"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Diyabetten korunmanın 5 püf noktası

Yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzımızın kötü hediyelerinden biri de diyabet. Bugün pek çok insan bu sorunla baş etmeye çalışıyor. Halbuki iş başa gelmeden yapabileceğiniz şeyler var...

 1- Spor kan şekerinizi düşük tutar

Diyabet riskiniz en çok ne yediğinizden ve ne kadar spor yaptığınızdan etkilenir. Spor yapmak vücudunuzu, kan şekerinizi düşük seviyede tutmaya yardımcı olan insülin hormonuna karşı daha hassas hale getirir. Bu da kan şekerinizin gün içinde sürekli normal seviyede kalmasına yardımcı olur. 

Diyabetten korunmanın 5 püf noktası

2- İşlenmiş yiyecekler kontrolü zorlaştırır

Çok fazla işlenmiş şeker veya un içeren tatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler kan şekerinizi aniden yükselterek vücudunuzun kan şekerini kontrol altında tutmasını zorlaştırır ve uzun vadede sizi diyabete sürükleyebilir.

3- Doktorun söylediklerine kulak verin

Kolesterolünüzü sağlıklı şekilde kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz. Eğer yüksek kolesterolünüz varsa muhakkak onu düşürmeniz gerek. Evet, genlerinizi değiştiremezsiniz ama doktorunuz kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı ilaçlar yazabilir ve siz de beslenme, yaşam tarzı gibi faktörlere dikkat ederek kalp sağlığınızı daha fazla koruyabilirsiniz. 

Diyabet, kalp hastalığına en çok etki eden faktörlerden biridir. Kan şekeri ne kadar yüksek olursa kalbi besleyen damarlar o kadar zarar görür ve bu da kalp krizi riskini artırır. 

4- Hangisi iyi, hangisi kötü farkına varın

HDL yani iyi kolesterol, LDL yani kötü kolesterolü damar duvarlarından atmaya ve karaciğere yollanarak parçalanmalarına yardımcı olur. 

5- İyiyi tanıdıktan sonra peşini bırakmayın 

Ben iyi kolesterolünüzün 50 mg/dl olmasını öneriyorum ancak ne kadar yüksek olursa o kadar iyi...

 

‘The Dr: Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. Kanal Max Smart Premium HD’de yayımlanmaktadır. 

X