Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu kızı rahat bırakın, o dünyaya görevli gelmiş

Biraz mitolojiye ne dersiniz?

Çok uzaklara değil, suyun öte yanına, Yunanistan’a gidiyoruz...
Hikâyemizin baş kahramanlarından biri, Apollon. Kendisi Yunan mitolojisinde müziğin, sanatın, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı. Bir başka ‘vasfı’ daha var onun... Geleceği görmek ve kehanetlerde bulunmak.
Günlerden bir gün bu ‘Bilici Tanrı’, Truva’nın son kralı Priamos’un kızı Kassandra ile karşılaşır. “Nasıl bir güzellik” diye geçirir içinden. Kassandra da az değildir, Apollon’a cilveli bir bakış atıp yanına yaklaşır. Aralarındaki muhteşem elektrik bir öpücükle taçlanır.
Apollon, bu güzel kadından çok etkilenmiştir. Ona bir hediye vermelidir... Koskoca Apollon sevdiği kıza çiçek alacak değil ya! Kassandra’ya geleceği görme yeteneğini bahşeder.
Genç kız çok mutludur. Fakat gözlerini kapadığı an gördükleri onu dehşete sokacaktır. Çünkü Apollon’un Truva’nın yıkılmasına sebep olacağını görür. Ve suratına tükürür...
Apollon çok sinirlenmiştir. Hediyeden sonra sıra, şimdi cezasını vermeye gelmiştir. Bundan böyle Kassandra geleceği görecek ama kimseyi kehanetlerine inandıramayacaktır...
Gördüğünüz üzere ‘fala inanma ama falsız da kalma’ durumları ta o zamanlardan beri insanların içine işlemiş. Geleceği görmek hep bir lütuf olarak bilinmiş.
Yıl artık neredeyse 2015... Geleceği görmekse hâlâ bir lütuf... Kendine bunu meslek edinmiş pek çok kişi var. Ama ben tahminlerine çok güvendiğim, geçen yıl aynı dönemde yaptığımız röportajdaki öngörülerinin hemen hemen hepsi tutan Aslı Güder’le bir araya gelip bizi yeni yılda nelerin beklediğini konuştum.
Oturup Türkiye’den ünlülere, futbol dünyasından dünyanın bizzat kendisine uzanan bir ‘gelecek’ turu attık.
Söylediklerine ister inanın ister inanmayın, fakat şunu bilin ki talihsiz Kassandra’nın aksine bizim Aslı’nın kehanetlerine inananların sayısı oldukça fazla...

Bu kızı rahat bırakın, o dünyaya görevli gelmiş

Nasıl fark ettin gözünün diğer insanlardan daha ‘açık’ olduğunu?
- Küçükken anneme “Kapı çalacak, biri gelecek” diyordum ve 10 dakika sonra bu gerçekleşiyordu. O zamanlar durumun tam olarak farkında değildim. Yaşadıklarımı bir oyun haline getirmiştim.

Kapılar çalınmadan zil sesi duyarken kaç yaşlarındaydın?

- Her şey 8 yaşında başladı. Tam anlamıyla neyin ne olduğunu anlamam dört yılımı aldı.

Ne oldu da durumun farkına vardın?

- Rüyalarımı ertesi gün yaşar hale gelmiştim. Bir gece evimizdeki eşyaların taşındığını görüp, kalkar kalkmaz anneme anlattım. Ertesi gün icra memurları gelip bütün eşyalarımızı alıp götürdü. Bunun gibi daha pek çok örnek yaşadım.

Neydi bu olağanüstü duruma annenin tepkisi?

- “Kızım şimdi ne olacak?” diye sorular sormaya başlamıştı. Sanırım benim öngörümü biraz da annemin bu endişeleri açtı. 12-13 yaşlarında hissettiklerimi daha açıkça söylemeye başlayınca, kadın cinlere karıştığımı zannedip beni hemen mahalledeki caminin hocasına götürdü.

Hoca ne dedi?

- “Bu kızı rahat bırakın, uğraşmayın. O dünyaya görevli gelmiş, gönül gözü açık” dedi. En azından kötü bir enerjinin olmadığını anladık ve rahatladık.

Sosyeteden politikacılara, sporculardan sanatçılara neden birçok kişi bugün senin peşinde dersin?

- Sadece iyi niyetli ve pozitif enerjiyle spiritüel danışmanlık yapıp insanları bu şekilde yönlendirdiğim için olabilir. Kötü bir şeyi bile uygun bir biçimde söylemenin doğru olduğuna inanıyorum. Ben, bana Allah tarafından verilmiş bu hediyeyi insanların hayatlarını daha olumlu hale getirmelerine yardım etmek için kullanıyorum.


İŞTE ASLI’NIN 2015 KEHANETLERİ

Türkiye’yi neler bekliyor?

Bir: Mart 2015’e kadar bu yılın etkilerini ve uzantılarını hissetmeye devam edeceğiz. Gerçek, yeni yılın mart ayı ile birlikte bize merhaba diyecek.

İki: Nisan itibariyle Türkiye derin bir oh çekecek, ancak 2014’ün uzantısı olan ocak ve şubat aylarında ülkemizi bıçak sırtı bir dönem bekliyor.

Üç: Uç düşünceler, keskin çelişkiler yüzünden herkes zarar görebilir, aman dikkat! Devlet büyükleri, yöneticiler, CEO’lar ve patronlar kesinlikle aşırı otoriteden ve sertlikten uzak durup hoşgörülü olmak zorundalar. 2015’in ilk altı ayında bu kişiler öfke ve kinleriyle sınanacaklar, yılın ikinci yarısında ise rüzgâr ekenler fırtına biçecek.

Dört: Türkiye ile Ermenistan arasındaki buzlar bu sene eriyecek. Dünya bu iki ülkenin yakınlaşmasını hayretle izleyecek.

Beş: Türkiye, İran ve Amerika arasında umulmadık bir stratejik ortaklık sağlanacak ve bu durum Ortadoğu’daki dengeleri değiştirecek.

Altı: Önlem alınmazsa Trakya’da yaşanacak şiddetli bir deprem kayıplara sebep olabilir.


Yeşil sahalarda neler olacak?

Fenerbahçe: Yönetimde yaşanacak kaoslar, Başkan Aziz Yıldırım’a şoke edici kararlar aldırabilir. Şampiyonluk kupasına giden yolda çok şanslı olan Fenerbahçe, iç çatışmalar ve hukuki sorunlarla yine bol bol kendisinden söz ettirecek.

Galatasaray: Yeni dönemde geçmiş yıllarda Galatasaray’a hizmet etmiş bir isim, başkanlık koltuğuna oturabilir. Para ve yönetim sıkıntısı çeken kulüp, yılın ilk yarısından sonra derin bir nefes alıp rahata kavuşacak. Ve en büyük rakibi Fenerbahçe’yle şampiyonluk yarışında kıran kıran bir mücadele verecek.

Beşiktaş: İkinci yarıdaki puan kayıplarıyla Beşiktaş, ligin zirve yarışından kopacak. 2015’i yatırım yılı olarak geçirip 2016’da yıldızı parlayacak.

Trabzonspor: İç karışıklıklar yeni senede de Karadeniz ekibinin yakasını bırakmayacak. Sahada yapacaklarından çok, 2015’te de aralarında iç çekişmeleri konuşacağız.

Başakşehir, Bursaspor, Gençlerbirliği ve Gaziantepspor bu yıl ligin sürpriz takımları.

Yeni dünya hastalığı: Tükenmişlik sendromu

Bir: 2015’te uydularda yaşanacak sorunlar nedeniyle özellikle telekomünikasyon ve elektronik sistemlerde büyük çöküşler yaşanacak.

İki:
Hollywood filmlerindeki gibi olmasa da dünya yörüngesine yaklaşan bir göktaşı yürekleri hoplatacak.

Üç:
Büyük sağlık sorunları yaşayan Papa, marjinal dini yorumlarla dünya gündemine oturacak.

Dört:
2015, suyun ve denizlerin gücünün hissedileceği bir yıl olacak. Deniz taşımacılığında büyük kazalar, nükleer bir denemenin faciaya dönüşmesi, denizlerden gelebilecek depremler ve sulardan bulaşabilecek hastalıklar, birçok ülkede gazete manşetlerine taşınacak.

Beş:
Daha önce patlamış bir volkanın yeniden hareketlenmesine şahit olacağız.

Altı:
İngiliz kraliyet ailesi, bir ölüm ve bir nişanla dünya gündemine oturacak. Ölümden sonra yaşanan miras kavgaları ve karışıklıklar aylarca sürecek.

Yedi:
Dünyanın önemli başkentleri, terör saldırılarının hedefi haline gelecek. Özellikle havaalanları, metro istasyonları ve tren garlarına yapılacak silahlı saldırılar toplu ölümlere sebep olacak.

Sekiz:
Deri kanseri, Alzheimer ve norölojik hastalıklar hızla artacak. İnsanlar şifayı yaşadıkları topraklarda yetişen bitkilerde bulacaklar. Dünya hızla kimyasal ilaçlardan uzaklaşıp kocakarı ilaçlarına geri dönecek.

Dokuz:
Tükenmişlik sendromu, bulaşıcı bir hastalık gibi yayılacak. İnsanlar mesleklerini terk edip başka alanlara yönelecekler.

Bu kızı rahat bırakın, o dünyaya görevli gelmiş

Putin kalbine dikkat etsin!

Bir: Önümüzdeki 18 ay boyunca büyük ekonomik sıkıntı yaşanacak.

İki:
Putin her ne kadar eylül ayından sonra yeni bir yönetim stratejisiyle sorunların üzerinden gelmeye çalışsa da ülkesini krizden kurtarmayı başaramayacak.

Üç:
Rusya, yaşayacağı ekonomik krizi Çin’den gelecek yardımlarla aşacak. Yılın son aylarına doğru bu iki ülke arasında imzalanacak askeri ve ekonomik koalisyon, ilerleyen yıllarda Amerika’yla güç savaşına girecek.

Dört:
Sportmen yapısına rağmen Putin kalp ve beyin damarlarında yaşanan sorunlar nedeniyle yılın sonunda büyük sağlık problemleri yaşayabilir.


Amerika, yeni bir kuzey-güney savaşına gebe!

Kuzey ve güney eyaletleri arasında yaşanacak büyük sorunlardan dolayı Obama, 2015’te koltuğunda rahat yüzü göremeyecek. Özellikle New Orleans’ı etkileyecek büyük bir doğal afet yaşanabilir.

Ekonomide durum

Bir: Dolar 2,70’i, Euro 3,20 TL’yi zorlayacak. Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek.

İki:
Bankada parası olanlar dikkatli olsunlar, çünkü diğerlerine göre daha yüksek faiz oranlarına sahip bankalardan üç tanesi geçmiş dönemlerde olduğu gibi kriz yaşayıp kapanabilir.

Üç:
İstanbul, yabancı yatırımcıların cenneti haline gelecek. Piyasalar çok sayıda büyük Türk şirketinin batışına şahit olacak.

Dört:
İMKB’de inişli çıkışlı günler yaşanacağı için borsaya yatırım yapanlar, yüreği ağzında gezecekler.


Ünlüleri neler bekliyor

Oscar yarışından elenen Nuri Bilge Ceylan, global bir ödül alıp yeni filmi için dünyaca ünlü bir aktörle anlaşma yapacak.

Belçim Bilgin yapacağı bir projeyle adını yurtdışında duyurup ünlenirken, aynı başarıyı özel hayatında gösteremeyecek gibi duruyor.

Kamera önünden arkasına geçecek olan Okan Bayülgen’in aşk hayatı yer yer mutedil dalgalı ve sağanak yağışlı olacak.

Cem Yılmaz ile ciddi bir ilişki yaşayacağına inanmadığım Ayşe Hatun Önal, dünyaca ünlü bir starla düet yapıp Avrupa’da kendinin bile inanamayacağı bir çıkış sağlayacak.

Gülben Ergen, eşiyle ortak bir şirket kurup alkolsüz içecek sektörüne girecek.

Serenay Sarıkaya, herkesin yakından tanıdığı farklı bir isimle aşk yaşayarak magazin gündemine bomba gibi düşecek.

Çağatay Ulusoy, mahkeme kapılarındaki davalarından tereyağından kıl çeker gibi sıyrılacak.

Beren Saat-Kenan Doğulu çiftinin bebekleri olacak.

Tuba Büyüküstün’ün evliliğinin üzerinde karabulutlar dolaşıyor. Eylül ayından sonra Ortadoğu’ya açılacak.

2015’te çıkacak bir yasa, sanki Deniz Seki için çıkmış olacak ve şarkıcı bu yıl özgürlüğüne kavuşacak.

Arda Turan bu sene hiç olmadığı kadar aşık olup evlilik yolunda hızlı adımlar atacak.


Karadan yıkamadıkları Esad’ı denizden yıkacaklar

Esad’ı 2015’te gerekli önlemleri almazsa kötü bir son bekliyor. Kara saldırılarında her türlü tehlikeyi önlemeyi başaran Esad’ı deniz gelen büyük bir darbe yıkabilir.


X