"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Ben müsterih değilim Vali Bey

HÜSEYİN Avni Mutlu, İstanbul Valiliği’nden merkeze alınmasını iki rekat şükür namazı kılarak karşıladığını belirtti ve “Müsterihim” dedi.

Hoş “Eski valileri ne yaparlar? Kırpıp kırpıp yıldız yaparlar aziz Çatladıkapılılar. Ehe!” veya “Kutu kutu pense, makamımı yese; amirlerim bana bir güz akşamı arkasını dönse... Ühü!” diye “tüvit” yazsa da şoklardan şoklara sürüklenmezdik.
“Köy yanar vali taranır” tarzı orijinal “tüvit” üretimi sayın eski mülki amirin fıtratında var; görev süresinde bunu öğrendik.


*


Hüseyin Avni Mutlu’yu ben de “müsterih” bir vatandaş olarak yolcu etmek isterdim.
Kendi adıma görev süresi boyunca takip ettiğim ve yasalara göre suç kabul edilmemesi gereken gösterilerde, protestolarda, basın açıklamalarında, yürüyüşlerde yuttuğum biber gazını helal edebilirim.
Hatta kabarık hesabında bir yer tutmayacaktır ama –kendi adıma- helal edeyim gitsin; kin tutmayı beceremiyorum...
Yaşanan dramlardan, kayıplardan, felaketlerden sonra gece yarısı sosyal medyada belirip “Çiçekler ne hoş lakin konağımın ışığı loş” tarzı, okuyanda “Baksana bana, gülüyor muyum ben?” etkisi yaratan pişkinlik klasiği mesajlarını da unutmaya hazırım.
O bakımdan da beni düşebilir hesaptan; Allah selamet versin der geçerim...


*


Bir akşam, bindiğim taksinin kendini çok akıllı sanan şoförü konvoyunun arkasına takılarak avantaj sağlamak istemişti uyarmama rağmen.
Korumaları haliyle taksiyi trafik polislerine çevirtmiş, kimlik kontrolü, sabıka tetkiki derken 45 dakika kaybetmiş, gideceğim yere yetişememiştim.
Hata şofördeydi, Vali Mutlu’nun da bundan kesinlikle haberi yoktu ama o 45 dakika da vatana millete ve elbette kendilerine helal olsun.


*


Böylece kişisel hesabımı kestim, bunlardan dolayı müsterih olabilir.
Fakat Cihan Kırmızıgül’ün...
Fakat Uğur Kurt’un...
Fakat melek yavru Berkin Elvan’ın...
Ve fakat emrindeki memurların kontrolsüz şiddetinden, gaddarca muamelesinden bezenlerin, canı yananların, uzuvlarını kaybedenlerin, evlatlarını kaybedenlerin hakkını helal etmem mümkün değil.
“Müsterihim” demeden önce onlardan helallik alması gerekiyor ki; kolaylıklar dilerim...


*


Ömrünün kalan kısmını şükür namazı kılarak geçirse de bir Berkin’in hakkını ödemiş olmayacak gözümde.
Müsterihmiş... Ben değilim.
Bunu bilsin, bununla yaşasın...

X