"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Köpük üfleme sanatı

ERZURUM’da ‘Dadaş Mucit’ olarak da tanınan Ebubekir Taşbaşı, geçtiğimiz ağustos ayında oğlu A.K.’nın belden yukarısını TL, belden aşağısını dolarla kaplıyordu.

Oğlunu kapladığı banknotlarla Erzurum sokaklarında 3-4 gün boyunca dolaştıracağını söyleyen Taşbaşı, çocukcağıza bunu niye yaptığını da şöyle duyuruyordu:

“Bunun nedeni 1-2 haftadır doların hızlı bir şekilde artması. Nereye gitsek dolar, her şeyimizi dolara bağlamışız. Oğlum üzerindeki paralarla 3-4 gün boyunca dolaşacak. Türk Lirası’nı üste koyup doları alt tarafa koymamızın amacı ise bizim paramızın daha üstün olduğunu göstermek...”

Doların 7 TL’ye karşılık geldiği günlerdi, protestolar çeşit çeşitti...

Müşterisinin kafasına dolar bağlayıp sonra şekil vererek kesen berber...

Dolara sümküren kıymetli muhtarımız...

Janta fotokopi dolar bağlayıp sürüm sürüm süründüren şoför abimiz...

Hey gidi günler hey!

Neyse bu şanlı mücadelenin, çocuğun Erzurum sokaklarında banknot kaplı vaziyette gezmek zorunda kalmasının, telefonların kırılmasının ve rahip Brunson’ın eve yollanmasının falanın filanın ardından dolar 5.30 civarına kadar geriledi.

Ekonomi analizlerinde “köpüğü alındı” diyorlar bu fark için... Ne köpükmüş kardeşim! Yılbaşında 3.75 değil miydi bu dolar?

Ama düştü mü 7 civarından? Düştü.

Peki o köpük kimde kaldı? Bize ne faydası oldu?

Dün Sabah’ta Pınar Çelik Nacar imzasıyla yayınlanan “Rafta gıdım gıdım indirim” başlıklı haber, bu konuda “bize olanı” anlamak bakımından faydalı olabilir:

“Kur bahanesiyle ağustosta fiyatları fahiş arttıran market ve markalar, dolardaki düşüşle yeniden indirime giriyor. Ancak dolar yüzde 35 düşerken, indirimler yüzde 10’u geçmeyecek...”

Gördünüz mü köpüğü?

Ben gördüm diyebilirim. Dün hem de...

Tuvalet kâğıdına 56 TL 95 kuruş ödeyince gördüm. Hem de bayağı yakından gördüm...

Önceki gün TÜİK ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketicinin cebindeki delik bir ayda yüzde 2.07, yıllık olarak da yüzde 25.4 büyümüş...

Ev eşyaları yüzde 38, kaban yüzde 40, elektrik yüzde 9, domates yüzde 30, kuru üzüm yüzde 19 daha pahalı...

“Fırsatçılar, stokçular, dış mihraklar, iç mihraklar, gramaj hırsızları, hainler...” derken...

Dolar yüzde 35 düşerken “bazı ürün fiyatları” ancak yüzde 10 düşüyorsa...

Bu sırada cebindeki paranın değeri yüzde 25 azalıyorsa...

Tuvalet kâğıdına 57 TL ödüyorsan...

Birileri ne köpük üflemiş be kardeşim!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI