"İdil Tatari" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İdil Tatari" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İdil Tatari

İdil Tatari

Hayatı BÜYÜK Yaşamak

28 Mayıs 2017

Bu kadar cesur, bilgili ve üretken sanatçı ve gazetecilerle aynı havayı solumak, tecrübelerini dinlemek benim için muazzam bir tecrübe oldu. Hayatı büyük yaşamak gerektiğini fark ettim. Anlamlı bir hayat için; araştırmanın, öğrenmenin ve bildiklerimizi paylaşmanın şart olduğunu bir kere daha anladım.

“Ustalara Saygı” geceleri, Beşiktaş Belediyesi tarafından organize ediliyor. Takip etmenizi ve fırsat buldukça gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. İnanın bizim neslin, Ustalardan öğrenecek çok şeyi var!

Size Ramazan Ayı boyunca menü sözü vermiştim. Günün menüsü oldukça pratik ancak bir o kadar da lezzetli. Şimdiden afiyet olsun!

DÜĞÜN ÇORBASI

Malzemeler:

250 gram Kuzu Gerdan

1,5 lt Su

Yazının devamı...

Ramazan Menüleri

27 Mayıs 2017

İlk menüm hem besleyici, hem de çok lezzetli! Sizler de tarif isteklerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın!

Yarın görüşmek üzere.

YAYLA ÇORBASI

Malzemeler:

500 gram Süzme Yoğurt

100 gram Yoğurt

3 Yumurta Sarısı

Yazının devamı...

30’dan sonra her şey yasak mı?

21 Mayıs 2017

30 yaşıma kadar 3 şehir, 3 sektör, 5 iş değiştirdim ve bu sözler hep kulağımda çınladı. 29 yaşında youtube kanalımı açıp, mutlu olduğum bir işe sahip olduğumda çok rahatlamıştım; zira treni kaçırmaktan son anda yırtmıştım!

Ancak şu an dönüp bakınca fark ediyorum ki; arkadaşım babası sözlerinde hatalı.

Bence insan, hayatının her döneminde U dönüşü yapabilmeli. 

50’sinde 20 senedir çalıştığı bankadan bir anda istifa edip, çiçekçi açabilmeli mesela…

Yapamazsın”, “çok zorlanırsın”, “hayal alemindesin”, “hayatın gerçeklerini unutma” diyenlere kulaklarını tıkayıp; bildiğini okuyabilmeli, risk alabilmeli.

Toplumun çizdiği yoldan şaşıp, kendi yolunu bulabilmeli. Herkes sola giderken, bir anda rotasını bambaşka bir yere çevirebilmeli. Kısacası her yaşta, her konumda, mutlu olmadığı durumları değiştirebilecek gücü hissedebilmeli.

Yani cesur ve gözü kara yaşamalı bence hayatı. Bazen derin bir nefes alıp, balıklama dalmalı! Siz ne dersiniz?

Yazının devamı...

Y bitti, sıra Z’de!

20 Mayıs 2017

Biz kimiz? 

Ne yer, ne içeriz? 

Neden söz dinlemiyoruz?

Teknolojiye neden bu kadar bağlıyız? 

Tembel miyiz?

Üretir miyiz / tüketir miyiz?

Pazarlama uzmanları uzun yıllar bizi araştırdı durdu! Hakkımızda pek iyi şeyler söylenmemiş olabilir ama nefis bir kuşak olduk bence. Hakkını arayan, hayallerinin peşinden koşan, yalana tahammül etmeyen, yargılamayan, öncü ve güçlü bir kuşak…

Ancak artık modamız geçti, sırada Z var! 1995’ten sonra doğan bu kuşak artık iş hayatına dahil olmaya başladı. Haliyle uzmanlar bizi rahat bırakıp, bu sefer de gözlerini Z’ye dikti!

Yazının devamı...

 Anneler gününüz kutlu olsun

14 Mayıs 2017

Hayatınız hem çok kolay, hem de çok zor oluyor anne olunca.

Kendinizi hem çok güçlü, hem de çok zayıf hissediyorsunuz.

Aynı anda omuzlarınızda dünyanın hem en ağır, hem de en hafif yükünü taşıyorsunuz.

Kalbiniz hem korkudan, hem de sevgiden çarpıyor.

Yazının devamı...

Hayat kötü yemek yemek için çok kısa

7 Mayıs 2017

İnanın, tadan insanlar birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsun, lezzetli bir lokmadan sonra yüzlerine yerleşen ifade aşağı yukarı aynı oluyor.

Güzel bir yemek, en gergin insanı bile anında yumuşatabiliyor.

Geçenlerde katıldığım bir panelde, Alman bir blogger arkadaşım “hayat kötü yemek yemek için çok kısa!” dedi.

Bu söz çok hoşuma gitti ve yemekle ilgili sevdiğim sözleri sizlerle paylaşmak istedim. Tabi onlara uyduğunu düşündüğüm yemek tariflerimle. 

Siz ne dersiniz? İyi bir yemek bütün problemleri çözebilir mi?

NE YEDİĞİNİ SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM

Ben pizza olmak isterim diyenler için; Ev Yapımı Pizza

Yazının devamı...

Uzun ve sihirli sofralar

6 Mayıs 2017

Böyle akşamlarda usta şair Edip Cansever’in dizeleri gelir aklıma:

”Otursak bir akşam üzeri, sen bana hiç bilmediğim bir hikaye anlatsan. Bildiğim bir hikaye de anlatsan, ben bilmezden gelirim, söz.”

Yılın en güzel zamanındayız. Koca bir yaz, nice uzun sofralar bizi bekliyor... Yazıyı da bu sihirli sofralara yakışacak meze tariflerim ile noktalıyorum. Yarın yine beklerim!

Patlıcan Salatası

Malzemeler:

6 adet Közlenmiş Patlıcan

1 adet Kırmızı Soğan

4 adet Köy Biber

Yazının devamı...

Erkekler ağlamaz!

30 Nisan 2017

 Bu liste uzar gider değil mi? 

Bu konuda en titiz davrananlar bile farkında olmadan ayrımcılık yapabiliyor. “Adam akıllı” diyoruz, “kız gibi” diyoruz, sözlerimizin ağırlığının farkına varmadan günlük hayatımızda ayrımcılık yapmaya devam ediyoruz. 

İsveçliler ne yapıyor?

1998 yılında, İsveç eğitim sisteminde yeni bir akım başladı. Cinsiyet ayrımcılığına son vermek için, okullarda bu konu üzerine ciddi çalışmalar yapılmasına karar verildi. Böylece şimdiki nesilde olmasa bile, gelecek nesillerde ayrımcılık yok olabilirdi.

Bunun üzerine 2011 yılında İsveç’te bir anaokulu şimdiye kadar görülmemiş bir eğitim şekli uygulamaya başladı.

Egalia isimli anaokulunda, kız ve erkek kelimeleri yasak. Çocuklar ve öğretmenler birbirlerine sadece “arkadaş” diye hitap edebiliyor. Bütün oyunlar birlikte oynanıyor, kızlar bebek, erkekler araba oynar gibi klişe düşüncelerden uzak duruluyor.

Diyelim erkek çocuklardan biri elbise giymek istedi, okul yönetimi bunu doğal karşılıyor ve izin veriyor. Çocukların seçimlerine saygı duyuluyor. Her anlamda eşit yetiştirilen bu çocuklar haliyle, birbirleriyle kaynaşıyor ve diğer okullardaki gibi kızlar ve erkekler arasında gruplaşma yaşanmıyor.

Yazının devamı...