"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Krallara layık çöpsüz gündem

SUUDİ Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz dün bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından havaalanında karşılandı.

Resmi karşılama töreni bugün Cumhurbaşkanlığı kompleksinde yapılacak ama öncesinde böyle bir üst düzey jest uygun görülmüş işte...

 

Selman bin Abdülaziz’in geçen sene Antalya’daki macerasını “altın yapraklı çikolata”, özel tuvalet, bol lüks araçlı konvoy, otel kapatma gibi klasik haberler üzerinden takip etmiştik.

 

Bu sefer de durum değişmedi. Yine 500 lüks otomobile, kamyonlarla taşınan özel eşyalara, kalacağı otelde yapılan değişikliklere bakmayı, bu abartılı lüks üzerine çene yormayı tercih ettik, ediyoruz.

 

KRALLA NELER KONUŞULMAZ

 

Ziyareti süresince, Ankara ve İstanbul’daki temaslarında neler konuşacak, neler konuşulacak bilmiyorum ama nelerin konuşulmayacağı malum.

 

Berbat insan hakları karnesinden konuşulmayacaktır mesela.

 

Petrol fiyatının düşük seyrettiği süreçte ciddi bir ekonomik türbülans yaşayan ancak cepten yemeyi sürdürerek lüksten, şatafattan geri adım atmayan Suudi Arabistan’ın zenginliği bir nevi dokunulmazlık zırhı sağlıyor ikiyüzlü dünyamızda.

 

Petrol rezervi, silah tüccarlarının iyi müşterisi olması vesaire sayesinde akıldışı, çağdışı uygulamalarını sürdürmek, baskıcı rejimini ayakta tutmak mümkün oluyor, eleştirilmesi düşünülemiyor bile.

 

Sadece 2015’te 158 kişi idam edildi.

 

Çin, İran ve Pakistan’ın ardından idam cezasını en sık uygulayan ülke durumunda olması mesele olmuyor böylece.

 

PARA VAR, DERT YOK

 

Azınlıklara yaşam hakkı tanımaması, herhangi bir muhalefet belirtisini anında ve şiddetle bastırıyor olması dert edilmiyor böylece.

 

Kadınların yaşadıkları zulüm problem teşkil etmiyor.

 

Çalışma hayatına katılımlarının kısıtlanması, hukuken neredeyse yok sayılmaları dert edilmiyor.

 

 Kadın kasası bulunmayan hamburgerciden paket yaptırmaları, yanlarında erkek akraba olmadan taksiye binmeleri bile mümkün değil hâlâ ki bu söylediklerim gerçek atmosferi yansıtmakta “magazinel” konu başlıkları olarak kalır.

 

Haksızlıklara kılıf uydurmaya yarayan “tuhaf” ve karmaşık yargı sisteminin korkutma, sindirme, ezme işlevi görmesini kafaya takan da olmuyor bu “zenginlik” sayesinde.

 

Yemen’de ABD’den aldığı silahlarla milisleri vuracağım diye sivilleri de katletmesine cılız tepkiler yükselebiliyor sadece.

 

Hollanda’da meclis kararıyla Suudi Arabistan’a silah satışının durdurulması dışında net bir tepki varsa da ben bilmiyorum.

 

DARBECİNİN HAMİSİ

 

“Darbeci Sisi”nin en büyük destekçisi olması da problem değil.

 

Daha birkaç gün önce Mısır’a uzun sayılabilecek bir ziyaret gerçekleştirdi, destek üstüne destek vereceklerini duyurdu, haliyle de “krallar” gibi ağırlandı.

 

Darbeci Sisi’nin hamisi olması da problem değil yani; gün gelir bir önceki krala yaptığımız gibi yasını da tutarız en resmi tarafından...

 

Hal böyleyken, zulmünü konuşamayacaksak otomobil konvoyunu, dağıttığı hediyeleri konuşalım deniliyor işte...

 

Altın klozet yetersizdir, istediğini yapabilir bu ikiyüzlü dünyada...

X