"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Bir kaleci destanı

MAÇI tek cümleyle özetlemek gerekse herhalde şunu söylemek yeterli olur: “Mersin İdmanyurdu kalecisi Muammer destansı bir performans sergiledi...”

G.Saray’ın klasik iç saha baskısına aman vermeyecek şekilde maça başlayan konuk ekip, hızlı karşı ataklarla ev sahibinin ritm bulmasını geciktirdi önce. Oyunu rakip sahaya yıkıp baskı kurmayı başaramadığında yani ezberi bozulduğunda kendisine gelmesi zaman alıyor sarı-kırmızılıların, malumunuz. İlk 15 dakikanın ardından oyununa biraz çeki düzen verdi Galatasaray...

Yine de Sneijder ve Burak’ın harika şutlarından ötesini üretmeyi başaramadılar. Gol olmaları durumunda “jeneriklik” olarak anılacak bu şutlarda asıl jenerik malzemesini üreten kaleci Muammer, maçın genel hatlarını da belirlemiş oldu.


AYAKTA TUTTU


Muammer, başarısını 90 dakikaya yayıp takımını tek başına ayakta tuttu. G.Saray’ın gol üretememesinde kimi zaman şanssızlık, kimi zaman kötü zamanlama, kimi zaman da forvetlerin yanlış pozisyon alması etkiliydi ama Muammer’in başarısına gölge düşürmek istemem.
Lige istediği başlangıcı yapamayan G.Saray’ın “çok kötü” oynadığını söylemek de haksızlık olur. Kontrolü tam eline alamadı, serinkanlılığını koruyamadı ama baskı kurdu, pozisyon üretip gerginlikten “kötü beslendi...”


HAKKI 1 PUANDI


Tedavi ve telafisi mümkün bir hastalık gibi duruyor henüz bu sarsak hali G.Saray’ın. Ne der böyle durumlarda futbol camiası klişelere kuvvet: “Önündeki maçlara bakacak artık...” Son olarak hakem. Skordan bağımsız söylüyorum, maçın hakkı sabaha kadar beraberlikti. Ama Mete Kalkavan’ın umarım 2. işi de vardır; hakem olarak harika bir kariyer yapamayacağı hep belliydi, dün yine kanıtlamış oldu.

X