"Jale Özgentürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Jale Özgentürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Jale Özgentürk

Manas’ın borcu Hitay’ın ayıbı!

Alphan Manas ve Emin Hitay’ın 8 yıldır bitmeyen kavgası bu kez gazeteci arkadaşlarıma uzandı. Emin Hitay, Manas’ın “akıl pazarlaması” yaptığı iddiasıyla aralarında onlarca gazetecinin de bulunduğu 1700 kişiye “haciz ihbarnamesi” gönderdi. Manas’ı tanıyan tanımayan hatta Twitter’dan takip edenlere bile haciz ihbarnamesi gitti.

BİR gün size bir zarf geliyor. İçinden hiçbir şekilde alışveriş yapmadığınız, para alıp vermediğiniz, ticari bir ilişkiniz olmayan birinden yine hiç ilişkiniz olmayan biri adına bir haciz ihbarnamesi çıkıyor... Bakmışsınız milyon liranın üzerinde bir alacak iddiasıyla açılmış bir dava var ve sizin de o dosyaya adınız girmiş... Olur mu öyle şey demeyin oldu..

 

Bakın nasıl. Alphan Manas ve Emin Hitay iki işadamı. Aynı zamanda yakın akraba. Hitay’ın annesi, Manas’ın babası rahmetli Prof. Dr. Oğuz Manas’ın teyzesinin kızı. Gençlikleri beraber geçmiş.1988’de bir araya gelip Exim AŞ’yi kuruyorlar. Ardından Teknoloji Holding’i. Ancak ortaklıkları 2004 yılında bitiyor. Holdingi bölerek yollarını ayırıyorlar. Ancak ayrılıkları hiç de soğukkanlı olmuyor. O tarihten itibaren blog yazılarıyla, savcıların devreye girmesiyle, hakaret içeren sözlü açıklamalarla iki eski ortak arasındaki anlaşmazlık, kamuoyu önünde sürmeye devam ediyor. İşte bu kavga yeniden ateşlenmiş durumda. Üstelik bu kez olay gazeteci arkadaşlarıma da uzanıyor. Olay Emin Hitay’ın avukatı Kamil Yıldırım Yücel’in anlatımına göre şöyle gelişiyor:

 

2014’te yaklaşık 1 milyon TL’lik bir alacak için Alphan Manas’a icra takibi başlatılıyor. Manas’ı verdiği adreslerde bulamıyorlar. Şirketlerinin faaliyetini durdurduğunu tespit ediyorlar ve borcu tahsil edemiyorlar.

 

1700 KİŞİYE HACİZ

 

Yıldırım, “Alphan Bey, sunumlar yapıyor, konferanslar veriyor, gazetelere röportajlar veriyor, eğitim kurumlarına, bilişim kurumlarına gidip danışmanlık hizmetleri veriyor. Danışmanlık, röportajlar adı altında profesyonel faaliyetler gösterip, akıl pazarlaması yapıyor. Biz de bu kurumlara, kişilere haciz ihbarnameleri gönderdik” diyor.

 

Hukukçular, borçlunun alacağı olduğu tahmin edilen şirketlere, bankalara ya da kişilere ihbarname göndermelerini yasal olarak sorunlu bulmuyor. Yıldırım’ın, Manas’ın “akıl pazarlaması” yaptığı iddiasıyla “haciz ihbarnamesi” gönderdiği 1700 kişi arasında onlarca gazeteci var. Avukat Yıldırım haciz ihbarnamesini gazetecilere Manas’la profesyonel ilişkileri olduğu varsayımıyla gönderdiklerini söylüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Gazeteci ile demeç aldığı kişi arasında nasıl bir para ilişkisi olabilir ki kimi Manas’ı Twiter’da takip etmiş, kimi bir konuyla ilgili yorum almış, kimi TV için röportaj yapmış. Hitay Holding’in sahibi Emin Hitay’la da pek çok arkadaşımız, haber için görüştü, röportajlar verdi. Gerçek gazeteciler hiçbir haber kaynağı ile profesyonel ilişki kurmaz, para almaz, vermez.

 

MAKSAT TEŞHİR Mİ?

 

Manas ve Hitay’ın 8 yıldır bitmeyen kavgasında suçlu kim bilemeyiz. Manas kendisiyle ilgili bir davada haciz giden isimleri öğrenip keşke kendisi bir açıklama yapsaydı. Belli ki Hitay sadece alacağının peşinde değil. Gazetecilere haciz gönderip Alphan Manas’ın basında yer almasının önünü kesmeye çalışıyor. Alphan Manas’tan demeç alacak gazetecilere, televizyonculara ‘size de haciz gelir’ mesajı veriyor. Yani yasayı “teşhir” maksadıyla kullanıyor. Onlarca gazeteci böyle bir ihtilafın parçası haline getirildiği için Hitay’a çok kızgın. Sanırım Hitay da gazete ve televizyonlara çıkmakta bundan sonra oldukça zorlanacak!

 

 

SAHTE HAKEME DİKKAT!

 

DÖRT gün önce eşim Tamer Altunay’a bir telefon geldi. Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’nden aradığını söyleyen bir kadın, incelemeleri sonucunda eşimin geçmiş yıllardaki bankacılık işlemleri için yaptığı banka masraflarının tespit edildiğini, kendilerinin bu alacakların tahsilini sağlayacaklarını söyledi. Anlattığına göre işlem son derece basitti: Onlar çıkardıkları alacak dökümünü içeren dosyayı eşime kargolayacak, eşim de bu dosyayı alınca, bankaya gidecek ve geçmiş masrafları tahsil edecekti. Sadece kargo şirketine 78 liralık bir ödeme yapacaktı. Arayanlara gönderin, dedik. İşin içinde bir terslik vardı. Kargoyu beklerken Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti’ni aradık. Ve olay anlaşıldı. TBB bir süredir birçok kişiden bu konuda şikayetlerin geldiğini söylüyordu. Bankalardan tahsilatın tek yolunun TBB’ye bireysel başvuru olduğunu söyleyen yetkili “0212 709’la başlayan numaradan arayanlar dolandırıcı. Biz kurumsal olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ancak isterseniz, siz de bireysel olarak başvurabilirsiniz” dedi.

 

Şimdi benim merak ettiğim şey şu: Telefon numaraları belli bu kişiler savcılığa yapılmış suç duyurusuna rağmen, aynı telefondan işlerini nasıl tıkır tıkır yürütmeye devam edebiliyorlar!

 

 

TÜRKİYE YATIRIM ÜLKESİ

 

İtalya Antalya’daki EXPO’ya katılan nadir Avrupa ülkelerinden biriydi. Türkiye’nin de önemli ticari partnerlerinden. Fiat’tan Ferrero’ya Türkiye’ye yatırım yapmış yüzlerce şirket var. İtalya Ticaret Ajansı’nın direktörlüğüne geçen yıl Aniello Musella geldi. Expo için hazırlanan bina ve bahçeyi Türkiye’ye bağışlamaya hazırlanan İtalya ile ticari ilişkileri görüşmek için bir araya geldik. İtalya’dan gelen 4.5 milyar dolar doğrudan yatırımın artması için çalıştıklarını söyleyen Musella, ortak üretim için bir çok orta ölçekli Türk firmasını İtalya’ya götürmeye hazırlandıklarını belirtiyor. Batı basınında Türkiye’nin yanlış tanıtıldığını, ekonomideki kuvvetli unsurlarından hiç söz edilmediğini anlatan Musella, şunları söylüyor:

 

“Batı basınını okursanız İstanbul dahil her yer savaş içinde. Sokaklarda yürünmüyor. Ben İtalyanlara anlatıyorum. Türkiye hukuki alt yapısı olan, ekonomide temel parametreleri stabil bir ülke. Genç nüfusa sahip. Uluslararası ticari merkezlere yakın. İtalya’ dan da 2 saat uzaklıkta. Bir çok İtalyan firması Çin’e gitti. Çoğu iflas etti. Türkiye bence yatırım yapılabilir bir ülke.”

X