Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seni hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz!

Geçtiğimiz günlerde Etiler’de bir kafede takılırken, yanımdan yapımcı Murat Yıldırım, nam-ı diğer Moko Murat geçti. Beni görür görmez yüzünde kocaman bir gülümse belirdi.

Seni hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz

Belli ki yine aklında yapacağı yeni işler, kalbinde de onların heyecanı vardı. Hiç vakit kaybetmeden “İzzet sana çok güzel bir haberim var” diye balıklama daldı muhabbete...
“6 Aralık’ta piyasaya çıkacak bir Zeki Müren’e saygı albümü hazırlıyoruz. İsmi de ‘İşte Benim Zeki Müren’!” Yaptığı işleri anlatırken gözleri parlayan insanlara bayılıyorum. İçimdeki tembel çocuğun tekrar kendine gelmesini sağlıyorlar. “Peki kimler var bu albümde?” diye sorduğumda Murat çoktan karşımdaki boş sandalyeye kurulmuştu bile...

Seni hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz

Halit Ergenç babasının şarkısını seslendirecek

“Kimler yok ki abi! Muazzez Abacı, Emel Sayın, Göksel, Kıraç, Funda Arar, Sibel Can... İlk sürprizimiz ise Halit Ergenç, ‘Şeytana Uyduk Bir Kere’yi söyleyecek!”
Bir yandan “Muhteşem Yüzyıl”ın Kanuni’sinden bu şarkıyı dinlemenin bünyede yaratacağı etkiyi düşünüyordum, diğer taraftan da ünlü oyuncuyu nasıl ikna ettiklerini... Şarkının söz ve müziğinin babası Sait Ergenç’e ait olduğunu öğrenince taşlar yerine oturdu.

Seni hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz

Teklifi Tarkan’a değil Murat Boz’a yaptık

“Tarkan da yakışırdı bu albüme” deyince, çalıştığı yerden soru gelen öğrenci mutluluğuyla cevap verdi.
“Tarkan’a teklif bile etmedik, çünkü neredeyse popüler tribute albümlerinin hepsinde yer aldı. Biz, Murat Boz’a teklif götürdük. Kabul ederse ‘Senede Bir Gün’ü Murat’ın sesinden dinleyeceğiz.”
Moko Murat, hiç susmadan anlatmaya devam etti...
“Asıl sürpriz ise Deniz Seki... 5-6 ay önce ortağım İlyas Tetik’le ofiste oturup albümün repertuarını oluştururken, Zeki Müren’den ‘Annem’ şarkısını dinlemeye başladık. Daha ilk mısrada ‘Bunu Deniz okursa süper olur, çünkü şarkı o zaman bütün kader mahkûmlarına gider’ dedim. İlyas Hoca’yla hemen Özgür Aras’ı arayıp durumu anlattık. O da ‘Muhteşem olur’ deyince çalışmalara başladık!”
Deniz’in o deniz gibi sesini ne kadar da özlemiştik gerçekten de! Ne güzel olurdu, onun yepyeni şarkılarını dinleyebilsek! “Ee Deniz nasıl bir tepki vermiş Özgür bunları söyleyince?” diye merakla sordum.

Seni hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz

Haberi alan Deniz Seki hüngür hüngür ağladı

“‘Burada beni bundan daha fazla mutlu edecek bir haber alamazdım, inanılmaz heyecanlandım’ deyip hüngür ağlamaya başlamış. Tabii bu iş düşündüğün kadar da kolay değil. Prosedürlere başlamak için hükümetin kurulmasını bekledik. Adalet Bakanlığı’na birtakım başvurular yaptık. Önümüzdeki günlerde de Ankara’ya gideceğiz!”
O suyundan bir yudum alırken, aklımdaki “İyi de Deniz’i stüdyoya götürmenize nasıl izin verecekler ki?” sorusunu hissetmiş olacak, anlatmaya devam etti.
“Aranjörlüğünü İskender Paydaş yapacak. Sadece bir laptop ya da cep telefonuyla cezaevine gidilip, Deniz’in sesi kaydedilecek. Şiir kısmını Sanat Güneşi’miz okuyacak, ardından da Deniz girecek şarkıya... Anlayacağın Zeki Müren ile Deniz düet yapmış olacak. 30-40 kişilik bir çocuk korosu da eşlik edecek. Samimi olarak söylüyorum, şu anda cezaevinde yatan ne kadar insan varsa onlara bu şarkıyı ücretsiz göndereceğim!”
Helal olsun be Moko sana! Zaten bir süredir, hem kulaklarımızın pasını silen hem de işin ustalarına saygı duruşu kıvamındaki bu tarz albümleri çok sever olmuştuk. Bir de o CD’nin kapağında ‘İşte Benim Zeki Müren’ yazınca, bu sevginin aşka dönüşeceğinden hiç şüphem yok!
Müzik ne kadar güçlü bir bağ, bütün kalpler arasında. Biri milyonlarca ışık yılı ötede, diğeri kalın duvarların arkasında olmasına rağmen sesleri getirecek onları bir araya!
Ne mutlu bize bu günleri yaşatan teknolojiye. Ne mutlu bu fikri gerçekleştiren emekçilere. Onların sayesinde yine ‘hep böyle bileceğiz, Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinleyeceğiz’...

Şarkı listesi

* Muazzez Abacı-Bir Gönül Hikâyesi
* Kıraç-Berduş
* Sibel Can-Manolyam
* Belkıs Özener&Ferda Anıl Yarkın- Tekrar Bana Dönsen
* Emel Sayın&ENBE Orkestrası- Hayat Bazen Tatlıdır
* Enrico Macias-Beni Terk Etme
* Mustafa Ceceli-Beklenen Şarkı
* Göksel-Bir Demet Yasemen
* Funda Arar-Şimdi Uzaklardasın
* Deniz Seki-Annem
* Boğaziçi Üniversitesi Korosu-İşte Benim Zeki Müren
* Halit Ergenç-Şeytana Uyduk Bir Kere

X