"Hulki İlgün" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hulki İlgün" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Hulki İlgün

Federasyon böyle olur

14 Temmuz 2001

Turgay Demirel </B>başkanlığındaki federasyon, öncelikle <B>Aydın Örs</B>'ün coach'luğu ve <B>Doğan Hakyemez</B>'in menajerliğin de <B>Türkiye</B>'mizin yetiştirdiği birbirinden değerli basketçi evlatlarımızı seçti.

Önce <B>İstanbul</B>'da, daha sonra <B>Almanya'</B>da kamplara aldı. Özel maç ve seminer programları hazırlayıp <B>Avrupa'</B>da şampiyon olmaya namzet bir takım yarattı.

Basketbola gönül verenlerden, ne olumlu eleştiriler geldi görmenizi isterdim. Arada <B>AEK</B>'dan <B>Panathinaikos</B>'a yaptığı transferle <B>Yunanistan</B>'ı ayağa kaldıran spor elçimiz <B>İbrahim Kutluay</B>'la, <B>NBA</B>'deki elçimiz <B>Hidayet Türkoğlu'</B>na yapılan övgüler görülmeye değerdi.

Ben de ulusumuz adına basketbolcularımıza daha bugünden başarılar diliyor, onlardan <B>"Avrupa Şampiyonluğu bekliyoruz"</B> diyorum.

<b>ABACI'YLA 11'LERİ YAPTIK</b>


<B>Muazzez Abacı</B>'yla yaklaşık 30 yıllık bir dostluğumuz var. O'nu kimselerin tanımadığı ve<B> Ankara Radyosu</B>'nda <B>"KORİST"</B> olarak şarkı söylediği dönemlerde tanımış ve "<B>Bu çıtı pıtı kız, şahane sesi ve yorumuyla ortalığı yakıp yıkacak"</B> demiştim.

Haklı çıktım. O günlerin <B>Muazzez</B>'i, bugün sanat dünyamızın muhteşem <B>Abacı'</B>sı olup çıktı. Bir gün için ayrılmadık, bir an için kırmadık birbirimizi. Daima dost, daima ağbi kardeş olduk. Yıllar boyu <B>Hicaz</B>'ların, <B>Hüzzam</B>'ların arasında yoğrulup bugünlere geldik.

Yazının devamı...

Mehmet Cansun’a yakışır

7 Temmuz 2001
İstanbul Ayazpaşa'dan Akın Doğrusöz ve arkadaşları ‘‘Süren'in sonu böyle olmamalıydı. (Gidiyorum.. Kalıyorum..) sözleriyle bizleri aylardır oyaladı. Üstelik medyadaki olumsuz haberler üstüne şaşırıp kalıyoruz. Süren'e hiç yakıştıramıyoruz. Öte yanda transferleri tam olarak gerçekleşmemiş bir takımla İsviçre'deki ilk deneme maçını kazandığımız halde ne zevkini ne de sevincini tadamadık.

Gençlere her zaman evet ama, unutmayalım, önümüzdeki sezon için hayalimizdeki Cimbom bu Cimbom değildi. Kısaca yönetimdeki kargaşa, takım tertibini bile etkiliyor. Bu nedenle önümüzdeki kongrede bir an önce yeni başkanımıza kavuşmak istiyoruz.

Adaylara bakıyoruz, geçmişin dev isimleri adeta kaçacak delik arıyor. Başkanlık kala kala iki isme kalıyor.

Bizlere göre Cansun halen olayların içinde yaşayan ve Galatasaray liseli bir aday. Üstelik çok iddialı. Rakibi Ateş Ünal Erzen'de iyi ama, Cansun daha tecrübeli. Haksız mıyız Hulki bey.

Bunun takdiri öncelikle sayın kongre üyelerinin. Ben Mehmet Cansun'u kısa pantolonuyla daha Galatasaray Lisesi'ne girerken tanıdım.

Mehmet'ciğim benim 60 yıllık kardeşden öte dostum, Kamera Reklam'ın sahibi ve Fenerbahçe'li Divan üyesi sevgili Nihat Boytüzün'ün kayınbiraderidir.

Çok yakışıklı Cimbom'ludur, bir terbiye abidesidir. Melek gibi kalbi vardır. Başkan olacağına inanıyorum.

Ancak karar yine de Galatasaray'lılarındır. Sonu hayırlı olsun.

BÜYÜK ŞİFO

Kaptan Mehmet'in jübile kararına sevgili Fatih Terim'in sahip çıkıp yeni takımı Milanİstanbul'a getirme kararı üstüne telefonlar, fakslar yağdı servise.

Taraflı tarafsız tüm sporseverler adeta hizmet yarışına girip, ‘‘Futbolumuza, özellikle Beşiktaş ve Milli Takımımıza yıllarca şerefle hizmet veren Şifo'muzu unutulmayacak bir jübile ile uğurlamak istiyoruz. Bir an önce satışa çıkacak davetiyelerimizi almak için sabırsızlanıyoruz?’’ diye soruyorlar. Ne demek arkadaşlar? Şifo'yu daima sevdim ve takdir ettim. Jübilesini ben de heyecanla bekliyorum.

Bu nasıl iskelet?

‘‘Eldeki kalecilerin moralini bozmuşsun. Defansda Ali Eren, Karhan, Sellami, Rahim ve Münch'e güle güle demişsin. Ayhan ve Fazlı'yı rakiplere sallamışsın.

Nouma almış başını çekip gitmiş. Ne defansın belli, ne de forvetin. Ondan sonra tanınmamış isimlerle yepyeni bir Karakartal'ı uçurmaya çalışıyorsun?’’

Telefondaki seslerin sahipleri İstanbul Edirnekapı'dan Tunç Evrenos ve arkadaşları özellikle Daum'a sesleniyorlar. ‘‘Seni seviyor ve takdir ediyoruz. Ancak yaptığın transferlerle nasıl bir iskelet kuracağını çok merak ediyoruz’’ diyor benim düşüncemi soruyorlar.

Bu konuda tanıdığım gerçek Beşiktaş'lı ve Türkiye Yarışatı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Bahadır Gödek'de faksında en güzel yanıtı veriyor. ‘‘Daum transferleri isme göre değil, yerine göre yapıyor beyefendi. Bu işi iyi biliyor’’ diyor.

Sayın Gödek bana göre en doğruyu söylüyor.

Fenerbahçe doğru yolda

Sarı lacivertliler sezonu rakiplerine göre serin kanlı bir taktikle sürdürüyor.

Hal böyleyken geçen gün Şile'de ilginç bir Fenerbahçe'li topluluğun içinde buldum kendimi. Aydın ve Serkan Kapancı, Zeki Keçeci, Ömer Başak, Hv.Yzb.Kutay Karaca ve As.Şb.Bşk. Üst.Tgm. Hakan Ordukaya'dan oluşan bu kopkoyu Fenerli grup, ‘‘Şampiyonluk tamam, Fener'imize canımız kurban. Alınan tüm kararlara saygımız sonsuz.

Ancak transfer konusunda rahat değiliz. Özellikle kalemizde Rüştü ile defansın solunda Abdullah çok yanlız kaldı. Yedekleri var ama, yeterli olduklarını sanmıyoruz. Ayrıca geçen sezonu unutmuyoruz. Allah korusun, ya Rüştü'müzle Apo'muza bir şey olursa ne yaparız’’
dediler.

Ertesi sabah telefonda İstanbul Ambarlı'dan Tayfun Civelek de aynı konuyu dile getirince, yanıtları hazırlarken bir de bilen kişiye danışmaya karar verdim.

Unutamadığım gol kralımız ve halen İstanbulspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman'a baş vurdum. İşte aldığım cevap.

‘‘Fenerbahçe transferlerde çok akıllı bir yolda. Yönetim, teknik yönetim ve futbolcular tam bir uyum içinde.

Sayın Denizli ve sevgili Oğuz'un bu işleri hepimizden daha iyi bildiğine ve yakın olarak izlediğine inanıyorum.

Takımda yanlız Rüştü ve Abdullah değil, öteki sporcularında allah korusun başlarına ters bir olay gelecek diye düşünürsek, o zaman sahaya 11 değil, 22 futbolcuyla çıkmamız gerekir.

Herşeyin ötesinde bugün için Rüştü de, Abdullah da çok sağlam bir yapıdalar. Tanrı nazarlardan korusun. Yedeklerine gelince, bu benim değil, Fenerbahçe'nin ilgili yönetmenlerinin kararına göre oluşabilir. Üstelik transfer daha devam ediyor.’’

Buyrun bakalım sevgili Şile'liler ve Civelek kardeşimiz. İşte endişelerinize en yetkili ağızdan güzel cevap. Herhalde rahatladınız.

Bu uyarınız için sizleri kutluyor, cevabı içinde sevgili Aykut'uma bir kez daha teşekkür ediyorum.


Bir Derviş eksik!

F.Bahçe'de görevi teslim alan yeni yönetim, Kanaryalarına gönül verenleri sevince boğdu.

Başta Başkan Aziz Yıldırım olmak üzere yedekleri dahil tüm yöneticilerin yüksek tahsilli, paralı pullu ve ekonomimizin dev firmalarının sahibi oluşu üstüne, taraftarlar da mutluluklarını çeşitli faks ve telefonlarda dile getirdiler.

İstanbul Best TV'den Nalan Koray ‘‘Fener yönetiminde bir de sayın Kemal Derviş olsa, vallahi Fenerbahçe'yi değil, devleti verin yönetsinler’’ diyor.

Ben de bu ilginç öneriye aynen katılıp sporseverlere iletiyorum.


TRT'YE YİNE ÖVGÜ

Faks Ankara'da Erdem Uzunyayla ve arkadaşlarından geliyor. ‘‘ Hulki ağbimiz. Hafta içinde TRT'mizde (Ah bu şarkılar) isminde bir program izledik. Vedat Kaptan Yurdakul yönetti. Şahane bir Hicaz faslını takiben bizlere önerdiğiniz sanatçılardan, Lale Mumcu, Gökhan Sezen ve Melda Kuyucu'dan çok güzel şarkılar dinledik. Programın sonunda Ayşe Taş şahane bir konserle hepimize unutamıyacağımız bir gece yaşattı.

Bilmiyoruz izlediniz mi? Bizler sporseverler olarak hep sizin kulaklarınızı çınlattık. Spor aşkımızın yanı sıra, Türk Sanat Müziği ve fasıl aşkını da aşıl dığınız için sizi kutluyoruz.

Yeni sezonda başta Fenerbahçe'miz olmak üzere tüm takımlara başarılar diliyoruz.’’

Arkadaşlar, ben de sizleri, spor ve sporcunun yanında, sanat ve sanatçılara değer verdiğiniz için kutluyorum.

HİCAZ FASLI

Devir ekonomi devri. Bu nedenle, spor dışındaki uğraşınızda devletimizin sesi TRT’yi dinlemenizi öneriyorum.

‘Fasıl’ı da sevinç ve üzüntülerimize ortak olduğu için seviyorum. Hele ‘Hicaz faslı’na bayılıyorum.

Önerdiğim sanatçılara gelince, hiç birisini tanımıyor, sadece Tv'de izlediğim kadarıyla, sesleriyle beni etkileyenleri tercih ediyorum.

Sizler adına dileklerinizi her zaman Genel Müdür sayın Yücel Yener ve Program Müdürlerine iletiyor, gösterdikleri yakınlığa da teşekkür ediyorum.

Hulki ilgun
Yazının devamı...