"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Guardian'ın dinleme listesinde bir Türk grup

Bu köşeden onları size birçok kez anlattım. Yeni şarkılarını, konserlerini duyurdum, röportaj yaptım. Başarılarını gün be gün hevesle izliyorum ve içten içe gerçekten inanılmaz gurur duyup mutlu oluyorum. Türkiye’de onca hengâmeye rağmen, kendi bildiklerinden ayrılmayan The Away Days artık ülke sınırlarını aşarak İngiltere basınında sıklıkla yer almaya başladı.

Guardianın dinleme listesinde bir Türk grup

Ekibin son single çalışmaları ‘Best Rebellious’ un konu olduğu Guardian’ın müzik köşesi grup hakkında bir dolu övgüye yer vermiş. Guardian’dan söz konusu makaleyi kaleme alan Paul Lester, Belle & Sebastian, Massive Attack, Savages, Wild Beasts gibi büyük grupların konserlerinde ön grup olan The Away Days’i şimdiye kadar İstanbul’dan kendi bildiği ilk shoegaze türünde grup olarak tanıtmış. Paul Lester yazısında grubun hiçbir şehre veya ülkeye ait olmama haline de vurguda bulunarak, son single çalışmaları olan ‘Best Rebellious’a da değinmeden geçmemiş.

Yeri gelmişken yeni single ‘Best Rebellious’ilk olarak moda, müzik ve trend sitesi olan Swide.com ‘da bu hafta prömiyerini gerçekleştirdi. Swide’daki haberde grubun şimdiye kadar yaptığı başarılı çıkışlarından bahsedilirken, bu sene gruptan bir albümün gelebileceğine dair en somut sinyallere de yer verilmiş. The Away Days’i durdurabilene aşk olsun!

DEMONATION FESTIVAL @ BABYLON

Guardianın dinleme listesinde bir Türk grup

Demonation Festival bu sene 5. yaşını kutluyor.

2010 senesinden beri Bant Mag. ekibi tarafından düzenlenen ve tamamen bağımsız müzisyenlerin katıldığı ‘Demonation Festival’ 24-25 Ocak tarihlerinde Babylon’da müzik severlerle buluşacak.

Demomation Festival 1 boyunca sene İstanbul’da düzenlenen birçok etkinlikten daha büyük bir önem taşıyor. Tamamen bağımsız müzisyenlere destek vermesi bakımından müzik sektörüne büyük bir destek sağladığını düşündüğüm bu etkinlikte, bu sene de herhangi bir plak şirketine bağlı olmadan kendi üretimlerini sürdüren toplam 12 grup, müzisyen ve DJ yer alacak.

24 OCAK 2015 CUMARTESİ:

Can Güngör, Peygamber Vitesi, Mondual, İki Direk Arası Temaşa, Ethnique Punch ve DJ No Frost sahne alacak.

25 OCAK 2015 PAZAR:

Kalben, Can Kazaz, Selim Saraçoğlu, Astrofella, Sycho Gast & Gramafonia, İskelator ile festival 5. senesini tamamlayacak.

REYHAN KARACA “SOBE” İLE GERİ DÖNDÜ

Guardianın dinleme listesinde bir Türk grup

Reyhan Karaca
yepyeni bir single ve imajla geri döndü.

90’lar Türkçe Pop Müziği’nin en önemli figürlerinden olan Reyhan Karaca ‘Sobe’ adlı yeni single çalışmasını geçtiğimiz hafta yayınlandı. GNL etiketiyle piyasaya çıkan single çalışması ciddi bir ekip işinin ürünü.

Isaac Angel prodüktörlüğünde ortaya çıkan ‘Sobe’ için Reyhan Karaca geçtiğimiz sene mayıs aylarında New York’ta çalışmalara başlamış. 24 kişilik büyük bir ekiple gerçekleştirdiği şarkının klibini Gökhan Özdemir’in yönetmenliğinde New York ve Philadelphia’da tamamlamış.

Elektronik Dans Müziği kategorisinde olan Reyhan Karaca’nın yeni single’ı ‘Sobe’ nin sözleri Murat Güneş’e, bestesi ise Arpeggio’ya ait.Şarkı da, klip de bence çok güzel olmuş. Reyhan Karaca’nın yeni stilini ve tarzını çok beğendim, umarım ‘Sobe’ bu değişimin sadece bir başlangıcıdır ve devamı gelir.

AYŞE HATUN ÖNAL’IN RICKY MARTIN DÜETİ YAYINLANDI

Guardianın dinleme listesinde bir Türk grup

Yeni single’ı “Güm Güm” ile büyük çıkış yakalayan Ayşe Hatun Önal şimdi de Ricky Martin ile yaptığı düet ile gündemde.

Ricky Martin’in 10. stüdyo albümü olan “A Quien Quiera Escuchar” ın Türkiye edisyonunda yer alan ‘Adios’ şarkısında Ayşe Hatun Önal ile bir araya geliyor. Şarkının Ayşe Hatun Önal’ın seslendirdiği Türkçe kısmındaki sözler Ramadan’ın imzasını taşıyor. Porte Riko, Meksika, Avustralya ve Los Angeles’ta kayıtları tamamlanan Ricky Martin’in yeni albümü A Quien Quiera Escuchar 10 Şubat’ta ülkemizde de yayınlanacak.

KARIŞIK KASET

Ocak ayının Karışık Kaset listesinde yepyeni şarkılar eklendi. Liste Spotify’da Karışık Kaset Ocak 2015 adıyla da mevcut.

Keyifli dinlemeler…

1)Purity Ring – Begin Again

2)Fjord – Blue

3)Susanne Sundfor – Delirious

4)Jessie Ware – You & I (Forever) Kidnap Kid Remix

5)James Newton Howard & Jennifer Lawrence – The Hanging Tree (The Rebel Remix)

6)Kelly Clarkson – The Heartbeat Song

7)Fall Out Boy – Uma Thurman

8)Maya Payne – If Only

9)Waterstrider – White Light

10)Brika – Gold

11)Panda Bear – Boys Latin

12)Vallis Alps – Oh!

13)Summer Heart – Sleep

14)Striking Matches – Missing You Tonight

15)Meghan Trainor – Dear Future Husband

16)Mikky Ekko – U

17)Meghan Trainor – No Good For You

18)Cheerokee feat Gibbz – Teenage Fantasy

19)Zara Larsson –Carry You Home

20)Giorgio Moroder feat. Kylie – Right Here, Right Now

21)Fall Out Boy – Fourth Of July

22)Vallis Alps – Thru

23)The Wombats – Greek Tragedy

24)Shake Shake Go – England Skies

25)Belle & Sebastian – The Cat With The Cream

26)Asgeir - Dyr? í dau?a?ögn

27)Fences – Sunburns

28)Petite Noie – Till We Ghosts

29)Sia feat. The Weeknd – Elastic Heart

X