"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Madonna pelerininin gazabına uğradı

Brit Awards müzik ödülleri gecesinde ödüllerin sahiplerinden çok canlı performansında sahneden düşen Madonna geceye damgasını vurdu.

Madonna’nın 20 yıl sonra ilk kez Brit Awards’ta sahne alacak olması bütün ödül töreni boyunca neredeyse her anonsta dile getirildi. Vakit gelip sahne Madonna’nın olduğunda podyumda Armani markalı o uzun peleriniyle görünen sanatçı, havalı bir şekilde sahneye yürüyüp merdivenleri çıktı. Pelerini dansçıları tarafından gerilirken, kendisi ’Living For Love’ın ilk dizesine giriş yaparken bir yandan da pelerinin boynundaki bağını çözmeye çalışıyordu. Şarkıda ikinci notaya geçtiğinde muhtemelen pelerin dansçıları tarafından çekilince, boynundaki bağını çözemeyen Madonna da pelerinle birlikte merdivenlerde uçtu.

Madonna pelerininin gazabına uğradı

Şarkı devam ederken, sözlerin birkaç saniyelik kaçtığı o anlarda, Madonna toparlanıp yerinden kalktı ve hiçbir şey olmamışçasına dansına ve şarkısına kaldığı yerden devam etti. Milyonlarca kişinin canlı izlediği ödül töreninde divanın bu soğukkanlılığı onun ne kadar profesyonel bir sanatçı olduğunu gösterirken, 20 yıl sonra çıktığı Brit Awards’ta yaptığı sahne şovu Grammy Ödülleri’nden ne kadar farklıydı bilemedim. Keşke Brit Awards’ta farklı bir sahne şovu yapsaydı, ya da yeni bir şarkıyla sahnede olsaydı demeden geçemeyeceğim.

Madonna’nın sahneden uçtuğu Brit Awards sonrası elbette gözler sanatçıdan gelecek yoruma kitlendi.

Madonna pelerininin gazabına uğradı

Sahneden iner inmez Instagram hesabından “Pelerinim çok sıkı bağlıydı, ama hiç bir şey beni durduramaz, aşk beni gerçekten ayağa kaldırdı. Bütün iyi dilekleriniz için teşekkürler, ben iyiyim!” diye mesaj atan Madonna tüm dünyanın hafızasına bu düşüşüyle kazındı.

Madonna pelerininin gazabına uğradı

Gecenin kazananlarına gelince:

En İyi İngiliz Erkek Sanatçı: Ed Sheeran
En İyi İngiliz Kadın Sanatçı: Paloma Faith
En İyi İngiliz Grup: One Direction
En İyi Uluslararsı Grup: Foo Fighters
En İyi Çıkış Yapan Sanatçı: Sam Smith
Critic’s Ödülü: James Bay
Yılın Albümü: Ed Sheeran – X
Yılın İngiliz Single’ı : Mark Ronson feat. Bruno Mars
Uluslararası En İyi Erkek Sanatçı: Pharrell Williams
Uluslararası En İyi Kadın Sanatçı: Taylor Swift
En İyi İngiliz Prodüktör: Paul Epworth
En İyi İngiliz Video Klip: One Direction – You & I
Brits Global Başarı Ödülü: Sam Smith

Geçtiğimiz sene nerdeyse bütün ödül törenlerinde en çok ödül kazanan Sam Smith, Brit Awards’ta da başarısını Ed Sheeran ile paylaşarak devam ettirdi.

Madonna pelerininin gazabına uğradı

AEROPLANE @ BABYLON

Aeroplane nerdeyse her sene 1-2 kere İstanbul’a geliyor, bence bu anlamda çok şanslıyız. İstanbul’daki her etkinliği sonrasında kimle konuşsam son zamanlarda gittiği en iyi DJ performansı olduğunu söylerdi. Şimdi bu fırsat bir kere daha karşımızda: Nu-disco’nun en bilinen isimlerinden olan Aeroplane 27 Şubat Cuma gecesi Babylon’da olacak!
Grace Jones, MGMT, The Beach Boys, Doves, Sebastian Tellier, Chromeo ve Stromae gibi daha birçok farklı tarza sahip isimlerin parçalarına yaptığı remix’lerle dikkat çeken Aeroplane bu gece herkesi dans pistine davet ediyor.
Etkinlik programı şu şekilde olacak:
22:00 Kapı Açılış
22:00 Warm Up: Fattish
23:30 Aeroplane
After Party by Fattish

JESSIE J GELİYOR!

Madonna pelerininin gazabına uğradı

3 Temmuz Cuma akşamı Pozitif Live organizasyonuyla Küçükçiftlikpark'ta Jessie J sahne almaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz sene Itunes Festival’da sahne alan Jessie J, daha önceden 2012 senesinde de Pozitif Günler kapsamında İstanbul’da bir konser vermişti.
2014’ün sonunda yayınladığı ‘Sweet Talker’ albümüyle yeniden gündem olan sanatçıyı tekrardan canlı canlı izlemek keyifli olacak. Konserin biletleri 2 Mart Pazartesi gününden itibaren biletix üzerinden satışa başlayacağını belirtmekte fayda var.

MABEL MATİZ – GÖK NEREDE

Madonna pelerininin gazabına uğradı

Son 2 haftadır durmadan dinlediğim ‘Gök Nerede’ albümünü yazmanın vakti geldi.
Albüm 13 Şubat’ta dijital olarak Itunes üzerinden satışa çıktığından beri her gün dinliyorum diyebilirim. Mabel’in Salon’da yaptığı ‘Gök Nerede’ basına özel albüm lansmanı sonrasında, albümü bu köşeye taşımak için kendime biraz daha vakit vermek istedim. Albümü daha detaylı dinleyip, hikayelerini biraz da şarkılarda duymak istedim.
Mabel 3. albümde daha özgür, daha zengin bir içerikle karşımıza çıkmış. Zenginlikten kastım hem şarkıların türleri olarak, hem de şarkıların alt yapısı olarak önceki albümlerine kıyasla daha kaliteli bir albüm olmuş.
Albümde 14 şarkı yer alıyor. Nazan Öncel cover’ı ‘ Bir Hadise Var’ cover’ı ve bestesi Evgeny Grinko’ya ait olan ‘Vals’ ise Mabel’in sözlerini yazdığı albümdeki ilk adaptasyon şarkı olarak dikkat çekiyor. Albümdeki şarkılardan dokuzunda söz ve müzik Mabel’e ait, geri kalan üç tanesinde ise müzisyen dostlarıyla birlikte çalışarak hayata geçirilmiş.

Madonna pelerininin gazabına uğradı

‘Gel’ albümün çıkış şarkısı, Mabel’in aşkı aradığı ve ona hazır olduğunu hissettiği dönemde yazdığı bir şarkıymış. Albümün ilk klip çalışması da bu şarkıya çekilmiş. ‘Yaşım Çocuk’ albümüyle uzun bir Türkiye turnesi yapan Mabel, şarkıların birçoğunu turnedeyken yolda yazmış. Yeni albüm için çalışmaya başladığında önceki iki albümden kazandığı tecrübeyi, tarz olarak daha farklı şarkılarla sevenlerine sunmayı tercih ettiğini belirten Mabel’in yeniliğe açık olması ve bu konuda cesaretli olması muhtemelen ‘Gök Nerede’nin başarısında da büyük rol oynayacak.
‘Gök Nerede’ nin en farklı ve güzel yanı, Mabel bu albümde 90’lar pop havasına paralel olarak daha fazla hareketli şarkı repertuarına almış. Özellikle albümdeki ‘Ahu’ ve ‘Fena Halde Bela’ bu sene çok sık duyacağımız şarkılardan olacağına şimdiden kesin gözle bakıyorum.

Albümün açılışını yapan ‘Tuzla Buz’ şarkısı belki de son senelerde tekrar olarak üst üste en çok dinlediğim şarkı olabilir. Albüme adını veren şarkı ‘Gök Nerede’ Mabel’in Perihan Mağden’in ‘Ali ile Ramazan’ kitabından esinlenerek yazdığı bir şarkı. Aslında şarkı biraz karanlık olsa da Mabel şarkının adıyla pozitif bir önerme içerdiğini düşünerek albüme de adınıvermesini istemiş.
Yeni bir albümü dinlediğimde, her zaman kapanış şarkıları dikkatimi çekmiştir. Mabel’in ilk albümünde son şarkı olarak yer alan ‘Şüpheli Şarkının Şairi’ albüme demo kaydıyla girmesiyle çok dikkatimi çekmişti. İkinci albümündeki Göksel’in de vokal yaptığı ‘Ah Bu Sefer’ de benzer şekilde albümün sonunda yer almış ve her zaman bende yeri farklı olmuştur. 3. albümde de Mabel Matiz yine şaşırtmayı başarmış ve albümün belki de en farklı şarkısını sona saklamış. ‘Pullarımı Gömdüğüm Deniz’ nefis bir piano introsuyla başlayıp, sanki Barış Manço şarkısı dinliyor gibi bir his verirken 2:45’ten sonra şarkı bambaşka bir havaya bürünüyor. Ne kadar yıldız alsa yetmez, muhteşem bir düzenleme olmuş. Kıssadan hisse, siz iyisi mi ‘Gök Nerede’yi alıp derinlemesine dinleyin, eminim siz de bu albümde bambaşka ve daha güçlü bir Mabel göreceksiniz.

Mabel Matiz yeni albümüyle ‘Gök Nerede Türkiye Turnesi’nde önümüzdeki günlerde şu şehirlerde olacak: 6 Mart Diyarbakır, 7 Mart Edirne, 11 Mart Sivas, 13 Mart Antalya, 14 Mart İzmir, 17 Mart Sakarya, 21 Mart Elazığ, 25 Mart Bolu, 28 Mart Bartın, 29 Mart Karabük, 8 Nisan Erzurum

YILDIZLAR:
Sarışın
Atlar Yoruldu
Fena Halde Bela
Vals
Dört Duvar
Gök Nerede

OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:
Tuzla Buz (albümün incisidir)
Gel
Bir Hadise Var
Pullarımı Gömdüğüm Deniz

X