"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Rantkapı veya Ölümköy de uyar

12 Eylül 2017

Banu Tuna’nın Hürriyet’in manşetine “40’ıncı ilçe: Dolguköy” olarak yansıyan dört dörtlük haberi, oluşan manzarayı ve yaratabileceği sıkıntıları net bir şekilde ortaya koyuyordu.

17 yılda en az 2.55 kilometrekare dolgu alan yapılmış ve mesela Kabataş’taki “seni hiç sevmiyorum martı projesi” vesaire de hesap dışında kalmış...

İstanbul’un hatları cetvelle çizilmiş ülke sınırlarına benzemeye başlarken, Salacak İskelesi yerini beton ovacıklarına terk ederken, şehrin ağzı burnu estetik operasyonla yamultulurken seyrediyoruz biz de işte...

RANTSAL BÖLÜŞÜM

Hürriyet’in yazıişleri “Dolguköy” demiş duruma uygun olarak fakat “Rantkapı” veya “Ölümköy” demeyi de düşünebiliriz...

Niye mi?

Bu dolgu malzemesi büyük oranda kentsel dönüşüm/rantsal bölüşüm hafriyatı...

İstanbul’un altını üstüne getiren, yeşil alan, park, bahçe, afet toplanma alanı tanımayan, bitmek tükenmek bilmeyen projelerin hafriyatı...

Yazının devamı...

Golcülerin diyaloğu

11 Eylül 2017

Bir de bunun üzerine televizyon ekranından bile net şekilde “ne kadar kabak” olduğu anlaşılan zemini ekleyin... Yorumlarda biraz insaflı olmak gerektiğini baştan vurgulamış olalım böylece... İstim üzerindeyken milli takım kamplarına dağılan ekibin dönüşünün nasıl olacağı merak ediliyordu. Rakip, Nasri gibi bazılarını sakatlık gibi nedenlerle kullanamasa da kadrosuna yıldızlar ve hatta Eto’o gibi bir “süper star” katmış olan Antalyaspor.

GERİYE KOŞUNCA

Henüz ligde galibiyet alamamış olan kırmızı beyazlılar bu maçı bir çıkış maçı olarak gördüklerini başlama düdüğü ile gösterdiler.

Galatasaray’ın pres yapmasına, oyunu kendi sahasına yıkmasına izin vermeyeceğini gösterdi Antalyaspor. Oyunu ileri değil de geriye koşarak oynamak zorunda kalan Galatasaray topu hücum bölgesine aktarmayı başaramadı. Ta ki Maicon-Belhanda-Rodriguez-Gomis üzerinden gelişen atakla golü bulana kadar... Gomis, kaleyi gören birinci sınıf golcü olduğunu bir daha kanıtladı. 34’üncü dakikada formda golcüsüyle öne geçen Galatasaray daha sonra skoru geliştirmek yerine önceliğini rakibi karşılamaya tanıdı.

ÇOK HIRPALANDI

Kapandıkça hırpalanan Galatasaray 82’inci dakikaya kadar dayanabildi. Hani Gomis’e ‘birinci sınıf golcü’ demiştik ya; pardon ama Antalyaspor’da da bir efsane var. Eto’o da elbette sözünü söyledi.

Galatasaray golü nasıl yedi peki? Doğru bildiniz! Yan top! Kalan sürede kıpırdanmaya çalışsa da, son saniyelerde “tehlikeli olabilecek yerlerden” duran top şansları yakalasa da başarılı olamadı Galatasaraylı oyuncular.

Bu maçta beliren problemlerinin kalıcı olup olmadığını önümüzdeki maçlarda öğreniriz...

Yazının devamı...

Ne işe yararsınız siz?

7 Eylül 2017

Servisçi kavgası...

Hürriyet’in dünkü manşetine “Çocuklarımızı hangi mafya taşıyacak?” sorusuyla yansıyan kavga ilk değildi.

Okulların açılma ve kapanma haberlerine paralel olarak yoğunlaşan, neredeyse “rutin” bir çatışma.

Daha iki hafta önce Şanlıurfa’da yaşanan “öğrenci servisi meydan muharebesinde” 6 kişi yaralandı.

Daha haziran ayında Sultangazi’de bir okul bahçesinde öğrenci servisi ihalesi için gelen gruplar silahlı çatışmaya girdi, 3 kişi yaralandı.

DEV BİR RAKAM

İnternetteki arama motorları “servis kavgası” diye sorduğunuzda 265 bin sonuç veriyor. Mükerrer olanları ayıklasak bile dev bir rakam...

“Bu haber ilk değildi”

Yazının devamı...

12.5 yıl bekleme partiye yanaş vatandaş

5 Eylül 2017

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) sunduğu rakamları inceleyerek varmış bu sonuca.

Beş büyük kentte (İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Ankara) yaşayanların kişi başı yıllık gelirleri ve ortalama konut fiyatları esas alınmış çalışmada.

İstanbul’da yemeden, içmeden, kira ödemeden, çocuk okutmadan, gezmeden, görmeden para biriktirirseniz (nasıl olacak tabii o iş bilemiyoruz) 8 metrekare ev alınabiliyor.

İzmir’de 10, Ankara’da 20 metrekare alabilirsiniz; bilginiz olsun...

İŞ BİLMEZ MEMUR DA OLMA!

Aileden aktarılan bir birikim yoksa, piyangoda büyük ikramiye vurmadıysa vb, asgari ücrete talim edenin, “iş bilmez memurun”, işçinin ev almak bir yana karnını doğru düzgün doyuramadığı malum...

Talihin yüzünüze gülmesi ve önünüze bir fırsat çıkarması veya çok çalışıp bileğinin/aklının gücüyle zenginleşmek de elbette mümkün tabii.

Ama size bir güzellik yapayım ve nasıl evler, hatta yalı daireleri edinebileceğinizi fısıldayayım.

Yazının devamı...

Gelenekten geleceğe çilingir sofrası

3 Eylül 2017

İlk duyduğumda Acaba Kör Agop mu demek istemişti?” diye düşündüm.

“Gugıl hazretlerine” başvuranlar böyle bir meyhane bulunmadığını, “Taş Plak Meyhaneleri” adlı bir albüm serisinde “Kör Niko”ya rastladıklarını söylediler.

Odatv de MHP kaynaklarına dayanarak Tarık Buğra’nın “Küçük Ağa”sına gönderme yapıldığını yazdı... Neticede tatilin son günü, “pazar muhabbeti” olarak biraz meyhaneler üzerine laflamak imkânı doğmuştur; değerlendirelim.

NEREDE O ESKİ MEYHANELER

Tarihçi Reşat Ekrem Koçu, 1947’de yayınlanan harikulade eseri Eski İstanbul’da Meyhaneler ve Meyhane Köçekleri”ne “İstanbul’da meyhane kalmadı” diye başlar...

Koçu’ya göre artık sadece “içkili lokantalar ve içkili aşçı dükkânları” kalmıştır bir dönem şöhreti dünyaya yayılmış İstanbul meyhanelerinden...

Tatlı üslubuyla anlattığı tarzda meyhanelere rastlamak mümkün değil elbette.

Bahsettiği mezelere bakınca bile durum anlaşılır zaten. Bugün bir meyhanede bıldırcın budu, böbrekli bulgur pilavı, yumurtalı çiroz tava, mürekkepbalığı yahnisi bulmak herhalde hayal sayılır.

Yazının devamı...

Tek inanan tek kahraman

31 Ağustos 2017

Hastalığıyla baş başa bırakılması gereken yalnız bir “kafa” mıdır bu?

Elbette değil. Destekçisi, takipçisi dün de vardı, bugün de var.

“Dün de vardı...” derken, Nutuk’ta Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Zafer’e gidilen günlerde yaşananları anlattığı bölümleri hatırlamakta fayda olabilir.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından kendi deyişiyle “Marmara’dan Menderes’e kadar uzanan düşman cephesine” sert, keskin ve nihai bir darbe indirmek gerektiğini düşünüyordu Gazi...

Nutuk’ta belirttiği üzere haziran ayında taarruza karar verdiğinde bunu sadece cephe kumandanı İsmet Paşa, Müdafaa-i Milliye Vekili Kâzım Paşa ve Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisi Fevzi Paşa ile paylaşmıştı.

Memleketin kaderini belirleyecek öneme sahip bir planı düşmandan ve onun hempalarından gizlemek, az sayıda isimle paylaşmak elbette doğruydu ancak Büyük Millet Meclisi’nden de bir süre “gizlemek” gerekmişti.

Niye?

GÜNÜMÜZÜN ‘KARA VASIF’LARI

Yazının devamı...

Bir manevi barbarlık hareketi

29 Ağustos 2017

Önce içindeki eğitim, gelir seviyesine, “yaşam tarzına” veya siyasi görüşüne bakılmaksızın “dedikodu kumkumaları” sökün etti...

Olayın esasını anlamadan, henüz barut kokusu havada asılıyken senaryolar uydurmaya başladılar...

Trajik hadisenin bir otelde yaşanmasından yola çıkarak tek kişilik ahlak mahkemelerinde kesin yargılara vardılar...

Sonra empati yoksunları ve ‘trollerin’ sesi yükselmeye başladı.

TEK SUÇLU TROLLER Mİ?

Bir zevzeğin “Filiz Aker”in adıyla ve fotoğrafıyla Twitter hesabı alıp kendisini tanıttığı bölüme “Vatan Şaşmaz’ı öldürdüm” yazması bunlara basit bir örnek...

Bu ve benzeri vicdansızlıklar, gerzeklikler sadece trollerin işi mi?

Kendisini

Yazının devamı...

‘Bir Alex değil’

28 Ağustos 2017

Aranan yeni bir Alex gibi bir kanı varsa kafada belki Giuliano onu karşılamayacaktır ama kadronun toparlanması gerekiyor. Kariyerli bir oyuncu. Takım toparlanırsa katkısı daha göz önüne gelir.

Yazının devamı...