"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Morrissey 17 Aralık'ta İstanbul'da

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Morrissey konserinden bir gün önce gelen haberle ben de herkes gibi bir an yıkıldım.

7 Aralık’ta yapılması planlanan konser lojistik sebeplerle ertelendiği, yeni tarihin yakında ilan edileceği bilgisini telefonumda görünce ister istemez aklıma ‘acaba konser iptal mi olacak?’ korkusu düştü. Haksız da sayılmam, benzer bir durumu yakın zamanda Depeche Mode konseri ile yaşayınca insan tedirgin oluyor. Morrissey’in İstanbul konseri öncesi olması planlanan Atina konseri ertelenenince otomatikman İstanbul konseri de bundan nasibini almış oldu.

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Ertelenme bilgisinden sonra haliyle internette bir sürü haber uçuştu. İddialara göre Morrissey sağlığı sebebiyle konserleri ertelemek zorunda kalmıştı. Konu ile ilgili haberleri araştırırken denk geldiğim bir forumda bir başka iddiaya göre Morrissey(ya da ekibinden birileri) Dublin’den Atina’ya giderken uçağını kaçırmış ve bu da zincirmele bütün ertelemeleri beraberinde getirmişti. İddialar ne kadar doğrudur bilinmez ancak şu bir gerçek var ki, bu konseri uzun zamandır merakla bekleyen büyük bir kitle var. Diğer yandan konserin ertelenmesi İstanbul dışından gelenler için büyük bir zorluk yaratacaktır.

Organizasyonu düzenleyen Pozitif Live, 24 saat gibi kısa bir sürede bu erteleme durumunu çözüp, hızlı bir bilgilendirmeyle, en azından çok da uzak olmayan yeni bir tarihle güncellendi. Son duyurulan tarihle, Morrissey 17 Aralık 2014 Çarşamba günü Volkswagen Arena’da sahne alacak. Yenilenen tarihle konsere katılamayacaklar için biletlerin iadesi için son gün 16 Aralık olduğunu buradan bir kere daha duyurmak isterim.

Biletix’te gördüğüm kadarıyla bu tarih değişikliği tükenen bilet kategorileri için pek de bir değişiklik yaratmamış. Konser için sahne önü biletleri hala tükenmiş gözüküyor. Morrissey ile İstanbul konseri için kurduğum rüyalara kaldığım yerden devam edebilirim. Kim bilir Moz belki ‘There Is A Light That Never Goes Out’ u bu ertelemeden ötürü jest olarak setlist’e eklemiştir, bekleyip göreceğiz.

KONSER DOLU HAFTA SONU

Bu hafta sonu Cuma gününden başlayarak resmen 2 günlük bir konser maratonuna giriyor. Kendimden bir tane daha klonlansam bile yetişemeyeceğim bir sürü güzel etkinlik var.

12 ARALIK CUMA

ANE BRUN @ KÜÇÜKÇİFTLİK PARKI

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

2012 ve 2013 senesinde Salon’da Ane Brun’ü canlı izleme şansına sahip olanlar eminim bu konserin değerini benden daha iyi biliyorlar. Her iki Salon konserini de kaçıran ben, bu sene Aralık ayındaki bu konserin haberini duyduğumda bir kere daha kaçırmamak için takvimime koca harflerle bu etkinliği işaretlemiştim.

Norveçli sanatçı 2014 senesinde yayınladığı, önceki albümlerine dahil etmediği şarkılardan ve cover’lardan oluşan ‘Rarities’ albümündeki şarkıların yanı sıra Ain't No Cure For Love (Leonard Cohen), From Me To You (The Beatles), It's Alright (Baby's Coming Back) (Eurythmics) gibi klasikleşmiş şarkıların yorumlarını İstanbullu hayranlarıyla paylaşmak şarkıların yorumlarını İstanbullu hayranlarıyla paylaşmak için 12 Aralık’ta KüçükÇiftlik Park’ta olacak.

Ane Brun öncesinde ise 2013 yılında Skisser albümüyle müzik dünyasına adım atan İsveçli şarkıcı ve söz yazarı Alice Boman, huzur veren sesiyle KüçükÇiftlik Park sahnesinde olacak.

EVGENY GRINKO @ GARAJİSTANBUL

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Genç piyanist Evgeny Grinko ilk kez Türkiye turnesine çıkıyor.

Yayınladığı iki EP’den sonra bu ay piyasaya çıkartacağı ilk uzun albümü ‘Ice For Aureliano Buendia’ ilk kez bu turnede satışa çıkıyor. Türkiye'de çok sıkı bir dinleyici kitlesine sahip olan ve yanında çello, keman, viola ve akordeondan oluşan 5 müzisyenlik bir grupla sahne alacak olan Evgeny Grinko, konserlerinde piyano haricinde gitarda ve davulda da hünerlerini sergiliyor.

KADEBOSTANY @ BEYOĞLU HAYAL KAHVESİ

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Geçtiğimiz sene Rock’n Coke’da dinleyip o günden beri keşke bir daha canlı performansları olsa diye yanıp tutuştuğum Kadebostany bir değil hem de iki gece İstanbul’da olacak.

Konserin bilerleri tükendiği için biletler için elinizi çabuk tutun diyemeyeceğim. Eğer konsere gitmeyen bir yakınınız varsa o bileti kapın ve Kadebostany’i mutlaka canlı izleyin demekten başka çarem yok. 12-13 Aralık akşamları Kadebostany Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde sahne alacak.

13 ARALIK CUMARTESİ

GUSGUS (LİVE) @ BABYLON

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Biletleri tükenen, aylar öncesinden merakla beklemeye başladığım bir başka konser daha karşınızda.

Bu Cumartesi Babylon’da İzlanda rüzgarı esecek. Bu sene yayınladıkları ‘Mexico’ albümleriyle senenin en iyi albümleri arasında anılan GusGus 2014’ün en iyi performanslarından birini vermek için bu Cumartesi İstanbul’da Babylon sahnesinde. Ben bu yazıyı yazarken etkinliğin biletlerinin tükenmiş olma ihtimali var, eğer şansınız varsa bilet bulabilirseniz GusGus’ı kesinlikle kaçırmayın!

BABYLON PRESENTS: PAROV STELLAR BAND -OI VA VOI @VOLKSVAGEN ARENA

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Electroswing’in yaratıcısı kabul edilen Parov Stelar bu Cumartesi Babylon Presents serisinin ikinci konserinde Power FM’in katkılarıyla ve Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda Volkswagen Arena’da olacak.

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Aynı gecede 90’lı yıllarda Londra’da kurulan müzikal zenginliğiyle her açıkhava konserinde büyük beğeni toplayan Oi Va Voi de İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Önceki sene Rock’n Coke’daki performanslarını hatırlıyorum da, festival alanının neredeyse büyük çoğunluğu onları dinlemek için toprak sahada bulduğu bütün boşlukları doldurmuştu. Albümlerinde KT Tunstall, Earl Zinger, Majer Bogdansky gibi isimlerin katkıda bulunduğu Oi Va Voi 2015’te yayınlayacağı yeni albümleri için çalışmalarına devam ediyor.

EAST INDIA YOUTH @ SALON

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

East India Youth adını Londra Docklands’deki bölgesinden alıyor. William Doyle yazdığı birçok şarkının kaydını da burada yaptığı için sahne ismine bu şekilde bir ad vermeyi uygun gördüğünü belirtmiş. Henüz 23 yaşında olan Doyle bu yıl çıkarttığı ‘Total Strife Forever’ albümü ile İngiltere’nin en prestijli müzik ödüllerinden olan Merury Müzik Ödülü’ne aday oldu. Salon İKSV yine Mercury Ödülü Adayı bir ismi ayağımıza kadar getiriyor, bu gerçekten büyük bir ayrıcalık. Mercury’e aday olduğu albümü ‘Total Strife Forever’ın kaydını bizzat yatak odasında yapan William Doyle çocukluğundan beri bütün kayıtlarını hep bu şekilde gerçekleştiriyormuş.

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

The Guardian tarafından da yılın en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen ‘Total Strife Forever’ turnesi kapsamında son olarak İstanbul’a uğrayacak olan William Doyle Türk izleyicisiyle buluşacağı için de oldukça heyecanlı olduğunu belirtmiş. East India Youth öncesinde Salon sahnesinde Sofar Istanbul’dan dinleyip hayran olduğum Kaan Bulak olacak, bu Cumartesi planlarınızı yaparken bir kere daha düşünün derim.

KAYAHAN’IN EN İYİLERİ 1

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Senelerdir beklenen, belki de bu senenin en merak uyandıran albümü diyebileceğim Kayahan’ın En İyileri 1 albümü geçtiğimiz hafta satışa çıktı. ‘Sanatçıya saygı albümü’ türünün en iyi örneklerinden biri olan Kayahan’ın En İyileri 1 albümü aslında bu kadar beklenmeye değecek bir çalışma olmuş.

Albümün koordinatörü olan Murat Yıldırım söz konusu albüm projesi için Kayahan’ı zor ikna ettiklerini belirtirken ortaya çıkan işten çok mutlu olduklarını, albüme katkı sağlayan bütün sanatçıların da gurur duyduğunu belirtmiş.

Kayahan’a saygı albümü gerçek bir ünlüler karması olmuş. Tarkan, İpek Açar, Sezen Aksu, Sıla, Candan Erçetin, Gülşen, Ajda Pekkan, Funda Arar, Mine Koşan, Öykü&Berk, Mustafa Ceceli, Aşkın Nur Yengi, Suat Suna, Yonca Lodi, Demet Sağıroğlu, Gülben Ergen, Nilüfer, Lale Memmedova, Emre Aydın, Mehmet Erdem bu albümde Kayahan’ın hit olmuş 20 şarkısına kendi yorumlarıyla yeniden hayat vermişler.

Bu tarz ‘sanatçıya saygı’ albümlerinde şarkı seçimlerinin yanı sıra, şarkıyı seslendirenler de bir o kadar albüme dair etkiyi arttırıyor. Murat Yıldırım’ın belirttiğine göre Kayahan’ın seçtiği şarkı ve sanatçı seçimlerine göre oluşan albümde bütün sanatçılar kayıtlar için geçtiğimiz sezon turne programlarında ilk fırsat bulduklarında stüdyoya girerek bu albümü tamamlamışlar.

Morrissey 17 Aralıkta İstanbulda

Kayahan deyince belki de akla gelen ilk hitlerinden olan ‘Yemin Ettim’ Tarkan vokaliyle albümün açılışından bizleri karşılıyor. Albümün ne kadar profesyonel bir kadroyla yapıldığına kanıt olan bu şarkının düzenlemesinde olduğu gibi albümdeki birçok şarkıda da İskender Paydaş imzası var. Bu özel projedeki şarkı seçimleri ve sanatçılar kadar düzenlemelerin de profesyonelliği bu çalışmanın fark yaratan parçası olduğunu düşünüyorum. Sezen Aksu’nun söylediği ‘Odalarda Işıksızım’, Sıla’nın ‘Canım Sıkılıyor Canım’ ve Gülşen’in ‘Emrin Olur’ düzenlemeleri benim için albümde en öne çıkan şarkılar oldu. Kayahan gibi büyük bir ustadan duymaya alıştığımız bu büyük hitleri şimdi Türkiye’nin yıldız isimlerinden dinlemek ve bunların bir albümde toplanması arşiv severler için paha biçilmez bir fırsat.

Albümün isminden de anlaşılacağı gibi Kayahan’ın En iyileri 1 bu serinin 2. kısmıyla devam edeceğine şimdiden işaret ediyor. Diğer yandan bu albümde olmasa da bir sonrakinde Göksel, Özlem Tekin, Mor ve Ötesi, Vega, Duman, Gripin gibi daha alternatif isimlerden de Kayahan şarkıları duymak çok güzel olurdu demekten kendimi alamıyorum. Kayahan’ın En İyileri 1 albümü fiziksel olarak satışının yanı sıra dijital olarak Itunes üzerinden satın alınabilirken, sadece Turkcell Müzik ve Fizy üzerinden de dinlenebiliyor.

YILDIZLAR

Yemin Ettim (Tarkan’ın yorumuyla ‘Yemin Ettim’ albümün en büyük lokomotifi, muhtemelen en öne çıkan şarkı olacaktır)
Emrin Olur (Gülşen’in yorumuyla şarkı o kadar güzel olmuş ki, albümde en çok dinlediğim şarkılardan biri oldu)
Büyük Aşkım (Şarkı daha ilk notadan buram buram Candan Erçetin havasını veriyor, farklı ve güzel bir düzenleme olmuş)
Nar Tanem (Demet Sağıroğlu’nun da bu albümde olması bir mutluluk sebebi, şarkıyı da harika yorumlamış)
Yoksun Sen (Suat Suna’nın vokali Kayahan sesine o kadar benzettim ki şarkıyı ilk dinlediğimde Kayahan kendisi mi söylemiş acaba diye kartonete baktığımı hatırlıyorum. Etkileyici bir versiyon olmuş)
Ve Melankoli (Febyo Taşel düzenlemeli şarkı Funda Arar’ın sesiyle harika uyum sağlamış)
Atın Beni Denizlere (Aşkın Nur Yengi, Kayahan’ın bu şarkıyı kendisinin söylemesini istediğini İskender Paydaş’tan aldığı telefonla öğrendiğinde koşa koşa stüdyoya gittiğini anlatmış. )
Kar Taneleri (Azerbeycan’dan Lale Memmedova’nın seslendirdiği şarkı albümün en orijinal şarkılarından)

OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ

Odalarda Işıksızım (Bu şarkı albümün incisidir. Şarkının düzenlemesi Ozan Bayraşa imzası taşıyor ve sanki Sezen Aksu’nun 80’lerdeki havasına yakın bir his veriyor. )
Canım Sıkılıyor Canım (Sıla’nın vokali o kadar iyi ki, şarkıyı her dinlediğimde daha da hayran oluyorum. Piyanolu düzenleme harika olmuş!)
Bir Garip Serçe (Nilüfer olmadan bir Kayahan’a saygı albümü herhalde düşünülemezdi. Açıkçası Nilüfer’in ismini de kartonette görünce çok sevindim. )
İlk Değil (Ne zaman Mehmet Erdem dinlesem, bana farklı bir sakinlik, melankoli bulaşır. Özellikle albümün kapanışının Mehmet Erdem ile olması farklı bir renk katmış)

X