"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Yakmak için bilet

Galatasaray açısından bir an önce bitmesi ve unutulması gereken sezonda heyecan uyandıran yegâne organizasyon Ziraat Türkiye Kupası.

Seyahatte kullanamayacak olsa da, ‘yakmak için’ bile bir Avrupa biletine ihtiyacı var. Ve bu kupa da o bileti sağlayabilir. İtibar, taraftarın gönlünü almak gibi bonuslar da cabası... İlk 10 dakika baskı kurmaya çalışan ama aynı zamanda kalesinde iki net pozisyon veren bir Galatasaray vardı.12’de Podolski, 13’te Carole ile tehlike sinyali çakmaya başlayan sarı kırmızılı ekip 15’inci dakikada öne geçmeyi başardı. Yasin’in attığı pas, Emre’nin kontrolü ve gol vuruşu estetik açıdan da kıymetliydi. Gol sonrası Rizespor biraz oyunu ileride zorlamaya çalışsa da Galatasaray bu ataklarda fazla terlemedi, oyunu soğuttu. Sneijder’ın sahneden erken çekilmesini zamana yayarak ve sorumluluk paylaşarak hissettirmeden geçiştirmelerini de bir başarı olarak görmek mümkün.


MAÇIN KIRILMA ANI


15’inci dakikada gelen gol ne yana döneceği belirsiz maçı Galatasaray’a çevirdi.


İKİNCİ DEVRE BAŞKA MAÇ


MAÇIN ikinci yarısı ise başka bir maceraya dönüştü.

Önce 51’inci dakikada Makiadi kırmızı kart gördü. Eksilmek Rize’yi biraz kamçılamış oldu. 55’te 10 kişi kalan Rize’nin yakaladığı yüzde yüzlük pozisyonda Muslera devleşti mesela... 61’de Galatasaray’ı rahatlatan ikinci gol geldi. Podolski rakipten mücadeleyle kazandığı topu pişirip Yasin’e sundu. Yasin de deplasmanda rahatlatıcı etkisi daha da artan ikinci golü buldu.


65’te kadrolar yine eşitlendi sahada. Defansın belkemiği Hakan Balta’nın oyundan çıkması hesabı tamamen değiştirdi. Nitekim 76’da Rizespor yeniden maça ve tura inancını tazeleyen golü buldu.


Maçta son sözü söyleyen Podolski oldu. Maçın son uzatma dakikasına girerken yine ekmeğini taştan çıkardı, bu kez golü de kendisi attı.
Kupa finali için kapı aralanmış oldu ama bir 90 dakika daha var; koca sezonun güvensizlik hissiyle beklenecek...

MAÇIN ADAMI


Muslera kâbus gibi bir sezonda takımı ayakta tutabilen büyük bir kaleci.


ÇAYKUR RİZELİ NEREDE?


Rizespor taraftarı belli ki küsmüş biraz takıma. Ligde onlar açısından da durum pek parlak değil, galibiyet özlemi var. Ama kupa yarı finalinde takım yalnız bırakmak Rize taraftarına pek yakışması. Tribünlerin boş olmasını yadırgadığımı belirteyim. Hikmet Hoca siteminde haklı...


KARTLAR KOLAY ÇIKTI


ÇAYKUR Rizespor oyuncusu Makiadi’nin gördüğü iki sarı kart toplasan belki bir sarı eder ama kırmızı? Asla! Hakan Balta da topa dokunuyor, en azından “Yüzde yüz kırmızı” dedirtmedi. Kartlar çok sert oynanmayan, tansiyonu genelde düşük maça göre kolay çıktı.


X