyor. Biranın da kalp sağlığında etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek miktarda B6 vitamini barındıran bira, bu özelliğiyle kalp hastalığına yol açan zararlı kimyasal homosisteinin çoğalmasına karşı mücadele ediyor. Ama normalde içki içmiyorsanız, bu bir içkiye başlama tavsiyesi değildir!
-Aspirin son dakika kalp krizi koruyucusudur: Kalp krizi, kalbi besleyen damarlarda kan akışı azaldığında meydana geliyor. Aspirin, kanın pıhtılaşmasına engel oluyor. Eğer kalp krizi belirtileri başladığını hissederseniz, 325 mg normal ya da düşük doz bir aspirini çiğnerseniz (yutmayın) bu, en kısa sürede tıkanıklığı gideriyor ve kalbe giden kan akışının tekrar normale dönmesini sağlıyor.
-Aile geçmişi, sağlık durumunuzun anahtarıdır: Ailenizin hastalık geçmişini bilmek, kalp hastalığı için hazırlıklı olmanıza yardım eder. Yakınlarınızdan birinin kalp sorunuyla karşılaşması, sizde de kardiyovasküler sorunların gelişme riskinin yüksek olduğuna işaret. Doktorunuzla aile hikâyenizi paylaşın.
-Haftada iki orgazm kalp ömrünüzü uzatır: Stres azaltıcı aktiviteler, kalp sağlığını koruyucu en doğal yollardan biri. Çalışmalar, düzenli cinsel hayatın tansiyonu düşürdüğünü gösteriyor. Haftada en az iki kez seks yapmak, erkeklerdeki mevcut kalp hastalığı riskini azaltmaya yardım ediyor.
-Günde bir çay kaşığı daha az tuz baskıyı azaltır: Tuz, beslenme gerçeklerine bakarken en çok göz ardı edilen maddelerden. Özellikle 50 yaşın üstündeyseniz sodyum alımınızı takip edin. Yüksek tansiyonunuz varsa günde bir çay kaşığı daha az tuz almak, daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanız için doğru yolda olduğunuz anlamına geliyor.

X