"Kenan Başaran" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kenan Başaran" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kenan Başaran

Derbi öncesi idman

BEŞİKTAŞ, Porto’yu 3-1 yenerken golleri top yaptığı anlarda bulmuştu. Bunu bölüm bölüm yapmaları bile yetmişti kazanmaya. Dün Konya karşısında ilk 45’in tamamında topa hükmedince maçı kafada da bitirdi. Haliyle maç, ligden ziyade Ümraniye’de bir idman maçına döndü.

Cenk, yine futbol metod defterine yazılacak bir gol attı. Tolay, Quaresma ve Caner zinciriyle gelen kaliteli bir gol. Cenk, bu performansıyla yabancı kuralı tartışmalarını da çöpe atıyor. Bu ülkeye onun gibi azimli ve kendini sürekli geliştiren topçular lazım; yoksa sadece pasaportunda ay yıldızlı olduğu için devlet zoruyla oynayacak ‘yerli’ler değil.

2. devre Konya, daha kalabalık çıkmaya çalıştı ama Süper Kupa’daki görüntüden eser yoktu. Çünkü Traore sakattı, Fofana da o günkü gibi değildi.

Beşiktaş, vites düşürse de istediği zaman pozisyona girdi ama 2. golü Quaresma’nın bireysel yeteneğiyle buldu. Bu gol Portekizliyi de rahatlatmıştır zira  golden önce iki pozisyonda adam geçtikten sonra pas vereceğine kaleyi yoklamıştı.

Dün Tolgay, en olgun oyunlarından birini oynadı. Çok geniş bir alanda yüksek bir enerjiyle mücadele ederken bir çok atağın hazırlayıcısı oldu ve kaleyi de her fırsattı yokladı.

Beşiktaş, dün akşam idman tadında oynadığı maçı kazanarak Kadıköy’e yüksek bir krediyle gitme hakkı elde etti. Kadıköy’de kaybetmemek de uzun lig maratonunda galibiyet kadar kıymetli.

TEK SIKINTI LENS

1- Atiba yüzde yüz pas isabetiyle oynadı. Şaşırtıcı değil ama Tolgay’ın yüzdesi de yüzde 97. Şunu diyebiliriz: Bana ön liberoların topu nasıl kullandığını söyle sana kimin kazandığını söyleyeyim.

2- Medel, aynı zamanda ‘sahadaki yedek’. İster stoper, ister sağ bek istersen de ön libero oynat. Tosic’in mecburi stoperliğine nokta koyacaktır.

3- Görünen tek sıkıntı Lens’in formayı ihtirasla istediğini gösteren bir vücut dilinin olmayışı. Biraz Caner’e bakıp feyz almalı.

MAÇIN ADAMI: TOLGAY ARSLAN

-Bulunduğu bölge hem rakibi ısırmayı hem de topu iyi kullanmayı gerektiriyor. Hem topu çok iyi kullandı hem değişmeli bir ön libero ve 10 numara rolü oynadı.

 

X