"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Cildiniz kurumadan kışı geçirmeniz için sekiz adım

Kış geldi çattı. Kendinizi rahatlatmak kalbinizi ısıtsa ve ruh halinizi yükseltse de kışın cildiniz üzerinde etkileri pek olumlu değil.

Soğuk hava ve nem düşmanı ısıtma sistemleri bir araya gelince derinin kuruyup acımasına ve kaşınmasına ortam hazırlıyor. Cildinizin hem parıltısını hem sağlığını korumak, acıdan uzak durmak için kendinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. İpuçlarını veriyorum


Duşta da strateji lazım


Yarım saat boyunca sıcak bir duş almak yerine 10 dakika ılık suyla duş almayı deneyin. Böylece kaynar suyun cildinizdeki nemi alıp götürmesiyle oluşan kuruluğu en aza indireceksiniz. Bonus öneri: Cildinizi havluyla nazikçe kurulayın ve ardından nemlendirici kullanın.


Nem aygıtı kullanın


Merkezi sistem, şömine ve soba gibi ısıtma sistemleri evinizdeki tüm nemi alıp götürebilir. Sonuç acı verici, tahriş olmuş bir cilt veya ağrıyan bir boğaz olabiliyor. Kuru havayla başa çıkmak için yatak odanız veya salonunuzda nem aygıtı kullanın.


Doğru ‘peeling’ yapın


İyi cilt bakımının olmazsa olmaz kurallarından biri cildinizin dış tabakasındaki ölü hücrelerin temizlendiği ‘peeling’, yani soyma işlemidir. ‘Peeling’ çeşitleri arasında cildi fiziksel temasla aşındırarak ölü cilt hücrelerini ortadan kaldıran mekanik soyma işlemi ve glikolik asidin ölü hücreleri çıkartmaya yardımcı olduğu kimyasal soyma işlemlerini sayabiliriz. Etkili bir rutin oturtmanız cildinizin sağlıkla parlamasını sağlayacak.


Ellere dikkat


Ellerinizi mikroplardan arındırmak amacıyla kullandığınız tüm el dezenfektanları ve ekstra yıkamalar sonrasında elleriniz kış aylarında zor zamanlar geçirir. Ellerinizi yıkarken çok sert olmayan nazik temizleyiciler kullanarak kuruma ve çatlamanın önüne geçin. Alkol bazlı el dezenfektanlarından kaçının veya kullanımdan hemen sonra losyon ya da merheme başvurun.


Eldiven şart


Ellerinize zarar verecek faktörlere dikkat. Soğuk havada dışarı çıkmadan önce, bulaşık yıkarken veya sıcak suyla temizlik yaparken eldiven giyin. Geceleri de ellerinize merhem ya da yoğun bakım kremi sürdükten sonra pamuk eldiven kullanın.


Dudaklar ihmale gelmez


Dudaklarınızın kuruyup çatlamasını önlemek için yoğun nemlendiricili bir dudak bakım merhemi işe yarar. Ekstra koruma sağladığından özellikle hafif yağlı olanları tavsiye ediyorum. En önemlisi de şu: Çatlamış dudaklarınızı yalamayın! Tükürüğünüz buharlaşır ve dudaklarınız önceki halinden daha da kuru hale gelir.


Ponza taşının gücü


Ayaklarınız kışın daha fazla özen ister. Sızlayan çatlaklar kış aylarında o kadar yaygın ki bir adı bile var: Fisür... Bu acı verici çatlakları önlemek için her gece yatarken topuklarınıza yoğun kıvamlı merhem sürün. Gün içinde de yumuşaklığı korumak için ayak kremi kullanmayı deneyin. Bir hafta içinde ponza taşıyla yumuşayan ölü deriyi soyabilirsiniz.


Kremsiz olmaz


Bu kış cildinizin rüzgâra ve soğuğa karşı gizli silahı ne? Tabii ki nemlendirici krem. Zeytinyağı, jojoba yağı, karite yağı, üre veya vazelin içeren bir ürün tercih edin. Yağlı merhem ve kremleri geceye saklayın; gündüz için çabuk emilenleri tercih edin. Ellerinizi, yüzünüzü ve vücudunuzu her yıkadığınızda nemlendirici sürün.

X