"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

KAÇIRILMAYACAK BİR MÜZİKAL: HEDWIG VE ANGRY INCH

Pazartesi akşamı Moda Sahnesi’nde ‘Hedwig ve Angry Inch’ müzikalini izledim. Gönül isterdi ki, kaçırmayın hemen sizler de gidin diyebileyim. Maalesef sezonun son oyunu olduğu için şimdi yazacaklarım sizlere yeni sezonda hemen gidip görün önerisi niteliğinde olacak.

Müzikale gidene kadar kendimi özellikle oyunun detaylarından ve hakkında yazılanlardan uzak tuttum. Tamamen tarafsız bir şekilde izlemek için buna gerçekten özen gösterdim. Tıpkı bir konserden mest şeklinde ayrılıp bütün gece o konserdeki şarkıları tekrar tekrar dinleyip, doyamayıp hafta boyunca sanatçının şarkılarına kendimi vurduğum gibi dün bütün gün internette ‘Hedwig and Angry Inch’ haberleri kovaladım. Oyunun heyecanı sizlere kalsın diye o konuda pek bir şey yazmayacağım. Ama hazırlık süreci ve yarattığı yankılarıyla ilgili yazmak istediklerim var.

KAÇIRILMAYACAK BİR MÜZİKAL: HEDWIG VE ANGRY INCH

Sinema Uyarlaması Ve Broadway Oyunu

‘Hedwig ve Angry Inch’ aslında dünyaca ünlü bir müzikal. Sinema uyarlamasıyla da büyük ses getiren eser, kült bir Broadway oyunu olarak anıladursun, böylesine büyük başarı kazanan bir oyunun aynı etkide Türkçeleştirilmesi gerçekten de çok zor bir proje. John Cameron Mitchell’in eserini Türkçe’ye çeviren ve müzikaldeki tüm şarkıları uyarlayan kişi, oyunun başrolündeki Yılmaz Sütçü. Müzikalin 2 saat ve arasız olduğunu öğrendiğimde ‘ara vermeden acaba zorlanır mıyım?’ diye düşündüğümü itiraf etmeliyim. Bu soruyu müzikalden çıkınca bana tekrar sorsalardı oyun ara vermeden keşke bir saat daha sürse diyebilirdim.

2 saat boyunca şarkılardaki enfes ve nefessiz bırakacak yorumu, etkileyici oyunculuğuyla Yılmaz Sütçü salondaki herkesi kendisine hayran bıraktı. Benzer şekilde oyunda başrollerde Yılmaz Sütçü’ye eşlik eden Ayşe Günyüz’ün performansı da bir o kadar etkileyiciydi. Müzikale baştan sonra enstrümanlarıyla hayat veren müzisyenler; Engin Özşahin, Sinan Altıparmak, Necmi Taşkıran, Eren Turgut, Can Kalyoncu da oyunun başarısında büyük rol oynuyorlar.

KAÇIRILMAYACAK BİR MÜZİKAL: HEDWIG VE ANGRY INCH

Ödüllerle ‘Hedwig ve Angry Inch’

‘Hedwig ve Angry Inch’in başarısı meğer bu sene birçok ödülle taçlandırılmış.  Afife Tiyatro Ödülleri 2017’de Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu Ödülü, Haldun Dormen Özel Ödülü,  Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2017’de Yılın En Başarılı Müzikal / Komedi Erkek Oyuncusu Ödülü, Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde ‘Müzikli Oyun’ ödülü, Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Barış Ödülleri 2017’de komedi ve müzikal dalında yılın yönetmeni ve aynı dalda yılın En İyi Erkek Oyuncu ödülleri bu başarının kanıtları. 

Müzikalden çıkar çıkmaz etrafımdaki herkese oyunu önermek için, bir sonraki oyun ne zaman diye bakınırken Yılmaz Sütçü’nün Instagram hesabında oyunun bu sezon sona erdiğini ancak yeni sezonda yine sahne alacağını gördüm. Şimdiden yeni sezona çok da yok aslında, yaz hemen geçer perdeler yine açılır, siz bir köşeye not edin, Hedwig ve Angry Inch’i mutlaka izleyin.

KAÇIRILMAYACAK BİR MÜZİKAL: HEDWIG VE ANGRY INCH

Fotoğraf: Oyunun facebook sayfasından alınmıştır.

YAŞAR GAGA - ALAKASIZ ŞARKILAR

Sanırım geçtiğimiz haftanın en büyük haberi Yaşar Gaga’nın proje albümünün nihayet gün yüzüne çıkmasıydı. Söz konusu albümün ilk öne çıkan işi, Tarkan ve Sezen Aksu’nun düet yaptığı bir şarkı ‘Ceylan’ oldu. Bu gerçekten öylesine büyük bir durum ki, bu iki büyük isim daha önce hiçbir şarkıyı düet olarak yorumlayıp, yayınlamadılar.

İlk Kez Nükhet Duru Seslendirmişti

‘Ceylan’ şarkısı Sezen Aksu’nun menajeri Yaşar Gaga’nın ‘Alakasız Şarkılar’ adlı albümünün habercisi ama aslında söz konusu şarkının mazisi biraz geçmişe dayanıyor. Söz ve müziğinde Sezen Aksu imzasını taşıyan eser, 2009’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Şenlik köyünde koyun otlatırken atılan bir patlayıcı sonucu hayatını kaybeden 14 yaşındaki Ceylan Önkol için yazılmış bir ağıt.  Şarkı ilk olarak 2012 senesinde Nükhet Duru’nun ‘Tam Zamanında’ albümünde yer almış olsa da,  Yaşar Gaga’nın  ‘Alakasız Şarkılar’ projesi için Kıvanç K’nın yeniden düzenlemesiyle gündemde. ‘Ceylan’ düeti için bir araya gelen Tarkan ve Sezen Aksu bu özel şarkıyı ve dolayısıyla da ‘Alakasız Şarkılar’ albümünü şimdiden Türk müzik tarihinin unutulmaz eserlerinden biri haline getirdiler.

Albümdeki Diğer İsimler

Repertuar ve stüdyo hazırlıkları 3 yıla yakın süren bu özel albümdeki her şarkı bir başka dev proje gibi. 20 sanatçının yer aldığı ‘Alakasız Şarkılar’ albümünde Tarkan ve Sezen Aksu’nun yanı sıra, Serkan Kaya, Nazan Öncel, Özkan Uğur, Kibariye, Göksel, Dilber Ay, Aşkın Nur Yengi, Serdar Ortaç, Mustafa Ceceli, Sertab Erener, Soner Sarıkabadayı, Suzan Kardeş, Onurr, Rubato, Özgen Akçetin, Teoman, Gonca Vuslateri, Halil Koçak ve Yaşar Gaga yer alıyor. Bu özel proje albümde yer alan isimleri düşününce nasıl büyük çapta bir çalışma olduğu daha da belirginleşiyor. 

24 şarkılık albüm için Sezen Aksu ayrıca Khaled’in meşhur ‘C’Est La Vie’ şarkısına Türkçe sözler yazarak ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adıyla bu yaz muhtemelen her yerde duyacağımız yepyeni bir hit hazırlamış. Bahsi geçen bu özel albüm muhtemelen bayramdan önce tüm müzik marketlerde yerini alacak.

X