"Jale Özgentürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Jale Özgentürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Jale Özgentürk

Babacan’ın şansı var mı?

Türkiye’nin yeni kabinesinin 21 Mayıs’tan sonra belli olması bekleniyor. Kulislere göre büyük bölümü ekonomiyle ilgili olmak üzere 6-8 bakan değişecek. Son günlerin en merak edilen sorusu ise ekonominin dümeninde 13 yıl kalan Ali Babacan’ın dönüp dönmeyeceği. İş dünyası söylentisinden bile memnun oldu.

EMİNİM siyasetle ilgili kişiler bu soruya “imkânsız” yanıtını verdi bile. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Başkanı olmasının ardından gündeme gelecek kabine değişikliği açıklanana kadar en merak edilen soru bu olacak gibi görünüyor.

Türkiye’nin siyasi sistemini değiştirecek olan 16 Nisan referandumunun ardından Ak Parti’nin olağanüstü kongreyi 21 Mayıs’ta yapma kararı aldığı konuşuluyor son günlerde.

Kongreyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014’te bıraktığı partisinin başına yeniden dönmüş olacak. Böylece partili Cumhurbaşkanı dönemi de başlamış olacak.

Bu önemli değişikliğin ardından da kabine değişikliği bekleniyor. Kulis bilgilerine göre kimine göre 6, kimine göre 8 bakan değişecek. Böylece Türkiye’yi 2015’in kasım ayından sonra yöneten Binali Yıldırım’ın Başbakan olduğu 64’üncü hükümetin görevi sona ermiş olacak.

MEHMET ŞİMŞEK’E GEÇMİŞTİ

Bildiğiniz gibi 64’üncü kabinenin en büyük sürprizlerinden biri 13 yıllık AK Parti iktidarında ekonomiyi yöneten Ali Babacan’ın kabinede yer almaması olmuştu.

Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Tuğrul Türkeş’in girdiği kabinede ekonominin yönetimi ise Mehmet Şimşek’e geçmişti.

Türkiye ekonomisinin en zor zamanlarından geçtiği dönemde ekonomi çevrelerinin merakı tabii ki ekonomiden sorumlu bakanlar kimler olacak, kimler gidecek, kimler gelecek?

Listeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacak olması kulis bilgilerinin doğruluğunu sorgulatıyor olsa da isimler ortaya atılmaya başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın, Faruk Özlü’nün hatta Mehmet Şimşek’in gidebileceği ya da görev değiştireceği iddiaları var.

Ancak son günlerin en ilginç iddiası yukarıda da söylediğim gibi Ali Babacan’a ilişkin. İddia, Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın haberi ile gündeme geldi.

HEYECAN UYANDIRIYOR

Ak Parti’nin kurucularından henüz 30’lu yaşlarının başındayken ekonominin başına gelen ve piyasalara güven vererek iktidarın başarısına katkıda bulunan Babacan, gerçekten göreve getirilir mi getirilmez mi?

Partinin kurucularından eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın olduğu bilinen Babacan’ın yeniden kabineye girmesi Ankara’da siyaseti iyi izleyenlere göre zor hatta imkânsız.

Ancak ekonomide yaşanmakta olan iç ve dış türbülanslardan endişe duymaya başlayan iş dünyasında Ali Babacan ismi heyecan uyandırıyor. İş dünyası Babacan’ın yeniden dönmesi halinde uluslararası piyasalara güven verileceğini düşünüyor.

İş dünyasının bu isteği Beştepe’de nasıl yankı bulur bilinmez.

Yaşayıp göreceğiz!

İZMİR’İ AVRUPA’YA SOR!

Önce Agora antik kent ardından Alsancak Kordon’da çimler üzerinde piknik... Sokaklar, meydanlar, cafeler tıklım tıklım. İzmir’de yazın ilk günleri coşkuyla yaşanıyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Hürriyet Dünyası’nın illeri keşif turunda bu kez adresimiz İzmir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Tanıtım Vakfı’nın (İZTAV) yöneticisi Hande Arslanalp’ın evsahipliğinde üç gün süren gezimiz böyle başlıyor. İzmir’in ilçelerinden Alaçatı’da geçen hafta yapılan “Ot Festivali’nin” ardından bu hafta Urla’da Enginar Festivali var. Diğer yandan Gaziemir’deki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni fuar alanında üç fuar birden sürüyor. Kentte oteller yüzde 70 dolu. Festivallerle kente gelenlerin sayısının 500 bini bulduğu söyleniyor.
İzmir’de bizim uzaklardan göremediğimiz “dipten gelen bir değişimin” izleri bunlar. Bu izleri bazı rakamlar kanıtlıyor zaten. İzmir, Brookings Enstitüsü’nün 6 yıldır yaptığı en hızlı kentler sıralamasında 200 metropol arasında üst sıralara tırmanarak ikinci olmuş. Tahakkuk eden 55 milyar TL verginin 53 milyar TL’yi ödenmiş. Aldığı pay düştüğünde İzmir’in devlet bütçesine katkısı tam 31 milyar TL.

İSTANBUL’DAN GÖÇ

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre İzmir en fazla göçü İstanbul’dan alıyor. 2015’te 16 bin 129 İstanbullu İzmir’e göç etmiş. İzmir’in hızlı ve planlı büyümesinin bir nedeni var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu nedeni hazırladıkları stratejik planlara bağlıyor. Halka sorarak yerel kalkınma modeli uyguladıklarını anlatıyor. Kocaoğlu, “Kooperatifçilikle sağladığımız bu başarıları Türkiye bilmiyor ama Avrupa çok yakından biliyor, model oluyoruz” diyor. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ise Ankara’nın İzmir’e uzak durmasını, “Komşumuz Manisa üçüncü teşvik bölgesinde. Sanayici makinelerini söküp Manisa’ya taşınıyor” sözleriyle anlatıyor. Tepecik Filarmoni Orkestrası, Adnan Saygun Opera Binası, Can Ortabaş’ın Urla’da Toscana’yı aratmayan, yılda 80 bin yerli yabancı “şarap tutkununun” ziyaret ettiği bağı ile İzmir kabuğunu kırmış, umut oluyor. Bir süre önce Alliance’ın operasyon merkezini İzmir’e taşıyacağı haberleri çıkmıştı. Bu trend hızlanacak gibi görünüyor!

MÜLTECİ ÇOCUKLARA YETENEK MERKEZİ

Tülay Demir Oktay üçüncü kuşak bir gurbetçi. Hollanda’da doğmuş, büyümüş. Marnix Akademi Pedagojik Bilimler bölümü mezunu. İlgi alanı çocukların öz yeteneklerini ortaya çıkarmak. Oktay 2013’den beri Türkiye’de yaşayan bir işkadını aynı zamanda. Türkiye’deki çocukların özyeteneklerini ortaya çıkarmak, geleceğe hazırlamak için çalışmalar yapıyor.

Oktay’ın bugünlerde önemli bir projesi var. Hollanda merkezli Talend By TD isimli sivil toplum örgütünün kurucusu olan Oktay, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Maher Nasser ile ABD ofisinde buluştu. Projesi Ürdün, Suriye ve Türkiye’deki mülteci kamplarında yaşayan çocukların öz yeteneklerini ortaya çıkarmak. Bunun için ‘Yetenek Merkezleri’nin kurulması konusunda fikir birliği sağladı. Oktay aynı zamanda göçler sırasında kaybolan 10 bin çocuk için de farkındalık yaratacak bir proje sürdürüyor. Göç eden çocukların çizdiği resimlere ulaşan ve bu resimleri analiz eden Oktay, bir de sergi planlıyor. Oktay, şunları söylüyor: “Türkiye’de 3 milyona yakın mülteci var. Çoğu çocuk ve kadın. Ayrımcılık yapmayıp insanlığı ön planda tutmalıyız. Çocuklarımıza bunu aşılarsak diğer çocukları ötekileştirmezsek daha kolay olur bazı şeyler. Doğru yönlendirirsek Türkiye’ye katkı sağlayacak bireyler yetişebilir.”

X