"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Bir millet tatile çıkıyor

İKİ elin başparmak ve işaret parmaklarını kalp şeklinde birleştirip batan güneş manzarasına çerçeve yaparak çektirilen fotoğraflar belirmeye başladı sosyal medyada...

Havuz kenarına, okunan kitabın yanına yerleştirilmiş tropik meyve kokteylleri, denize dikilmiş ağacın meyveleri gibi duran aydınlatılmış kabaklar da öyle...

Uçuşan pareolar, çıplak ayaklar, (şimdilik) huzurlu koylar, Yunan adalarından salaş efekti tavernalar...

Bayram tatili henüz resmi olarak başlamasa da iznini kopartanlar, işini ayarlayanlar yola koyuldu, koyulacak.

MİLYONLAR GELİYOR

Sadece Muğla’nın sahillerine, Bodrum ve Fethiye gibi ağır toplar ağırlıklı olmak üzere 3 ile 4 milyon arasında tatilci bekleniyormuş.

100’den fazla ek sefer sadece havayolları için geçerli, karayollarında durum ne olur siz hesap edin diyeceğim ama elde veri bulunuyor.

Geçen sene bayram tatili sırasında Bodrum’da 4 kilometrelik araç kuyrukları oluşmuş, tatil sonunda dönüş yolunda dramın boyutları artmıştı.

Hayata küçük bir çalım atmak için Kuzey Ege sahillerine de yüz binlerce tatilcinin akın edeceği tahmin ediliyormuş.

Hadiseler nasıl gelişecek, bilmek pek mümkün değil. Ama geçen sene temmuz ayındaki tatilde Avşa Adası’nda yaşananları biliyoruz.

Ekmek bitmişti, su bitmişti, gıda malzemeleri için uzun kuyruklar oluşmuştu.

KUMSALDAYIM

Kış aylarında 2 bin 500 kişinin yaşadığı Avşa Adası’na bayramda 130 bin tatilci gelince otel ve pansiyonlarda yer bulamayanlar kumsalda ve camide yatmıştı.

Şimdi de otellerin tamamı dolmuş vaziyette, zorlu dönemlerden bir türlü yakasını sıyıramayan turizmciler ve esnaf sezonu kurtaracak büyük hamlelerden biri için hazırlıklarını tamamlamış.

O hazırlıkların bazı mekânlarda 50 TL’lik lahmacun olarak dönme ihtimalini de unutmadan keyfini çıkarın diyelim gidenlere...

Plaj işletmeleri, kulüpler vesaire köpük banyolarını hazırlamış, denize salıncaklar kurmuş, bulutlara kuşlar kondurmuş...

Buz kovasında gelen içki ve ortama dayanamayıp bayılmış kivilerin, az sonra yiyebileceğiniz kazığı temsilen bir aysberg gibi belirdiğini unutmayın; güzel eğlenin...

PİŞMİŞ TAVUK GERÇEĞİ

Milletçe son bayram tatilinden bu yana başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Ki pişmiş tavuğun başına gelenleri bir hatırlayın; ondan beter olmuşuz, öyle düşünün.

Darbe girişimi, terör, bitmeyen siyasi krizler, hayat pahalılığı, OHAL, bu hal derken yorulmuş bünyelerimizin üstünden koca bir de kış geçti.

Trafiğe, yiyecek ekmek ve su bulamama riskine, denizde yüzecek yer bulamama ihtimaline ve diğer tüm potansiyel aksiliklere rağmen yola koyulanlara şimdiden kolay gelsin.

Madem bir millet gözünü karartmış tatile çıkıyor, o zaman güzel geçsin.

Herkese iyi tatiller.

 

X