"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Çare Keçi Lincoln Bey!

GÜNDEMİNDE yerel seçim bulunan tek memleket biz değiliz sevgili okur...

Mesela ABD’nin Vermont eyaletine bağlı Fair Haven kentinde geçtiğimiz günlerde düzenlenen seçimde zorlu ve dişli rakiplerinin arasından sıyrılan “Lincoln Bey” başkanlık koltuğuna oturdu.

Lincoln Bey’in aslında sadece adı var. “Bey” diye hitap etmem makamına ve demokrasiye saygımdan, daha da önemlisi keçileri çok sevmemden kaynaklanıyor.

“Keçi mi? Ne alaka?” demeyin, Lincoln 3 yaşında dünya sevimlisi bir Afrika süt keçisi.

“İnsan mı kalmamış 2 bin 500 nüfuslu yerde?” diye celallenmeyin, Keçi Lincoln Bey’i seçenler zaten insan...

Olayın, bu durumda Lincoln Bey’in yerel seçim zaferinin perde arkasına bakalım; manzaramız netleşsin.

Hikâye, Fair Haven’daki bir okulun oyun parkının yenilenmesi, düzenlenmesi için fon yaratmak amacıyla başlıyor.

Vatandaşlar bir belediye başkanı seçmek yerine, iradelerini temsil edecek 60 kişilik halk meclisi oluşturuyor, bir de “müdür” bulunuyor, konu kapanıyor.

Bu yıl, “belediye başkanlığı” makamı için sadece hayvan dostlarımızın yarışmasına karar verilmiş.

Hayvan dostlarını aday göstermek isteyenler 5’er dolar adaylık ücreti yatırmışlar ki; bu da 30 TL’ye denk geliyor.

Toplam 16 aday başvurmuş kentin belediye başkanlığı için. “Para işlerinde çok başarılı olduğu” ileri sürülen Sassy Towle adındaki fıstık bir kedi, Crystal adındaki gerbil (sevimli bir kemirgendir kendileri) ve her seçmene “yüzlerini yalayarak teşekkür etme” vaadinde bulunan Sammie Viger adlı köpek dostumuz Keçi Lincoln Bey’in kimi uzun, kimi minik dişli rakipleri arasındaymış.

Neticede Lincoln Bey mecliste kullanılan 53 oyun 13’ünü almış, 11 oyda kalan köpek arkadaşı Sammie Viger’ı geçmiş ve koltuğa oturmaya hak kazanmış. Yaşasın demokrasi!

1 yıllığına seçilen Lincoln Bey’in sorumlulukları arasında kentte düzenlenecek kutlamalarda en önde yürüyüp halkı selamlamak ilk sırada yer alıyor.

Bu “ağır sorumluluğun” dışında kalan zamanlarda da en yakın arkadaşı Keçi Lucy ile çayır çimende zıplayacak, otlayacak filan...

Lincoln Bey, ABD’de seçimle göreve gelen ilk hayvan değil.

Fair Haven’daki seçime esin kaynağı olan kedi Sweet Tart akla ilk gelenlerden.

2018’in temmuz ayında Omena, Michigan’da 13 köpek, bir tavus kuşu, bir tavuk, bir keçi ve bir başka kediyi sollayan Sweet Tart’ın görev süresi 3 yıl olarak belirlendi.

1000 kişinin yaşadığı Cormorant, Minneapolis, 3 seçimdir tatlı mı tatlı Duke adlı bir köpeğin seçim zaferini selamlıyor.

Talkeetna, Alaska’da görevinin başında 15 yılını dolduran canımın içi kedicik Stubbs’a da bu vesileyle bir pati selamı yollarım!

Peki neden hayvan dostlarımıza bırakıyor koltukları bu kentlerde yaşayanlar?

Çocukların yerel yönetim ve demokrasi bilincini edinmesinden, memleketlerinin reklamını yapmak istemelerine kadar pek çok neden sıralanabilir.

Ama Lincoln Bey’in seçim zaferini duyuran bazı haberlerin son cümlelerine de dikkat kesilmek gerek:

“ABD’de bazı yerleşim birimleri son yıllarda, bir belediye başkanı ve kurumunun masraflarının, kente getireceği faydadan fazla olduğu gerekçesiyle ‘insan’ belediye başkanı seçmiyor. Bunun yerine kentin parası ile ortaklaşa kararlaştırılan yatırımlar gerçekleştiriyor...”

Yani bir yerde seçmenler “Halk Meclisi’nde biz anlaşırız, belediye başkanı ve adamlarının astarı yüzünden pahalıya geliyor zaten” diyor.

Seçim tarihi yaklaştıkça toplumu ayrıştıran ve fay hatlarına dokunan tartışmalara, bel altı bölgesine yakın genel seviyeye, zırva vaatlere filan bakınca “Çare Keçi Lincoln Bey!” afişleriyle donatasım geliyor memleketin tüm beldelerini.

X