"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Aşırı yemenizin 5 şaşırtıcı nedeni

Hiç farkında olmadan tamamen yanlış diyet yapıyor olabilirsiniz

* Küçük porsiyonlu atıştırmalıkları tercih etmek: Büyük boy paketlere oranla daha az yemenize yardımcı olacak küçük paketlerden aldıysanız yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yapılan bir çalışma ara öğün için hazırlanan küçük boy ambalajları tercih edenlerin büyük boy ürünleri alanlara göre iki kat daha fazla yediklerini ortaya koyuyor.
* Yemeğinizi arkadaşlarınızla birlikte yemek: Başkalarıyla birlikte yemenin daha yavaş yemenize, dolayısıyla sağlıklı yeme düzeninize sadık kalmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsunuz değil mi? Yanlış düşünüyorsunuz. Yapılan bir araştırma kalabalık bir grupla yemek yemenin dikkatinizi dağıtabileceğini ve dolayısıyla yalnızken yiyeceğinizden daha fazla yemenize yol açabileceğini ortaya koyuyor.
* Tabağınızın rengi yemeğinizle aynı: Yapılan araştırmalara göre yemek yediğiniz tabak, yemeğinizle aynı renkte olduğunda yüzde 22 daha fazla yeme eğiliminde oluyorsunuz. Bir dahaki sefer makarnanızı koyu renkli bir tabakta yiyin ki ne kadar yediğinizi daha kolay anlayabilesiniz…
* Yeterli sıklıkta yememek: Düzenli sıklıkta yemediğiniz zaman iştah kontrolünü sağlayan girelin hormonunun dengesi bozuluyor ve gün içinde sağlıksız şeyler yeme eğilimi göstermeye başlıyorsunuz.
* Düşük yağlı diyet uygulamak: Yağı tamamen hayatınızdan çıkarmanın kilo vermenize yardımcı olacağını düşünüyorsanız eritmeye çalıştığınız göbeğinizi daha da büyütüyor olabilirsiniz. Üreticiler işlenmiş gıdalarına “yağ içermez” etiketi koydukları zaman çıkardıkları yağın yerine lezzet vermek adına daha fazla şeker, un ve kıvam artırıcı koyuyorlar. Bu da ekstra kalori demek.

Peyniri rendeleyerek yılda 4.5 kilo verin


Günde 100 kaloriden tasarruf, yılda 4.5 kilo zayıflamanızı sağladığını biliyor muydunuz? Kalori alımını azaltmanın en kolay yolu da yiyeceklerin daha az kalorili versiyonlarını tercih etmek. İşte en sevdiğiniz yiyeceklerden bazıları yerine tercih edebileceğiniz seçenekler:
* Peynir dilimi yerine rendelenmiş peynir: Bu lezzetli ve doyurucu atıştırmalığı abartmadan da tüketebilirsiniz. Mesela bir yemek kaşığı rendelenmiş parmesan peyniri yalnızca 22 kalori. Ama 28 gramı 120 kaloriden fazla. Bir bütün dilim yiyeceğinize yemeğinizin üzerine rendeleyin.
* Patates cipsi yerine fırınlanmış cips: Diyet uygulamak kendinizi her şeyden alıkoymak anlamına gelmez. Eğer canınız patates cipsi istiyorsa (55 gramında yaklaşık 300 kalori vardır) normal cips yerine fırınlanmış olanları tercih edin. Aynı miktarı tüketerek 60 kalori tasarruf edebilirsiniz.

X