"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

O ses Adele'in mi?

Pazar gecesi X Factor İngiltere’nin reklam arasında yayınlanan 30 saniyelik mistik kadın vokalli advetorial Twitter’a bomba gibi düştü.

O ses Adelein mi


İngiltere’nin en çok izlenen yarışma programlarından biri olan X Factor’un reklam arasında yayınlanan kimliği belirsiz bu ses için kamuoyu kararını verdi, o ses Adele’e ait. Pazar gecesi reklamın yayınından kısa süre sonra, X Factor Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasında en üst sıraya tırmanırken, sosyal medyadaki sohbetler bir süre sonra yarışmadan çok reklamdaki sesin kimliği konuşur oldu.Henüz sanatçı ve plak şirketinden televizyonda yayınlanan bu minik ses kaydına dair herhangi bir resmi açıklama gelmezken, BBC’den, Guardian’a, Billboard’a çeşitli medya sitelerine göre  Adele yayınlanan bu kısa reklamla piyasayı yeni albümü öncesi kendisine hazırlıyor.  

2015’in en iyiler listeleri ufaktan zihinlerde filizlenedursun, Adele’in albümü her şeyi altüst edecek bir merakla gümbür gümbür geliyor. Önümüzdeki günler bize Adele ile ilgili daha büyük haberleri garantiler nitelikte, bir sabah kalktığımızda Adele’in 3. albümü sürpriz bir biçimde  yayınlanmış olursa şaşırmamak gerekli.

AMY’NİN BELGESELİ VİZYONDA

O ses Adelein mi

Uzun süredir konuşulan, vizyona girdiği ülkelerde izleyenleri gözyaşlarına boğan Amy Winehouse’un belgeseli ‘Amy’ nihayet Türkiye’de de gösterimde.

Bu sene Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi yapıldığından beri merakla Türkiye’deki gösterim tarihini bekliyordum. Geçtiğimiz Cuma günü film vizyona girdiğinde tüm hafta sonumu ona göre planladım biletimi alıp Amy’i izlemeye gittim. Filmi izlerken Amy’nin başarısının ivmelendiği bölümlerde tarifsizce o kadar sevindim ki, sanki filmin sonunda Amy’nin vefat haberini hiç almayacakmışım gibi hissettim uzunca süre.

2 saat boyunca tek amacı şarkı söylemek olan, kendine değil ama müziğe olan inancı ilk günden beri tam olan bir kızın hikayesini izledim. Şöhretin ağırlığıyla kendine olan güvenini uyuşturucu ile dengelemeye çalışan ve sonunda da her şeyi kaybeden Amy’nin engel olunamaz sonu gerçekten bir yumruk gibi oturdu boğazıma.

ARKADAŞLARI GERÇEK AİLESİ

Yönetmenliğini Asif Kapadai’nin üstlendiği filmi izlerken en çok Amy Winehouse’un arkadaşlarıyla olan ilişkisi bana dokundu. Özellikle sağlığıyla ilgili inişe geçtiğindeki dönemde ailesinin Amy’e olan ilgili belli belirsizken, çocukluk arkadaşlarının hep yanında olması beni çok duygulandırdı. Şöhretle birlikte geçmişteki arkadaşlıkları daha mesafeli olsa da, bu insanların kötü günlerinde Amy’e sahip çıkmaları, uyuşturucudan kendini kaybettiğinde Amy’nin hep onların adını sayılması bana hep yalnız olduğu hissini verdi. Belgeselde insanların, özellikle de medyanın yorumlarıyla Amy’i zor dönemlerinde daha da dibe itmesine adım adım şahit olmak beni gerçekten çok üzdü.

O ses Adelein mi

GRAMMY ÖDÜLÜNÜ ALDIĞI O GECE

Amy’nin 6 Grammy ödülüne aday olduğu dönemi çok iyi hatırlıyorum. Sanatçının uyuşturucu kullanımı sebebiyle Amerikan vizesi talebi reddedilmişti. Bunun neticesinde Amy ödül törenine gidememiş, o geceye Londra’dan özel bir yayınla katılmıştı. Filmde özellikle ödül gecesinin olduğu bu bölüm en çok ilgimi çeken kısımdı. Eğer sinemalarda Amy’i izlerseniz, özellikle Grammy’i kazandığı anlarda Amy’i dikkatle bakın.  Ödülü kazandığı anda yüzündeki şaşkınlığı mutluluğunu gizlerken, gerçekte aslında ne kadar da yalnız olduğunu anlayabiliyorsunuz.

FİLM MÜZİKLERİ GELİYOR

2 saatlik yapıt iniş çıkışlarıyla Amy Winehouse’un hayatını tüm açıklığıyla gözler önüne sererken, fonda en güzel şarkıları da her an bize eşlik ediyor. Filmi izleyen herkes muhtemelen müziklerini aramaya başlamıştır bile. Güzel bir haber vermek gerekirse,  Amy belgeselinin soundtrack albümü Island Records’tan 30 Ekim itibariyle piyasaya çıkıyor.

Albümdeki şarkılar şu şekilde:

 1. Opening - Antonio Pinto
 2. Stronger Than Me - Amy Winehouse
 3. Poetic Finale - Antonio Pinto
 4.  What Is It About Men [Live at the North Sea jazz festival] - Amy Winehouse
 5.  Walk – Antonio Pinto
 6. Some Unholy War [Downtempo version] - Amy Winehouse
 7. Holiday Texts - Antonio Pinto
 8. Kidnapping Amy - Antonio Pinto
 9. Like Smoke [Demo] - Amy Winehouse
 10.  Tears Dry On Their Own - Amy Winehouse
 11.  Seperação Fotos – Antonio Pinto
 12.  The Name Of The Wave – Strange Cargo
 13. Back To Black [A cappella / Album Medley] - Amy Winehouse
 14. Cynthia - Antonio Pinto
 15. Rehab [Live on Jools Holland] - Amy Winehouse
 16.  In the Studio - Antonio Pinto
 17. We’re Still Friends [Live at the Union Chapel] - Amy Winehouse
 18. Amy Lives - Antonio Pinto
 19. Love Is A Losing Game [Live at the Mercury awards] - Amy Winehouse
 20. Arrested - Antonio Pinto
 21. Body and Soul - Amy Winehouse & Tony Bennett
 22. Amy Forever - Antonio Pinto
 23. Valerie [Live at the BBC] - Amy Winehouse

Amy hakkında için daha çok şey yazmamak için kendimi zor tutuyorum, gidip herkesin bu hikayeyi kendi gözüyle izleyip Amy Winehouse’u daha yakından tanıması gerekli.

Son olarak filmin DVD formatının da yolda olduğunu belirtmek gerek. Sinemada yayınlanmayan ek görüntülerin olduğu, yönetmen açıklamaları ve Amy Winehouse’un özel sahne performanslarından oluşan daha zengin bir içerikle Kasım’da İngiltere’de, Aralık’ta ise Amerika’da yayınlanacağını müzik koleksiyoncularına duyurmak isterim.

 

X