"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Daha fazla adım atmanız için sekiz ipucu

Ortalama bir insanın günde yaklaşık 10 bin adım atması gerekir. Ancak özellikle masabaşı işlerde çalışanlar bu rakama ulaşmakta zorlanıyor. Siz de onlardansanız, işte birkaç alternatif...

1-İşe yüreyerek gitmek çok mu imkânsız?

 

Eğer işyerinize 1.5 kilometreden daha yakınsanız yürüyerek gidin. Bu mesafe daha sabahtan atmanız gereken adımların 3 binini size attırır. Eğer ofisiniz evinize daha uzaksa araçtan bir-iki durak erken inin.

 

2-Merdivenin nesi var?

 

İster işyerinde ister alışveriş merkezinde olun, kat inip çıkarken merdivenleri kullanarak hem kan akışınızı canlandırmış hem de kardiyo egzersizi yapmış olursunuz.

 

3-Mağazalarda gezinin.

 

Hem iyi vakit geçirirsiniz hem de günlük adım rakamınıza daha fazla yaklaşmış olursunuz.

 

4. Telefonla konuşurken oturmayın.

 

Oturmak ya da ayakta durmak yerine yavaşça dolanmak önerilen günlük adımı tamamlamanın harika bir yoludur. Bir dahaki telefon konuşmanızda koridorda gidip gelmeyi deneyin.

 

5. Hatırlatma alarmları kurun.

 

Bazen günlük adımları tamamlayamamanın nedeni de hareket etmeyi unutmaktır. Bu problemi aşmak için telefonunuzdan hatırlatma alarmı kurabilirsiniz.

 

6. Reklam aralarını değerlendirin.

 

Eğer spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa izlediğiniz televizyon programının reklam aralarında evin içinde dolaşmayı deneyin.

 

7. Köpeği yürüyüşe çıkarın.

 

Her gün sevgili dostunuzu 20 dakikalık yürüyüşe çıkararak hatta vaktiniz varsa bunu iki defa yaparak adım sayınızı katlayın.

 

8. Adımsayar edinin.

 

Bir adımsayar edinmek attığınız adımları görmenizi sağlar. Beş bin adımla başlayın. Sonra 10 bini deneyin ve artırmaya çalışın. Hedef belirlemek istediğiniz şeye ulaşmanızı kolaylaştırmanın en iyi yollarından biridir.

X